Arap Birliği, Lübnan Görüşmelerine Başladı

Arap Birliği, Lübnan Görüşmelerine Başladı

Arap Birliği Üyeleri, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim El Tani Başkanlığında Lübnan'da Yaşanan Krizi Görüşmek Üzere Başkent Beyrut'ta Görüşmelere Başladı.

Arap Birliği, Lübnan Görüşmelerine Başladı

Arap Birliği üyeleri, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim El Tani başkanlığında Lübnan'da yaşanan krizi görüşmek üzere başkent Beyrut'ta görüşmelere başladı.

Lübnan'da geçtiğimiz günlerde Hizbullah ile hükümet yanlıları arasında şiddetli çatışmalara sahne olan ve 61 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından, Lübnan'da barışın sağlanması için çalışmalara hız veren Arap Birliği üyeleri, Beyrut'ta liderlerle görüşmelerine başladı. Arap Birliği üyelerinin Beyrut'a gelişi nedeniyle kapalı olan havalimanı yolunun bir kısmı açılarak, Arap Birliği üyelerinin havalimanından Beyrut'a ulaşmaları sağlandı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı El Tani başkanlığında ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile birlik üyesi diğer ülkelerin dışişleri bakanları ilk olarak Parlamento Başkanı Nebih Birri ile görüştü. Görüşmenin detaylarına ait bir açıklama yapılmazken, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salloukh çıkışta basın mensuplarına görüşmelerin 'dostça ve sakin' geçtiğini ve durumun normale döneceğini umduklarını söyledi. Salloukh ayrıca, hükümetin Hizbullah'a karşı tedbir olarak aldığı Beyrut Havalimanı'ndaki haberleşme ağıyla ilgili kararının iptalinin müzakerelere etki edeceğini söyledi. Arap Birliği yetkilileri, daha sonra Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile bir araya geldi.

(İHA-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA