Alman bankası Commerzbank, Türkiye'nin yeni yıl dolar tahminini yükseltti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Alman bankası Commerzbank, Türkiye'nin yeni yıl dolar tahminini yükseltti

Haberler.com / Servet Uzun - Haberler | Ekonomi

Son dönemde kurdaki dalgalanma nedeniyle ekonomistler ve bankalar, Türkiye'nin yeni yıl dolar tahminini revize etme yoluna gidiyor. Son olarak Alman bankası Commerzbank, 2022'nin ilk çeyreği için dolarla ilgili öngördüğü 11 lira beklentilerini güncelledi. Banka, yeni yılın ilk çeyreğindeki dolar tahminini 15 liraya yükseltti. Banka ayrıca 2023 yıl sonu için dolar tahminini de 10 lira seviyesinden 16 liraya çıkardı.

Merkez Bankası, döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası 8 yıl aradan sonra piyasaya üst üste iki kez müdahalede bulundu. Merkez Bankası, ilk müdahaleyi doların 14 TL'yi aşması sonrası 1 Aralık Çarşamba günü yaptı. Dolar, ilk müdahalede 13,80'den 12,40'lara kadar gerilese de düşüş kalıcı olmadı, kur kısa süre içinde tekrar 13 liranın üzerine çıktı. Merkez Bankası, doların bir kez daha 14 TL sınırına dayanmasıyla ikinci müdahalesini 3 Aralık Cuma günü yaptı. Müdahale öncesi 13,87 seviyesinde bulunan kur, 13,57'lere kadar gerilese de düşüş yine kalıcı olmadı.

Bu gelişmelerin ardından dolarda kısa süreli bir düşüş yaşansa da yine yükselişe geçti. Dünyaca ünlü Alman bankası Commerzbank ise yaşanan hareketlilik nedeniyle Türkiye'nin yeni yıl dolar tahmini güncelledi.

Banka, daha önce yayınladığı raporda, 2022 yılının ilk çeyreği için Türkiye'nin dolar tahminini 11 lira olarak belirlemişti. Ancak kurda yaşanan oynaklık nedeniyle banka tahminini güncelleyerek yılın ilk çeyreğinde 15 lira seviyesine çıkardı.

Commerzbank, ayrıca 2023 yıl sonu dolar tahmininde de güncellemeye gitti. Banka, 2023 sonu için dolar beklentisini 10 lira seviyesinden 16 liraya yükseltti.

Commerzbank analisti Tatha Ghose yayınladığı değerlendirmede, "Türk politika yapıcıların enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını düşürme politikasından vazgeçeceklerine yönelik bir işaret yok. Zayıf lira, kaçınılmaz olarak TCMB'yi faiz oranlarını artırmaya teşvik etmek için yeterince bilanço gerilimine neden olabilir. Ancak bu piyasalar tarafından sadece geçici bir ara olarak görülmeli" ifadelerini kullandı.

Servet Uzun
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
Hasan Tombul:Bu tür olumsuz haberler yaparak doları yükseltmek hiç doğru değil. Cevap Yaz 10 1 Yayından Kaldır
Eğrioturdoğrukonuş:Düşmanların ne dediğine bakmayın. Cevap Yaz 32 4 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title