Ali Dürüst: "Güzel Bir Süper Lig Sezonu Oldu"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ali Dürüst, Spor Toto Süper Lig'de 2017-2018 sezonunun keyif verici olduğunu ve bunun milli takıma yansımasını istediklerini belirtti.

Ali Dürüst:

Dürüst, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süper Lig'de yarışın sonuna  kadar sürdüğünü aktararak, "Bizim için keyif verici bir lig oldu. Son dakikaya  kadar şampiyon belli olmadı. Bazı spekülasyonlar vardı, onlar ortadan kalktı.  Güzel bir Süper Lig sezonu oldu. Seyirci sayısı arttı. İnşallah o güzellik milli  takıma yansıyacak." diye konuştu.

Süper Lig'deki mücadeleyle futbol değerinin yükseldiğini vurgulayan  Dürüst, şunları söyledi:

"Futbol değerinin yükselmesi oyuncuları motive edici faktör. Milli  takıma da bunun olumlu geleceğini düşünüyorum. Ligdeki maraton insanların keyfini  getirdi. Dolayısıyla o keyfi milli takımda da devam ettirmek isterler. İnşallah  bu şekilde puan maçlarına çıkacağız."

Yabancı oyuncu konusu

Süper Lig'deki yabancı oyuncu uygulamasına değinen Dürüst, bunun  mücadeleye olumlu yansıdığını dile getirdi.

Kararı Kulüpler Birliği Vakfı ile aldıklarını hatırlatan Dürüst,  "Kulüpler Birliği ile o gün bu karar zaten Türk futboluna faydalı olması için  alındı. Baktığımız vakit, ligdeki performansın yükselmiş olması bunun olumlu  olarak etkilediğini gördük." şeklinde görüş belirtti.

Yabancı sayısının düşüp düşmeyeceği yönündeki yeni karar için  zamanlarının olduğunu kaydeden Dürüst, "Bir senemiz daha var. Ondan sonraki zaman  içinde yine Kulüpler Birliği ile oturup Türk futboluna faydalı olacak tedbirler  alınır. Şu ana somut bir şey yok." diye konuştu.

Son dönemde Türk oyuncuların Avrupa'ya transferine değinen Dürüst,  yabancı oyuncu sayısını artırmanın bir nedeninin de bu olduğuna dikkati çekerek,  "Zaten o dönem milli takımın başında bulunan Fatih hoca, bu kararın dışarıya  oyuncu göndermekte bize motive edici olacağını söylemişti. Bugün de o  gerçekleşti. İnşallah başka oyuncular da dışarıda bizi temsil edecekler."  ifadelerini kullandı.

Milli takım

A Milli Takım'ın İran, Tunus ve Rusya ile yapacağı özel maçlara  değinen Ali Dürüst, bu karşılaşmalardan en iyi sonuçları alarak UEFA Uluslar  Ligi'ne hazırlanmak istediklerini söyledi.

Önlerinde üç hazırlık maçı olduğunu hatırlatan Dürüst, "Nispeten genç  takımız. 14 oyuncumuz 1994-1996 doğumlu. İnşallah bu üç hazırlık maçından sonra  eylül ayındaki puan maçlarımıza hazır olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kadro seçimi konusundaki eleştirilere yanıt veren Dürüst, şunları  kaydett

"Gelmeyen oyuncularımızın sakatlıkları vardı. Hocamızın dediği gibi  genç veya tecrübeli değil, o anda görev yapabilecek oyuncular milli takıma  gelecek. Ama bugünkü durumda hem sakatlıklar hem bazı engeller takımı bu şekilde  oluşturdu."

Kaynak: Skorer