Kayserili besiciler 4 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

Kayseri'de, yayla sezonun açılmasıyla birlikte Erciyes Dağı eteklerine göç devam ederken, küçükbaş hayvan sahibi besiciler, 4 bin lira maaş vermelerine rağmen çoban bulamamaktan şikayetçi.

03.07.2020 09:27 | Son Güncelleme: 03.07.2020 10:49

Kayseri'de hayvancılıkla uğraşanlar, yayla sezonunun açılmasıyla birlikte Erciyes Dağı'nın eteklerindeki yaylalara göç etti. Yaz boyunca yaylalarda hayvanlarını otlatan besiciler, çoban bulamamaktan şikayet etti. 3 çocuk babası Seyit Bozbeşparmak (38) da yaylada 300 küçükbaş hayvanının bakımını yapıp otlatıyor.

Kayserili besiciler 4 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

"60 GÜN YAYLADA HAYVANLARI OTLATIYORUZ"

Bozpeşparmak, yaz dönemini yaylada geçirdiklerini belirterek, "Mayıs ayı sonları Haziran başlarında Erciyes yaylalarına çıkıyoruz. 60 gün bu yaylalarda hayvanları otlatıyoruz. Erciyes'te de hayvan otlatacak çok az alan kaldı. Burada hayvanlarımızı otlatarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Kayserili besiciler 4 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

"4 BİN LİRA MAAŞLA ÇOBAN BULAMIYORUM"

Çoban bulamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını belirten Bozbeşparmak, "300 küçükbaş hayvanım var. 4 bin lira maaşla çoban bulamıyorum. Türk çoban zaten yok, Afgan ve Suriyelileri de kaçak olduğu için çalıştıramıyoruz. Türkiye'de çoban bitti. 500 hayvanım varken, 300 küçükbaş hayvanım kaldı. Benim işletmemde maaş, yemek, elbise, ayakkabı her şeye bana ait olmasına rağmen çoban bulamadığım için kendi hayvanımın çobanlığını yapıyorum" ifadelerini kullandı.

Kayserili besiciler 4 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Kayserili besiciler 4 bin lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.7.2020 10:25:58. #1.14#
title