Zamdan sonra en düşük ve en yüksek ücretler ne kadar olacak? İşte yeni memur maaşları - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Zamdan sonra en düşük ve en yüksek ücretler ne kadar olacak? İşte yeni memur maaşları

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Memur ücretlerine ocakta enflasyon farkının üzerine bir ilave artış daha yapılacak. Yüzde 30 ila 35 arasında yapılacak maaş zammından sonra en düşük ve en yüksek memur maaşları hesaplandı. İşte yüzde 30'luk ve yüzde 35'lik zamma göre yeni memur maaşları...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."

Toplamda yüzde 30 ila 35 arasında olması planlanan zamlar sonrası herkesin merak ettiği en düşük ve en yüksek memur maaşı da netleşti. Yüzde 30'luk zam oranıyla; en düşük memur maaşı; 4 bin 837 liradan, 6 bin 288 liraya yükselecek. En yüksek memur maaşı; 20 bin 104 liradan, 26 bin 135 liraya yükseldi. Yüzde 35'lik zam oranına göre ise; en düşük memur maaşı; 4 bin 837 liradan, 6 bin 529 liraya yükseldi. En yüksek memur maaşı; 20 bin 104 liradan, 27 bin 140 liraya yükseldi.

Ocak ayında tüm kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi de yapılacak.

Zamdan sonra en düşük ve en yüksek ücretler ne kadar olacak? İşte yeni memur maaşları

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

3600 Ek Gösterge, Memur Maaşları, Enflasyon, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (15)
Arif Büktel:bu haberlere kanıp sakın saglık calısanı hemsıre dr vs e laf atmayın ıstıfalarına sebep olur sonrasında hsatanı tedavı edecek adam bulamazsınız. once kumülatif ne demektir onu arastırın sayın okurlar gene sıyasıler yaptı sıyasetını akılları sıra kamuoyua vay efenım yuzde 35 zam yapıldı dedirtmek ıcın yanı goz boyamak ıcın her zaman oldugu gıbı aklını kullan kandırılma. Cevap Yaz 2 18 Yayından Kaldır
HAKAN ARSLANOĞLU:Biri 300 binlik evine 500 bin yazıyor, diğeri 150 binlik arabasına 250 bin yazıyor, öteki 2 bin liralık kiraya 4 bin istiyor, sonra hep beraber fiyatların ne kadar yüksek olduğundan şikayet ediyorlar. Dolar artıyor fakat Ülkemizin insanlarının aç gözlülüğü dolardan daha hızlı artıyor. Cevap Yaz 14 96 Yayından Kaldır
Burcu Kaymak:Yanlış! O zam 2 yıllık zammın toplamı. Cevap Yaz 6 75 Yayından Kaldır
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title