Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol: Elektrik ve doğalgaz faturaları düşecek - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol: Elektrik ve doğalgaz faturaları düşecek

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Dünyada doğalgaz ve petrole olan talebin azalması nedeniyle fiyatların düşük olduğunu ifade eden Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, "Yeni kontratlarla birlikte elektrik ve doğalgaz faturalarında da gerileme olacak" dedi.

Koronavirüs sebebiyle enerji sektörü de büyük bir şok yaşadı. Bu yıl dünya enerji kullanımı yüzde 5 düşse de, sektör, 2008 finansal krizinden yedi kat daha derin bir kriz gördü. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatlarının 50 dolar gibi düşük bir seviyede olduğuna işaret ederek, "Kısa süre içerisinde 70 dolara çıkabileceğini düşünmüyorum. Kullanılmayan bir petrol stoku var dünyada. Doğalgaz fiyatları da düşük seviyede. Doğalgaz ve petrole talep azlığı nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturalarında düşüş beklenebilir" dedi.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTACAK"

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak'ın moderatörlüğünde düzenlenen online toplantıda konuşan Fatih Birol, "Birçok ülke iklim değişikliğini engellemek için emisyonları azaltma hedefleri koydu. Bu hedeflere ulaşmanın yolu, temiz enerji teknolojilerini daha fazla kullanmaktan geçiyor. ABD yeni yönetimle, kendi adına iklim değişikliğiyle mücadelede bazı taahhütlerde bulunacak ve dünya çapında bu konuda bir seferberlik ilan edecek. Yenilenebilir enerji yatırımları artacak. Enerji piyasasının yeni kralı güneş oldu. Petrolle çalışan araçlar azalacak" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol: Elektrik ve doğalgaz faturaları düşecekUluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol

KARBON VERGİSİ YOLDA

Türkiye gazetesinin haberine göre, Avrupa ve Amerika'nın çok yakında "karbon sınır vergisi" getireceğine işaret eden Fatih Birol, şu değerlendirmeyi yaptı: Bu ne demek? Diyelim Fransa, Çin'den bir mal alacak. Çin'de o ürün yapılırken, onun karbon ayak izinin ne olduğuna bakılacak. Ona göre eğer 10 liraysa, bunu cezalandırıp 12 liraya çıkartacak. Ve bu, Çin'in aleyhine olacak. Bu başka ülkelerde de böyle olacak. Şu anda AB, yakında da ABD bu konuyu gündeme getirecek. Bu konu, dünya ticaret tartışmalarının en önemli odaklarından biri olacak. Türkiye gibi ihracatının çok büyük bölümünü Avrupa ve Amerika'yla yapan bir ülke için mutlaka göz önüne alınması gereken bir konu.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol: Elektrik ve doğalgaz faturaları düşecek
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (18)
- Çok komikti:Petrol fiyatları bir yıldır yariyariya hatta bazen üçte birine kadar düştü değişen birşey yok.Paranin yüzü sıcak maksat vatandaşa hizmet olsaydı indirim çooktaaan olurdu. İndirim göstermelik 1 kuruş olur sonra 10 kuruş zam olarak yapılır. Zam yapmasınlar da başka bir şey istemiyorum.
meczup:özellikle binlerce personeliyle yan gelip yatıp özel sektöre proğram yaptırıp yayınlayan hiç bir etki altında kalmayan ülkemizin medarı iftiharı türkiyenin en çok izlenen kanalı ?bağımsız tarafsız yayıncılığın sembolü? trt nin elektirikten aldığı herkesin helalal ettiği? vergiler ne olur alınmaya devam etsin onlara gariban fakir fukaranın ekmeğinden kesilen vergiler analarının. . . . ak. . . . sütü gibi helal??dir
KABARE:2023 te yaz ayında geçici bir suretle düşecek.
500