Son Dakika: Merkez Bankası, açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkanını sıfırladı

Son Dakika: Merkez Bankası, açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkanını sıfırladı

Son dakika: Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesindeki imkan limitlerinin sıfırlandığını bildirdi. Merkez, bu son hamlesiyle arzını düşürerek, TL'nin değerini korumayı hedefliyor.

11.08.2020 09:14 | Son Güncelleme: 11.08.2020 11:34

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) likidite konusunda bir adım daha atarak piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri için tanınan limitleri sıfırladı.

TCMB'nin resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, "Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitleri sıfırlanmıştır." ifadesi kullanıldı.

LİKİDİTEYİ NORMAL SEVİYEYE GETİRMEK İÇİN ATILAN BİR ADIM

TCMB, yeni tip koronavirüs salgını sonrası normalleşme adımları çerçevesinde, geçen haftadan itibaren bankaların fonlama maliyetini yükseltmeye başlamıştı. Analistler, TCMB'nin likidite yönetimi çerçevesinde yapılan değişikliğin, salgın sonrası dönemde piyasada sıkışıklığa neden olmadan likiditeyi normal seviyeye getirmek için atılan adımlardan biri olduğunu söyledi.

BU İŞLEM NE ANLAMA GELİYOR?

Açık piyasa işlemleri, Merkez Bankası tarafından finans piyasasındaki kısa vadeli faiz oranlarının politika faizi etrafında oluşmasını sağlamak ve likiditeyi düzenlemek için kullanılır.

Son Dakika Haberleri - Son Dakika Haber - Güncel Haberler

Son Dakika: Merkez Bankası, açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkanını sıfırladı
Haber Yorumları (122)
MEHMET 19MAYIS: Dünyanın kaynaklarının mevcut teknoloji ile 93 milyar kişiyi rahat rahat geçindirmeye yeteceği bilim insanları tarafından hesaplanmıştır. Buna rağmen neden 2 milyarı aç 6,5 milyar fakir var? Bunun sebebi "üretim daralınca hammadde kıtlığı oluşur???!!!" yazaxak kadar ekonomi bilen insanların ortada olmasıdır. Kısaca, global güçlerin insanları ekonomi konusunda cahil bırakmadaki büyük başarısının sonucudur. İnsanları kaynakların sınırlı olduğuna inandırmışlardır. Oysa aynı insanlar ortaokulda maddenin asla kaybolmayacağını öğreniyorlar!!! Tüm insanlar biraraya geldiğimiz halde tüm insanlık tarihi boyunca ne 1 damla su, ne 1 tane oksijen molekülü tüketemedik! O halde problem kaynaklarda değil, kaynakların dağıtımında. Sakın dağıtım sırasında bir kısım insanlar faiz de ticaret gibidir diye sizi kandurmış olmasın. 40 yıllık insan emeğinin karşılığı 1 tuvalet taşı, 3-5 pencere, kapı ve duvara eşittir diye sizi kandırmış olmasın. Sonuç: Başımıza ne geldiyse yeterli bilgisi olmadan düşünen ve doğruyu bulan(!) kişiler yüzünden gelmiştir. Gerçeği ancak öldüklerinde anlayacaklar. Çünkü, ölümü bayılmak zannediyorlar, üzerinde hiç kafa yormuyorlar!
HAYRİ: Ne anlattın? Tek kelime anlamadım.ekonomik cümleleri çözmek deveye hendek atlatmak.
LİMİT YOK: unutmayalım gardaşlar DİYANET DİN ADAMLARININ MAAŞINI 6 AY ÖNCESİNE KADAR FAİZDEKİ PARAYLA ÖDEDİ . . . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Son Dakika: Merkez Bankası, açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkanını sıfırladı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 15:09:06. #1.14#
title