Son dakika: Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ek zam yapılacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son dakika: Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ek zam yapılacak

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tüm kamu personelinin maaşlarına düzenleme yapılacağını duyurdu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır." denildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Memur, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (42)
sonsuz:her bütçeye uygun haber yapılır! haber uydurulur !haberci ayağınıza geldi hayde hanııımmm Cevap Yaz 0 22 Yayından Kaldır
bekir yapici:ben uzun yillar almanyada is yeri temsilciligi yaptim tabiki buralardada ayliklara zam icin görüsmeler yapilir ama bizdeki gibi verecegiz verdik düzenleme yapacagiz calisiyoruz gibi oyalamalar seklinde degil görüsmelerin sonunda zamin miktari ve hangi tarihten itibaren ödenecegi acik ve net belirtilir ve anlasmayla toplu bir ön ödeme bile yapilir hatta enflasyon hesaplanarak bir yil sonraki zam orani bile belirlenir ve verilen zamlarin enflasyonun altinda kalmamasi önceliktir. Cevap Yaz 0 6 Yayından Kaldır
Hakan Onur:Arkadaşlar kümülatif diyor yani tek seferde DEĞİL 2022 ve 2023 zamları toplamı. 2022 yüzde 5 7 2023 yüzde 8 6 yani bu bahse konu yüzde 30-35 teee 2023 sonuna kadar yapılacak zamlar toplamı oluyor. Enflasyon son 6 ayda yüzde kaç artımış asgari ücret vs. tek seferde yüzde 30-40 zamlar konuşuluyor. Memura ve memur emeklisine yüzde 5 ayıp değil mi sizce bu adaletli mi? Hele sonra çıkıp sanki tek seferde memura yüzde 35 zam yapmış gibi açıklamada bulunmak ne kadar doğru. Cevap Yaz 24 155 Yayından Kaldır
Tüm 42 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title