Haberler

Süresiz nafakanın kaldırılması için kanun teklifi verildi

Güncelleme:

Günümüzün ekonomik şartlarında maddi sıkıntı yaşanmasına yol açan süresiz nafaka uygulamasına karşın harekete geçen Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, süresiz nafakanın kaldırılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdiklerini söyledi. Şahin, süresiz nafakanın birçok sorunu beraberinde getirdiğini ve konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini belirtti.

Boşanmanın ardından evliliklerin süresine bakılmaksızın erkeklere yüklenen nafaka mecburiyetinin süresiz olması büyük tartışmalara yol açıyor. Günümüzün ekonomik şartlarında maddi sıkıntı yaşanmasına yol açan süresiz nafaka uygulamasına karşın harekete geçen Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, süresiz nafakanın kaldırılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdiklerini söyledi. Şahin, süresiz nafakanın birçok sorunu beraberinde getirdiğini ve konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini belirtti.

KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Boşanmalarda eşlere bağlanan 'süresiz nafaka' uygulaması toplumda ayrılmalara yol açarken maddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Nafaka uygulamasının neredeyse ömür boyu sürecek olması ise günümüzdeki ekonomik şartlarda vatandaşları daha fazla zor durumda bırakıyor. 1988 yılında yapılan değişiklikle süresiz haline gelen nafaka uygulamasında düzenleme yapılması bir kez daha Meclis'e taşındı. Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, süresiz nafakanın kaldırılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdiklerini açıkladı. Şahin, süresiz nafakanın birçok sorunu beraberinde getirdiğini ve konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini belirtti.

Şahin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, süresiz nafaka konusunun toplumun önemli bir kesiminin tepkisine neden olduğunu, bu nedenle konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini belirtti.

Süresiz nafakanın birçok sorunu beraberinde getirdiğini dile getiren Şahin, "Süresiz nafaka konusu, boşandıktan sonra yeniden bir hayat kurmak isteyen tarafların evliliklerinde maddi ve manevi farklı olumsuzluklara neden oluyor. Süresiz nafaka, boşandıktan sonra yeni hayat kuran tarafları yoran bir durum. Nafaka alacaklısının çalışabilir olmasına rağmen nafaka gelirinden dolayı çalışmaması, SGK'siz olarak çalışması ya da nafaka gelirinden mahrum olmamak için evlilik akdi yapmadan farklı berberlikleri yaşaması gibi olumsuz sonuçlar yaşanıyor." diye konuştu.

"NAFAKA KONUSUNUN YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKİR"

Yoksulluk nafakası devam ettiği süre içerisinde nafakanın artırılması, azaltılması ya da tamamen kaldırılması için açılan davalarda da birçok sorunun yaşandığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Verdiğimiz kanun teklifiyle süresiz nafakanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Nafakanın süresi neye göre belirlenecek, bu konuda da bazı kriterler olmalı. Yoksulluk nafakasının süresi; tarafların evlilik süresine, eğitim, meslek ve sağlık durumuna, nafaka alacaklısının çalışabilir olup olmadığına, çocuk sayısı ve çocukların yaşı gibi kriterlere göre hakim tarafından takdir edilmeli. Toplumun önemli bir kısmında rahatsızlığa neden olan süresiz nafaka konusunun önce tartışılması sonra belli hakkaniyet kriterleri çerçevesinde yeniden düzenlenmesi gerekir."

Kaynak: AA / Politika

İsa Mesih Şahin Nafaka Davası Sp Hukuk Politika Ekonomi Güncel Haberler

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

500

Yorumlar (10)

Martin Sikertel:

Vay be, en sonunda faydalı, dişe tırnağa dokunur bir şey yapmaya niyetlendiler demek?! Duy da inanma...

110
2
yanıtYanıtla
Narter Nart:

evli kaldığı ay sayısı kadar nafaka verilmeli... daga başka kıstaslarda var ama yazarsam yayımlamıyorlar.

yanıt36
yanıt3
Martin Sikertel:

Narter Nart, yorumunu beğenmekle beraber bence hiç verilmememli nafaka. Nafaka nedir kardeşim; hani kadın erkek eşitliği vardı; nerede o eşitlik? Lafa gelince eşitlik, işlerine gelmeyince böyle...

yanıt35
yanıt3
Abdullah KARAMAN:

çok doğru bir çalışma tebrikler.

97
2
yanıtYanıtla
Hakkı Murat:

evleniyorlar en ufak tartismada bosanmaya cikiyorlar ondan sonra isin yoksa kadina omur boyu para ode oh ne guzel memleket

82
2
yanıtYanıtla
DEVLET BAŞA:

ha şöyle ...

78
2
yanıtYanıtla
özgün özen :

sonunda..

71
4
yanıtYanıtla
İsmimi ne yapacaksın:

Kadınlar paraları başka adamlarla yiyor, bu insanın gücüne gider. Nafakayı kaldırsınlar, babalar sadece çocuklarına bakım ücreti versin, onu da çocuğun hesabına yatırın, başka kimse alamasın.

60
3
yanıtYanıtla
girilmez:

ömür boyu nafaka kadar saçma bir şey olamaz madem kadın erkek eşit çocuklar için 18 yaş veya eğitimi boyunca verebilir

44
2
yanıtYanıtla
Vahdeddin:

Süresiz nafaka olması aşırı derecede saçma buluyorum bir Erkek olarak söylüyorum. Boşanmış olduğum Kadına ömür boyu nafaka veremem hiç kimse kusura bakmasın; ancak ne kadar süreyle evlendim mesela 6 ay diyelim sadece 6 ay süreyle nafaka verebilirim onun haricinde resmen bir zulüm vardır!

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title