MTV nedir, nasıl hesaplanır? 2022 MTV ücreti ne kadar? MTV ne zaman ödenir? - Haberler
Haberi Paylaş

MTV nedir, nasıl hesaplanır? 2022 MTV ücreti ne kadar? MTV ne zaman ödenir?

MTV nedir, nasıl hesaplanır? 2022 MTV ücreti ne kadar? MTV ne zaman ödenir?

Yeni yıla günler kala ücretleriyle gündeme gelen MTV'nin çoğu vatandaşımız tarafından ne anlama geldiği merak ediliyor. Peki MTV nedir, MTV'ye tabi olan araçlar hangileridir? MTV nasıl hesaplanır? 2022 MTV ücreti ne kadar? MTV ne zaman ödenir? detaylar haberimizde...

Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bilinen MTV'nin her yıl 2 taksitle vergi ödemeleri bulunmaktadır. MTV'ye tabi olan araçlar her sene vergisini vermektedir. Peki MTV nedir, hangi araçlar vergi vermeye tabiidir?MTV nasıl hesaplanır?2022 MTV ücreti ne kadar? MTV ne zaman ödenir? MTV ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

MTV kısaltmasının açılımı "Motorlu Taşıtlar Vergisi" demektir. Yani motorlu taşıtlar vergisi kelimelerinin baş harfleri MTV kısaltmasını oluşturmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.

Motorlu taşıt

Otomobil

Motosiklet

Minibüs

Otobüs

Kaptıkaçtı

Arazi taşıtı

Panel van

Motorlu karavan (kamp taşıtı)

Kamyonet

Kamyon

Çekici

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi göz önüne alınıyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor.

MTV, otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirleniyor. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki defa ödenir.

Yeniden değerleme oranı ile, 2022 yılındaki vergi, harç ve cezalarda yüzde 36,2 artış olacağına dair Hazine ve Maliye Bakanlığının tebliği, kasım sonunda Resmî Gazete'de yayınlanmıştı. Bu artışla birlikte, 2022 yılı için en düşük MTV tutarı 1.431 liraya çıktı. Piyasada en fazla kullanılan ve motor hacmi 1.301 cc-1.600 cc olan araçlarda ise en düşük MTV 1 1830 liradan 2 bin 492 liraya yükselmişti. Türkiye'de 25 milyondan fazla taşıt bulunuyor.

2022 yılında MTV oranlarında yüzde 36,2 artış olacağına yönelik karara rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu oranı yüzde 50'ye kadar indirme yetkisi bulunuyor. Erdoğan, bu yetkisini 2020 yılına ait yeniden değerleme oranı konusunda kullanmış ve MTV'deki yüzde 22,57'lik artışı yüzde 12'ye düşürmüştü. AK Parti kurmayları, önceki yıl yapılan bu indirimle MTV'nin, TÜİK'in açıkladığı yıllık enflasyon oranındaki artışla sınırlı kaldığını hatırlattı.

Parti kurmayları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yıl da aynı yolu izleyebileceğini belirterek, yüzde 36,2 olarak belirlenen yeniden değerleme oranını MTV için yüzde 20'ye indirebileceğini dile getiriyor. İndirime ilişkin Cumhurbaşkanı kararının ay sonuna kadar Resmî Gazete'de yayınlanması gerekiyor. Türkiye gazetesinin haberine göre MTV'deki artış, yüzde 36,2 yerine yüzde 20 ile sınırlı kalırsa, (1-3 yaş aralığındaki) motor silindir hacmi 1.300 cc ve aşağısında olanların ödemesi gereken vergi tutarı 2022 yılında, 1.431 liradan 1.256 liraya düşecek.

Haberler.com - Gündem

MTV Ödemeleri, Mtv, Gündem, Ekonomi, Haber

title