Konya Bosna Hersek Mahallesi mahrumiyet bölgesi gibi

Konya Bosna Hersek Mahallesi mahrumiyet bölgesi gibi

Konya'nın Selçuklu ilçesindeki Bosna Hersek Mahallesi, 70 bin nüfusuyla Türkiye'nin en büyük mahallelerinden biri. Mahallenin büyüklüğü, hizmet alımı sırasında da bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Konya Bosna Hersek Mahallesi mahrumiyet bölgesi gibi

Konya'nın Selçuklu ilçesindeki Bosna Hersek Mahallesi, 70 bin nüfusuyla Türkiye'nin en büyük mahallelerinden biri. Mahallenin büyüklüğü, hizmet alımı sırasında da bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Kent merkezine uzak olması nedeniyle belediyenin bazı imkânlarından mahrum kalan mahalle sakinleri, kış ayları geldiğinde yolları açılmadığı için evlerinde adeta mahsur kalıyor.

Bosna Hersek Mahallesi Muhtarı Mehmet Doğan, daha iyi yönetilmesi için Mahallesi'nin bölünmesini istiyor. Bu uğurda 2 bin kişiden imza toplayan Muhtar Doğan, imzaları bir dilekçeyle Selçuklu Belediyesi'ne sundu. Ancak belediye yetkilileri Bosna Hersek'te oturanların bu isteğini dikkate almadı.

Muhtar Mehmet Doğan, Belediye Başkanı Adem Esen'in kendisine 'Mührünü bas, paranı al, keyfine bak, gerisine karışma" dediğini öne sürdü.

Muhtar Mehmet Doğan, kış ayları geldiğinde adeta hapis hayatı yaşadıklarını kaydediyor. Selçuklu Belediyesi'nin mahallelerine üvey evlat muamelesi yaptığını söyleyen Doğan, "Büyükşehir belediyesi ekipleri dün biraz çalışma yaptı ama ara yollar tamamen kapalı. Dün sabah yollarımızın açılması için belediyeyi aradık, akşam saatlerinde ancak gelebildiler. Kar yağdığında burada mahsur kalıyoruz" dedi.

Bosna Hersek Mahallesi sakinlerinin daha iyi hizmet alabilmesi için mahallenin bölünmesini istediklerini belirten Doğan, bu isteği 2 bin kişiden topladıkları imzayla birlikte bir dilekçeyle Selçuklu Belediyesi'ne ilettiklerini, ancak henüz netice alamadıklarını bildirdi. 70 bin nüfuslu mahallesinin ihtiyaçlarını artık karşılayamaz duruma geldiğini anlatan Doğan, bu durumu, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen'e anlattığını, Başkanın ise kendisine 'Ben 600 bin kişiyi nasıl idare ediyorsam sen de öyle idare et' diyerek karşılık verdiğini dile getirdi.

Başkan Esen'e 'bizi kendinizle kıyaslamayın, sizin fen işleriniz var, zabıtanız var memurlarınız var" dediğini aktaran Muhtar Doğan, kendisini çok üzen bir teklifle de karşılaştığını şöyle anlattı: "Belediye Başkanı Adem Esen bana, 'Boş ver gitsin bunları, bas mührünü, al parasını keyfine bak, gerisine karışma' dedi. Benim sekiz dairem var, dükkânım var, mühür parasına ihtiyacım yok ki. Sadece hizmet için varım."

Başkan Esen'in bu sözüne çok sinirlendiğini ifade eden Doğan, bu yüzden artık Esen'in yaptığı toplantılara katılmama kararı aldığını vurguladı. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen'in Bosna Hersek Mahallesi'nin ilçe olmasına da karşı çıktığını öne süren Doğan, mahalle olarak yokluğa mahkum edildiklerini sözlerine ekledi.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ise ilçe genelinde birkaç tane daha büyük mahalle bulunduğunu, bu mahallelerin bölünmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Belediye olarak Bosna Hersek Mahallesi'ne üvey evlat muamelesi yaptıkları iddialarını kabul etmeyen Esen, mahallenin asfaltlanmasına önem verdiklerini ve kapanan yollarını açtıklarını belirtti.

Başkan Esen, Bosna Hersek Mahalle muhtarına "Boş ver gitsin bunları, bas mührünü, al parasını keyfine bak, gerisine karışma" dediği yönündeki iddiaları ise yalanlamadı. Esen, mahalle muhtarını sahtekârlıkla suçladı.