İGDAŞ Genel Müdürü anlattı! İşte doğal gaz faturasını düşürmenin yöntemleri - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İGDAŞ Genel Müdürü anlattı! İşte doğal gaz faturasını düşürmenin yöntemleri

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Uluslararası piyasalara bakıldığında doğal gaz fiyatının artış eğiliminde olmaya devam ettiğini söyleyen İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, düşük doğal gaz faturası için basit ve etkili tasarruf yöntemlerini anlattı.

Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sert kur dalgalanması ve bastıran kış nedeniyle doğal gaz faturaları vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı.

İthal edildiği için birim fiyatı uluslararası piyasalara göre BOTAŞ tarifesi ile belirlenen doğal gazın nasıl daha tasarruflu kullanabileceğini İstanbul'un doğal gaz dağıtımını yapan İBB şirketi İGDAŞ'ın Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen'e soruldu. Sözcü'ye konuşan Özmen, basit ama etkili tasarruf önlemlerini sıraladı:

  • Binanın yalıtımının olması en büyük tasarruf kalemi. İyi bir yalıtım yapılırsa doğal gaz faturalarında yüzde 40'a varan tasarruf sağlamak mümkün.
  • Peteklerin arkasına konulan alüminyum yalıtım levhalar büyük fayda sağlıyor. Ben de evimde çocukların odasında kullanıyorum.

  • Petekleri estetik görünsün diye muhafaza kutusu gibi dekoratif uygulamalar ile kapatmayın. Üzerine örtü, kitap, eşya koyarsanız da ısı sirkülasyonuna engel olursunuz. Petekleri rahat bırakın, nefes alsın. Önüne koltuk koymayın.
  • Pencerenin çift cam olması çok önemli. Çift cam değilse fitillerinin yıpranmamasına dikkat etmek lazım.

  • Kombiyi evden uzun süreli gidecekseniz kapatın. Ama sabah gidip akşam gelecekseniz en kısık seviyede bırakın. Tamamen kapatıp sonra açtığınızda bütün evi ısıtmak için daha çok gaz tüketimine neden olacaktır.
  • Hiç kullanmadığınız bir odadaki radyatörü kapatmak mantıklı. Ama belli seviyeye düşürerek bütün evin ısıtılması daha avantajlı.
  • Su ısıtmak için de doğal gazı kullanıyoruz. Suyun sıcaklığını da belli seviyede tutmak gerekli. İdeal ısı 40-45 derece. Suyun ayarını bu seviyede tutarsanız farkına varmadan tasarruf sağlarsınız.
  • Kombinin her yıl yetkili servislere bakımını yaptırmanız da tasarruf sağlar.
  • Oda termostatı ve termostatik radyatör vanası da yakıt tasarrufu sağlar.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Doğal gaz, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (7)
Çınar Saraç:Hiç yakmayın düşer Cevap Yaz 0 14 Yayından Kaldır
Murat ÖREN:Merkezi sistem evler faturalarda ve verimlilikte en çok faydayı sağlayan evler. Her yer aynı derecede yandığı için ısınma verimliliği sağlıyor. Pay ölçerin ölçüm faturaları kombinin üç kat daha altında geliyor. Artı olarak kombinin harcadığı elektrik parası olmadığı için bu miktarda cebimize kalıyor. Ankara'da üç aydır merkezi sistem evde tişört ile geziyorum. Ne konforumdan ödün veriyorum. Nede kombi gibi param gidiyor. Cevap Yaz 1 6 Yayından Kaldır
delidolu :Gene başladı akıl vermeler demekki zam kapıda hadi hayırlısı Cevap Yaz 0 11 Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title