Gümrük Birliği Haberleri

Gümrük Birliği haber, Gümrük Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gümrük Birliği - 22.06.2021
AB, Liderler Zirvesi'nde "Türkiye'deki sığınmacılara destek" konusunu da görüşecek
İki liderin AB-Türkiye ilişkileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele, Ticaret ve Gümrük Birliği, Doğu Akdeniz'deki durum, göç konusu ve Afganistan'daki gelişmeleri ele aldığını anımsatan Spinant, telefon görüşmesinin 24-25 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nin öncesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.
Gümrük Birliği - 21.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB Komisyonu Başkanı Leyen ile telefonda görüştü
Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlanması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kamu sağlığı, iklim değişikliği ile iç işleri, göç ve terörizmle mücadelede iş birliği alanlarını da içerecek şekilde yüksek düzeyli diyalog toplantılarının başlatılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.
Gümrük Birliği - 21.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlamak gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlamak gerektiğini vurguladı.
Gümrük Birliği - 20.06.2021
Son dakika haber! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diploması Forumu'nun kapanışı dolayısıyla basını bilgilendirdi: (2)
"AB'den somut adım bekliyoruz" Bakan Çavuşoğlu, Gümrük Birliği Anlaşması'na yönelik olarak da modernizasyon müzakerelerinin başlaması gerektiğini bildirdi.
Gümrük Birliği - 20.06.2021
Çavuşoğlu: Rusya'nın kararı bizi ve Rusları memnun etti (3)
'AB KELİMELERE TAKILIP ZAMANA OYNAMAMALI'Gümrük Birliği Anlaşması'nın modernizasyonunun müzakerelerinin başlaması gerektiğinikaydeden Çavuşoğlu, AB'nin birkaç kelimeye takılarak zamana oynamaması ve masaya gelmeleri gerektiğini söyledi.
Gümrük Birliği - 20.06.2021
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB Komisyonu Kabine Şefi Seibert ile görüştü
Dolmabahçe Çalışma Ofisinde gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in Kabine Şefi Bjoern Seibert, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyelik süreci, Gümrük Birliği, göç işbirliği ve insani yardımların yanısıra Kıbrıs, Suriye, Libya ve Afganistan gibi bölgesel meseleleri kapsamlıca ele aldı.
Gümrük Birliği - 19.06.2021
GÜNDEM / 19 Haziran 2021
(İstanbul/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) ÖZEL HABER 1- Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Orta Avrupa ülkelerine yönelik temaslarını değerlendirdi: "(Gümrük Birliği'nin güncellenmesi) Çekya, Macaristan ve Polonya net şekilde bize desteklerini vereceklerini ifade etti.
Gümrük Birliği - 17.06.2021
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı
Yeşil ekonominin, gelecek dönemin en öncelikli alanı olacağına işaret eden Kaslowski, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olan AB'nin büyüme stratejisini oluşturan Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın sanayinin yanı sıra hizmet sektörü açısından da sonuçlar doğuracağını, AB ile Gümrük Birliği'nin yeşil ve dijital dönüşümü dikkate alacak şekilde güncellenmesinin elzem olduğunu kaydetti.
Gümrük Birliği - 16.06.2021
Son dakika haber! Bakan Muş, Orta Avrupa ülkelerinde resmi temaslarda bulunacak
Öte yandan, AB Liderler Zirvesi'nin de gündeminde yer alan Türkiye ile AB arasında pozitif gündemin kabulü ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konularında ilgili ülkelerin desteği talep edilecek.
Gümrük Birliği - 15.06.2021
DEİK Başkanı Olpak: "NATO Zirvesi'ndeki diyalog zemini iş dünyasını memnun etti"
Nail Olpak, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde devlet liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmeleri Türk iş dünyası açısından değerlendirdi. Olpak, açıklamasında şunları ifade etti: "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, NATO Zirvesi kapsamında başta ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte olmak üzere birçok liderle gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin, Türkiye açısından pozitif ve verimli bir tablo ortaya koymasından dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türk iş dünyası olarak önümüzdeki yeni süreçte, NATO'daki dost ve müttefik ülkelerle olan ekonomik ve ticari ilişkilerimizin çok daha güçlü bir ivme ile süreceğine inanıyoruz. Dünya ekonomisine ve küresel ticarete yön veren, en büyük ticari ve ekonomik partnerlerimiz olan Batı ülkeleriyle verimli temasların ve iş birliği zemininin oluştuğunu görüyoruz." Bu yapıcı ve uzlaşmacı yaklaşımın, Türk iş dünyasına küresel ticarette vites yükseltici bir katkı sunacağını belirten Olpak, "Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'un Brüksel'de AB Komisyonu yetkilileri ile Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği'nin modernizasyonu başta olmak üzere, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, tedarik zincirleri ve yeşil dönüşüm alanında iş birliği, Türkiye-AB pozitif gündemini ele alan verimli görüşmeler gerçekleştirmesi de iş dünyası açısından memnuniyet verici.
Gümrük Birliği - 14.06.2021
Ticaret Bakanı Muş, AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dombrovskis ile görüştü
Muş, toplantı bitiminde sosyal medya hesabından, AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerine işaret ederek, "Türkiye-AB ticari ilişkileri ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin konuları müzakere etmek üzere Brüksel'deyiz.
Gümrük Birliği - 14.06.2021
Son dakika haber... Kuzey İrlanda Başbakanı Foster istifa etti
Arlene Foster, Brexit ve Kuzey İrlanda'nın Avrupa Birliği'yle (AB) gümrük birliği içinde kalmasını öngören Kuzey İrlanda Protokolü nedeniyle partisindeki milletvekillerinin istifa baskısı altındaydı.
Gümrük Birliği - 12.06.2021
İngiltere Başbakanı Johnson, Kuzey İrlanda Protokolü üzerinden AB'yi tehdit etti
Protokole göre, Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.
Gümrük Birliği - 11.06.2021
"Avrupa Yeşil Mutabakatı-Döngüsel Ekonomi Eylem Planı Türk İş Dünyası'na Neler Getirecek?" raporu tanıtıldı
Döngüsel ekonomi alanındaki uyumun Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinin de bir bileşeni olmasını beklemeliyiz.
Gümrük Birliği - 10.06.2021
ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Johnson'la Kuzey İrlanda'yı görüştü
Protokole göre Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.
Gümrük Birliği - 10.06.2021
AB ülkelerinde yetişkin nüfusun yarıdan fazlası aşılandı
Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık'ın parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenliyor. Protokole göre Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.
Gümrük Birliği - 10.06.2021
ESİAD Üyeleri ekonomide son durumu konuştu
AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerektiğini söyleyen Karabağlı, "Dünyada yeni ticaret blokları, yeni pazarlar açılıyor, bunlar da fırsat yaratacaktır.
Gümrük Birliği - 09.06.2021
İngiltere ile AB, Kuzey İrlanda Protokolü'nün uygulanmasında anlaşmaya varamadı
Protokole göre Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.
Gümrük Birliği - 07.06.2021
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı'nı Makamında Ağırlayan Başkan Gürkan Türkiye ve AB Ülkeleri Arasında Derin ve Vazgeçilmez İlişkilerimiz Mevcuttur
Ziyarette, AB ile ilişkiler çerçevesinde Büyükelçi Nikolaus'un önemli katkılar içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, "AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut'u Malatya'da ağırlamaktan dolayı memnun olduk. Bizim özellikle ekonomik anlamdaki gelişmelerimizde Almanya'yı hep yanımızda gördük. Cumhuriyet öncesi başlayan ilişkilerimizi aynı şeffaflık, berraklık ve samimiyet içerisinde görmek bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Tabi insanları severiz ama Almanya ile tarihi hukukumuzla alakalı Alman Devletinin ve milletinin bizim yanımızda yeri farklıdır. Birçok konuda Almanya ve Türkiye, Türkiye ve AB ülkeleri arasında derin ve vazgeçilmez ilişkilerimiz mevcuttur. Biz özellikle Almanya'ya yaptığımız ziyaretlerimizde kendimizi memleketimizde hissettik. Sayın Büyükelçi Nikolaus, özellikle AB sürecinde Türkiye'nin uyum yasalarıyla ilgili yapmış olduğu çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Gümrük Birliği'ndeki süreci de yakinen takip ediyoruz.
Gümrük Birliği - 03.06.2021
"Avrupa Yeşil Mutabakatı-İklim Nötr Hedefi için İş Dünyası Çabaları" webinarı
Özkadı sunumunda şu ifadelere yer verdi: "TÜSİAD'ın 'Ekonomik Göstergeler Merceğinden Yeni İklim Rejimi Raporu'na göre, ülkemizde hayata geçirilecek bir emisyon ticaret sistemi sonucunda elde edilecek fonun, gerekli yeşil yatırımlara ayrılması durumunda, 2030'da milli gelire pozitif katkı sağlanabileceği değerlendirilmektedir. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin merkeze alındığı böyle bir modelde, ülkemiz hem AB standartlarında bir iklim politikası izlerken, aynı zamanda ekonomisinin dönüşümünü hayata geçirmesi mümkün olabilecektir. Böylece AB'nin büyüme stratejisi olarak duyurduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı Türkiye için sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen bir dönüşümün aracı olarak yepyeni bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde, yeşil dönüşüme yönelik hazırlanacak kapsamlı bir yol haritası, AB ile Gümrük Birliği'nin hızlandırdığı dönüşümde sektörlerimizin küresel rekabet gücünü daha da artıracak, yatırım ortamında öngörülebilirliğin tesis edilmesine de katkı sağlayacaktır.
Gümrük Birliği - 02.06.2021
Bakan Muş, mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı: (2)
Muş, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda kararlı duruşunu sürdürdüğünün altını çizerek, bu tutuma paralel şekilde Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.
Gümrük Birliği - 28.05.2021
Son dakika: Bakan Muş, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ile görüştü (2)
GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis'in gerçekleştirdiği telekonferans görüşmesinde, Türkiye ve AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik öncelikli gündem konuları ele alındı. Dombrovskis görüşmede, Türkiye'nin AB için kilit bir ortak olduğunu, Türkiye ile AB arasında karşılıklı yarar temelinde iş birliğinin geliştirilmesinin AB'nin stratejik çıkarına olduğunu, mart ayındaki AB Liderler Zirvesi'nin AB Konseyi'ni Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik yetki üzerinde çalışmaya davet ettiğini ve bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde yakın bir iş birliği içerisinde çalışılmasının önemini vurguladı.
Gümrük Birliği - 27.05.2021
İbrahim Kalın: "(AB Zirvesi) Oradan artık Türkiye'nin beklentileri konusunda somut adım atılmasını bekliyoruz"
Özellikle AB ile Gümrük Birliği ve Göç Anlaşması'nın güncellenmesi konusunda atılacak adımların belli olduğunu ifade eden Kalın, "Bunu daha önce müzakere ettik.
Gümrük Birliği - 25.05.2021
Türkiye ile Büyük Britanya arasındaki STA kapsamında menşe kurallarının uygulanmasına yönelik esaslar belirleniyor
Türkiye-İngiltere STA eki Menşe Protokolü, Avrupa Birliği ile mevut Gümrük Birliği yükümlülükleri kapsamında, AB-İngiltere Anlaşması'na uygun şekilde değiştirilirken, bu doğrultuda 14 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olan kuralların yer aldığı yeni yönetmeliğin bu hafta içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanması planlanıyor.
Gümrük Birliği - 21.05.2021
İMMİB sektörün 5 önemli gündem maddesi için TİM ile bir araya geldi
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister de ham madde ve navlun fiyat artışlarının ihracatçının ortak sıkıntıları olduğunu, öte yandan Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyumun, Gümrük Birliği Anlaşması revizyonunun ve sınır ötesi e-ticaretin önemli ihracat potansiyeli barındırdığını ifade etti.
Gümrük Birliği - 20.05.2021
Birinci Uluslararası Gümrük ve Ticaret Kongresi toplandı
Turagay, yeni dünyaya uyum sağlamak için dijital transformasyona devlet destekleri verildiğini hatırlatarak, gelecek dönemde bölgesel anlaşmalar, Yeşil Mutabakat, Gümrük Birliği'nin modernizasyonunun önemli konular olacağını anlattı.
Gümrük Birliği - 20.05.2021
1. Uluslararası Gümrük ve Ticaret Kongresi
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, ekonomik beka meselesi olarak gördükleri Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin ulusal eylem planı hazırlanması önerisinde bulunarak, "Türk özel sektörü olarak bu yönde hedefleri belirlemek ve...
Gümrük Birliği - 18.05.2021
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporu görüşüldü
Santos Silva, temel haklar, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları konularında Türkiye'de gerileme olduğunu iddia ederek, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Gümrük Birliği'nin uygulanması, Kıbrıs meselesi, Türkiye'nin Libya, Suriye ve Kafkaslardaki rolü ve göç konulu Türkiye-AB Mutabakatının yakından takip edildiğini bildirdi.
Gümrük Birliği - 09.05.2021
Schuman Deklarasyonu'nun 71. yılında AB'nin gündemi gelecek kaygısı
Schuman Deklarasyonu Avrupa bütünleşmesini tetikledi Schuman Deklarasyonu Federal Almanya olarak yeniden siyasi birlik kurmasına izin verilen Alman devletinin egemenlik haklarını kömür ve çelik alanında sınırlamayı hedefliyordu. O yıllarda kömür ve çelik, savunma sanayi ve enerjisi bakımından hayati ehemmiyet taşıyordu. Eğer bu enerji kaynakları yeni kurulan Alman devletinin kontrolü altına verilirse, kısa bir süre sonra "Alman savaş makinesinin" devreye girmesinden endişe ediliyordu. Bu amaçla, Fransa ve Almanya'nın kömür ve çelik kaynaklarının ulus-üstü bir otorite tarafından yönetilmesi hususunda mutabakata varıldı. Savaş mağlubu İtalya'nın bu oluşuma katılması, Batı Avrupa'da yeni kurulan düzene hızlı bir şekilde uyum sağlama amacı taşıyordu. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ise zaten kendi aralarında 1944 yılında imzaladıkları Benelüks Gümrük Birliği ile ekonomik işbirliği başlatmışlardı.
Gümrük Birliği - 08.05.2021
Son dakika haber... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle AB ile ilişkileri değerlendirdi (1)
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 9 Mayıs Avrupa Günü'nü hem AB üyelik süreci hem de Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden biri olarak kutlayan Türkiye'nin, 18 Mart 2016 mutabakatının tüm yönleriyle güncellenmesiyle, AB ile ilişkilerde olumlu gündeme geçilmesinden yana olduğunu söyledi. Kaymakcı, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle Türkiye-AB ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi. Tarihlerinde birbirlerine karşı çok ciddi kanlı dünya savaşları yaşamış iki ülkeyi bir araya getiren Schuman Bildirgesi'nin 9 Mayıs 1950'de yayımlandığını hatırlatan Kaymakcı, bu birliktelikten Avrupa'da barışı istikrarı, uzlaşmayı ve ortak çıkarı yaratan bir proje ortaya çıktığını anlattı. Kaymakcı, 9 Mayıs Avrupa Günü'nün Türkiye'de de 1999'da, ülke resmen AB'ye aday ilan edildikten sonra kutlanmaya başladığını belirterek "Türkiye'nin Avrupalılığı sadece AB'yle ilişkisine bağlı değil. Esasen 5 Mayıs 1949'dan itibaren Türkiye, Avrupa Konseyi ile de bir Avrupalılık ve üyelik ilişkisi içerisinde olduğu için aslında biz Avrupa Günü'nü hem AB üyelik sürecimiz bağlamında hem de Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden bir tanesi olarak kutluyoruz." diye konuştu. Türkiye'de her yıl 9 Mayıs Avrupa Günü Tenis Turnuvası gibi çeşitli etkinlikler düzenlendiğini hatırlatan Kaymakcı, bu yıl ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bazı etkinliklerin düzenlenemediğini belirtti. Kaymakcı, bu yıl üniversitelerle düzenledikleri çevrim içi etkinliklerde bir araya geldiklerini, Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin taraflara neler katabileceğine ilişkin bir kısa film yarışması düzenlediklerini ve ayrıca, AB Başkanlığı'nın Ankara'da Hipodrom'da Avrupa Günü Koşusu düzenleyeceğini de anlattı. Her yıl Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında genelde Almanya'da başlayıp Türkiye'de sonlanan ralli düzenlendiğini de hatırlatan Kaymakcı, "Rallinin en uzun turu Türkiye'de gerçekleşiyor. Bu ralli sayesinde kuzey ve batı Avrupalıların güneydoğu Avrupa'yı ve Türkiye'yi daha iyi anlamasını sağlıyoruz. Bu tür etkinliklerimiz de devam edecek." dedi. "Türkiye genelinde de AB üyeliğine desteğin yüzde 79, yüzde 80 civarında olduğunu söyleyebiliriz" Türk halkının Avrupa'ya ve AB üyeliğine bakışını değerlendiren Kaymakcı, İktisadi Kalkınma Vakfının (İKV) çalışmasına göre, Türk halkının yüzde 79'unun, Türkiye'nin AB üyeliğinin yararlı olduğuna ve bu sürecin ilerletilmesi gerektiğine inandığını, yüzde 55 ila yüzde 60'ının da Türkiye'nin AB'ye üye olabilecek altyapıya sahip olduğunu düşündüğünü aktardı. Kaymakcı, AB'yi daha iyi tanıyan kesimlere sorulduğunda ise AB'ye üye olma isteğinin en az yüzde 95 civarında olduğunu belirterek "Türkiye genelinde de AB üyeliğine desteğin yüzde 79, yüzde 80 civarında olduğunu söyleyebiliriz." dedi. Zaman zaman konuya ilişkin farklı oranlar ortaya koyan anketlerin açıklandığını belirten Kaymakcı, "'Üyelik yararlı mıdır istiyor musunuz?' sorusu ile 'Üye olunabilir mi veya şu koşullarda üye yapılabilir mi Türkiye?' sorularını birbirinden ayırt etmek gerek." ifadesini kullandı. Türkiye 6 AB programına daha katılmayı değerlendiriyor Kaymakcı, AB programları ve ajanslarına ilişkin de "Bu programlar aslında Türkiye'nin AB müktesebatına uyumuna yardım eden, Türkiye'yi üyeliğe hazırlayan, Türkiye'deki altyapıyı güçlendiren ve Türk insanının ufkunu Avrupa yönünde açan programlar. Türkiye 2014-2020 döneminde 7 AB programına katıldı, aynı zamanda 2 AB ajansına üye." dedi. Özellikle eski adıyla Ufuk2020, yeni adıyla Ufuk Avrupa ve Erasmus programlarının önemli olduğunu belirten Kaymakcı, "Ufuk Avrupa'ya baktığımızda şunu görüyoruz: Önümüzdeki dönemde 95,5 milyar avroluk bir bütçe söz konusu. Bu bütçe tamamen araştırma ve yenilikçiliğe yönelecek, yeşil ve dijital Avrupa'nın temelleri bu programla atılacak. Dolayısıyla Türkiye'nin de Ufuk Avrupa programına gerek araştırma kurumlarıyla gerek üniversitelerle özel sektörle, sivil toplum kuruluşlarıyla, kobileriyle katılması çok önemli." değerlendirmesinde bulundu. Kaymakcı, Erasmus programının ise 550 bini Türk, 150 bini diğer Avrupa ülke vatandaşları olmak üzere 700 bin kişinin Türkiye ile AB etkileşim sağlandığını belirterek bunun karşılıklı ön yargıların aşılmasında çok önemli olduğunu vurguladı. Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı ile de Türkiye'de en uzak noktadaki çiftçinin dahi tarım projelerini hayata geçirebildiğini belirten Kaymakcı, Türkiye'nin, 2021-2027 döneminde mevcut 7 programa ek olarak AB Sağlık (EU4Health), Dijital Avrupa, Çevre ve İklim Eylemi, Yatırım AB, Tek Pazar ve Uzay programlarına katılma konusunu değerlendirdiğini de anlattı. "Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu gündeme geçilmesinden yanayız" AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Türkiye ziyaretiyle de üst düzey görüşmelerin hareketlendiği son dönemi değerlendiren Kaymakcı, "Her şeyden önce AB'nin iki önemli kurumunun liderinin Türkiye'ye birlikte gelmiş olmaları bir aday ülke olan Türkiye'ye gösterilen ilgiyi yansıtıyor. Çok önemli bir ziyaretti." değerlendirmesini yaptı. Kaymakcı, mart ayındaki AB Zirvesi'nden hemen sonra, haziran ayında düzenlenecek zirveden önce yapılan ve gelecek dönemde atılabilecek adımların ele alındığı ziyaretin çok yararlı olduğunu belirterek "Türkiye de özellikle Haziran 2021'den sonra, eğer daha önce mümkün olmazsa tabii, Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu gündeme geçilmesinden yana. Biliyorsunuz olumlu gündem dediğimiz zaman aslında kastettiğimiz, 18 Mart 2016 mutabakatının tüm yönleriyle güncellenmesi ve tüm yönleriyle iletilmesi." dedi. Türkiye- AB ilişkilerinde olumlu gündem için 6 parametre İlişkilerde olumlu gündeme geçmenin 6 parametredeki gelişmelere bağlı olduğuna işaret eden Kaymakcı, ilk parametrenin Türkiye'nin katılım perspektifinin güçlendirilmesi olduğunu söyledi. Kaymakcı, "Türkiye ilerleme adımlarını hızlandırdıkça da ilgili fasılların açılıp kapanması önemli. Bu, Türkiye- AB ilişkilerinde en önemli bir dinamik." diye konuştu. İkinci parametrenin ise Türkiye-AB üst düzey diyalog toplantılarının ve zirvelerinin eskiden olduğu gibi düzenli olarak yapılması olduğunu söyleyen Kaymakcı, ulaştırmadan enerjiye, terörle mücadeleden dış politikaya ve tarıma kadar her alanda birlikte atılabilecek birçok adım olduğunun, diyalog mekanizmalarının işletilmesinin her iki tarafın da yararına olduğunun altını çizdi. Kaymakcı, AB'nin mart ayındaki zirvede mevcut siyasi diyaloglara ek olarak iklim değişikliği, sağlık ve terörle mücadele konularında üç üst düzey diyalog mekanizması daha kurulmasını önerdiğine dikkati çekerek "Arzumuz bu diyalog toplantılarının ilgili Türk bakanlarımız ile ilgili AB komiserleri arasında hemen başlatılması." diye konuştu. Üçüncü parametrenin ise Gümrük Birliği'nin güncellemesi olduğunu söyleyen Kaymakcı, AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarından Türkiye'nin yararlanamamasının, karar alma mekanizmasında istediği ölçüde etkin olamamasının ve aynı zamanda özellikle ulaştırma konusunda tır sürücülerinin karşılaştığı ayrımcılıkların ortaya koyduğu sıkıntıların aşılması gerektiğini vurguladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gümrük Birliği Haberleri | Gümrük Birliği Haber - Haberler - Sayfa 2 - Gümrük Birliği haberleri, son dakika gümrük birliği haber ve gelişmeleri burada. AB Liderler Zirvesi bildirisinin Türkiye bölümü paylaşıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 1.8.2021 11:39:19. #1.14#

title