Haberler

Türkiye'nin dev lastik fabrikasında üretim durdu

Güncelleme:

Türkiye'nin önde gelen lastik firmalarından biri olan Goodyear, Kocaeli'deki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurdu. Üretimin durdurulduğu fabrikada 430 çalışanın izne çıkarıldığı belirtildi. Fabrika yetkilileri, siparişlerdeki azalma nedeniyle bu kararın alındığını açıkladı.

Türkiye'nin en büyük lastik firmalarından biri olan Goodyear, Kocaeli'nde bulunan fabrikasının faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Üretim yapılmayan fabrikada çalışan 430 kişi izne çıkartıldı.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear Kocaeli'nde bulunan fabrikasının faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Fabrikanın temmuzda yeniden faaliyete geçmesi beklenirken iş başı yapacak olan işçiler ise zorunlu yıllık izne çıkarıldı. Nisan ayında durumu Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildiren fabrika, yıllık izni yetmeyen işçilerin gelecek yılki izinlerini de kullandırdı.

Goodyear'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 17 Nisan 2024 tarihli kararı uyarınca, İzmit fabrikamızda stok ayarlaması amacıyla 3 Haziran 2024 ile 3 Temmuz 2024 tarihleri arasında üretime geçici olarak ara verilmesine karar verilmiştir."

430 İŞÇİ İZNE ÇIKARILDI

Fabrika yetkilileri, üretimin 1 Haziran'da durduğunu söyledi. Yetkililer, siparişlerdeki azalma nedeniyle üretimin durdurulduğunu, çalışanlara da bu kapsamda izin verildiğini açıkladı.

Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu fabrikada çalışan 430 işçinin, üretimin olmaması ve yıllık bakım gerekçesiyle izne çıkarıldı ifade edildi.

Fabrikada çalışan işçilerden yıllık izni 20 gün olanlar gelecek yıldan 6 gün izin kullandı. 20 günden fazla izni olanlar sadece bu yılın izinlerini kullanabildi.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Goodyear Kocaeli Türkiye İş Dünyası Ekonomi Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (39)

CİHAN:

Yakıt o kadar çok pahalıki şuan otoban ve E5 te iğne atsan yere düşmez misali...Bu ilgili marka pahalı olduğu için fabrikada işler düşmüştür.Bu ülkede yakıt pahalı gibi bahaneler sökmez.Bizler bu ülkede lüks yaşamdan asla taviz vermeyiz mazot 100 de olsa yollar daki yoğunluk asla bitmez...

233
30
yanıtYanıtla
suleyman altıntaş:

Yollarda gördüğünüz kalabalık 85 milyon vatandaşın %kaçını temsil ediyor ? En fazla %20, zaten bu yoğunlukları da büyük şehirlerde görüyorsunuz. Ülkenin en az %70'i araç sahibiymiş gibi algı oyunları yapmayın. Ekonominin ve ülkenin durumunu tuzu kuru olanlar haricinde herkes görüyor.

yanıt105
yanıt107
tamer topaloglu:

Suleyman yüzde 20 deki yoğunluk yaşayan şehirler tüm ülkenin gelişimini etkilemiyor mu? Cihan bunun bitmesi için devletin kiralık araçların yakıtların vergiden düşmesini kaldırması gerek. O zaman bak nasıl azalıyor.

yanıt14
yanıt10
Mustapha Kose:

Almanya bizi kiskaniyor

125
79
yanıtYanıtla
Mehmet Ünyeli:

evet almanyadan ksra yolu ile geldim ve Türkiye ye kadar ortalama yakıt 50 TL ile 65 TL benzin Türkiye en ucuzu iyi 41 TL.

58
107
yanıtYanıtla
Berat gı:

Mehmet unyeli almanyada maaşın ne kadar? Ne kadar kazanıyorsun? Asgari ücret ne kadar?

yanıt60
yanıt13
Nurettin Şimşek:

Kıyas yaparken benzinle beraber aldığınız ücreti de kıyaslayın ki, ucuz mu pahalı mı anlayalım. Biz bir maaşla 17.000:42=400 lt alıyoruz. Siz kaç ton alıyor sunuz.

yanıt26
yanıt0
Wwr Hesap:

Almaya da asgari saatlik asgari ücret 13 euro. 1 lt benzin 1.78 euro.

yanıt7
yanıt2
Vural Akbıyık:

üretimi durdurdunuz diye insanların neden yıllık izinlerini zorunlu kullandırıyorsunuz. işveren tarafından işcinin yıllık izni zorunlu kullandırılamaz.

47
37
yanıtYanıtla
Wwr Hesap:

İşten mi çıkarsın, ne istiyorsun.amacin nedir. Ücretli izne çıkarmış sirket. En azından işsiz kalmamislar.

yanıt9
yanıt5
Tüm 39 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title