Haberi Paylaş

Merkez Bankası faiz kararı metninde dikkat çeken detay: Faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verilmiştir

Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası bu ay da politika faizini 1,5 puan indirerek yüzde 10,5'ten yüzde 9'a çekti. Karar metninde yer alan, "Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir" ifadeleri ise dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Kasım ayı toplantısını yapan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,5'ten yüzde 9'a çekti.

Geçtiğimiz günlerde konuyla alakalı konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin tek hanelere ineceği sinyalini vererek "Faiz inşallah tek haneli rakama inecek. Faiz zulmünden yatırımcılarımızı, vatandaşımızı kurtaracağız" demişti.

Faiz kararına ilişkin Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada faiz indirim sürecinin tamamlandığı belirtildi. Kara metninde, "Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir" ifadelerine yer verildi.

Ekim ayında faizlerin yüzde 12'den 10.5'e çekildiği toplantıda, "Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır" açıklamalarına yer verilmişti.

Öte yandan politika faizi Eylül 2020'den bu yana ilk kez tek haneye inmiş oldu. Merkez Bankası yılın son toplantısını 22 Aralık'ta yapacak.

Haberler.com / Yavuz Selvi - Ekonomi

TCMB Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

İrfan Akbayir:

BİTMİŞ ÜLKE YAZIK ZENGİNİ ZENGİN YAPAN FAKİRİ ÖLDÜREN SİSTEM BU KREDİYİ DÜŞÜKTEN ALAN BANKALAR HOLDİNĞLER HALKA ÜRÜNLERİ VE HİZMETLERİ FAHİŞ FİYATA SATAN BANKALAR VE HOLDİNĞLER KİMİ KANDIRIYORSUNUZ DEVLET FAKİRDEN AL ZENGİNE VER

Kurt bey:

Ne olacak istemezükculeri kim memnun etmiski tek hane faiz memnun etsin.

Önder Yıldız:

Nas ne olacak yuzde 9 da kabul oluyor mu?

Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title