Profesörün elektrik ve akaryakıt zammını savunma biçimi stüdyodaki konukları da şaşırttı - Haberler
Haberi Paylaş

Profesörün elektrik ve akaryakıt zammını savunma biçimi stüdyodaki konukları da şaşırttı

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Ekonomi
 - Güncelleme:

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, katıldığı canlı yayında elektrik ve benzin zamlarına ilişkin tepki çeken ifadeler kullandı. HaberTürk ekranlarında Türkiye'deki kullanıcılara benzinin daha ucuza satıldığını söyleyen ve Avrupa ülkeleri ile kıyaslama yapan profesöre, sunucu ve diğer konuklar itiraz etti. O anlar sosyal medyada da gündem oldu.

HaberTürk ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programına katılan akademisyen yazar Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, son zamanlardaki yapılan zamlara ve enflasyona ilişkin yorumlarıyla gündem oldu.

TÜRKİYE'DE BENZİNİN DAHA UCUZ OLDUĞUNU SAVUNDU

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye'de benzine yapılan zammı Hollanda, İspanya ve Almanya ile karşılaştırarak Türkiye'deki kullanıcılara benzinin daha ucuza satıldığını ve vatandaşa benzin konusunda Avrupa ülkelerinden daha az maliyet bindiğini söyledi. Profesör, "Hollanda'da 1 litre benzin 1.96 euroya çıkmış, İspanya'da 1.48 euro, Almanya'da 1.66 euro, Türkiye'de 0.89 euro" dedi.

DİĞER KONUKLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Bu sözler üzerine başta programın moderatörü Hülya Hökenek olmak üzere programın diğer konukları olan İYİ Partili Ümit Dikbayır, hükümete yakınlığıyla bilinen Cem Küçük ve Nagehan Alçıyı da şaşırttı. Konuklar, böyle bir kıyasın doğu olmadığını belirterek, Hacısalihoğlu'nun tezine "Paraları daha değerli, TL'nin 15 katı. Onlar kendi paralarıyla alım yapıyorlar" ifadeleri ile karşı çıktı.

Bunun üzerine Hacısalihoğlu, "İstatistikte her şey kıyaslanabilir" şeklinde konuştu.

Zam, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (86)

Hek Tor:

La ben gelecegi okumaya basladim galiba, ermis mermis de degilim ama... 7 Ocak 2022 tarihli "Son Dakika: Akaryakıta çifte zam! Benzin ve motorinin fiyatı 14 liraya yaklaştı" baslikli haberde böyle yazmistim: ...."Yine de sudan ucuz yaaa, baksaniza bizi kiskanan Alamanya"da bile 2 Avro, yani 30 Lira, Türkiyemizde yari yariya.... diyecek ne hödükler cikacaktir simdi, yine, herzamanki gibi, bitmediler birtürlü."....

Ömer Bal:

Eline sopayı alacaksın yer misin yemez misin... Şımarık züppeler

HAEİBABA 369:

Hocanın dediği durumları bilimsel açıdan ele alalım... Bizde asgari ücret 4253 TL. Ülkemizde bu ücrete 315 litre yakıt alınabilir. Örnek verdiği Hollanda da asgari ücret 1900 euro 1.6 değilde 2 euro dan hesap etsek bile 950 litre yakıt yapıyor... Bence hocanın bir 20 yıl daha okuması lazım... Ancak o zaman bu kıyaslamayın anlar.

Tüm 86 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title