Haberler

Düzensiz yağışlar mildiyö hastalığına yol açtı

Abone Ol

Alaşehir ilçesindeki bağlarda görülen mildiyö hastalığı, düzensiz yağışlar nedeniyle zirai mücadeleye erken başlanamaması sonucu ortaya çıktı. Hastalık, üretimi olumsuz etkiledi ve üreticiler mağdur oldu. Tarım Kredi ve banka borçlarının ertelenmesi talep ediliyor.

Düzensiz yağış nedeniyle zirai mücadeleye erken başlanamadığı için bağlarda görülen mildiyö hastalığı, Alaşehir ilçesindeki üretimi olumsuz etkiledi.

Asmalarda neme bağlı mantar hastalıklarıyla mücadelenin yapıldığı aylarda yoğun yağış alan bölgede, mildiyö hastalığı bağları sardı.

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, AA muhabirine, verim kaybına yol açan mantar kaynaklı mildiyö hastalığı nedeniyle mağdur olan üreticilere destek olmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tarım Kredi ve banka borçlarına ilişkin ödemelerin en az 1 yıl ertelenmesi talebinde bulunan Türk, gelecek yıldan itibaren hastalıkların TARSİM kapsamına alınmasını istedi.

Üretici endişeli

Bölgedeki üreticilerden Osman Varışlı (74), hastalığın etkisiyle bağlarında yüzde 100'e yakın zarar oluştuğunu söyledi.

Bağlarında geçen yıl 80 işçiyle hasat yaptıkların ifade eden Varışlı, bu yıl ise eşi ile çalışacaklarını ve 40 dönümlük bağdan ancak 2 ton üzüm elde edebileceklerini söyledi.

Eşi Hatice Varışlı da bağlarının hastalığa yenik düştüğünü ve durumun endişe verici olduğunu ifade etti.

Üretici Hüseyin Kurtoğlu, mildiyö hastalığı nedeniyle rekolte kaybının yüzde 75'e kadar çıktığını belirterek, üreticinin destek beklediğini dile getirdi.

Mahmut Güven adlı üretici ise hastalığın bağlarını yüzde 50 oranında etkilediğini söyledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Banka Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title