Haberler

Bakan Işıkhan'a açıkça soruldu: Asgari ücret 17.500 lira olur mu?

Güncelleme:

2024'te asgari ücrete çift zam isteyenlere bir kez daha kapıyı kapatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuzda ara zam yapılmayacağını söyledi. "Asgari ücret 17.500 lira olur mu?" sorusuna da yanıt veren Bakan Işıkhan, "Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız" diyerek rakam vermekten kaçındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Işıkhan, 2024'te asgari ücrete tek zam yapılacağını söyledi. Asgari ücret "17.500 lira olur mu?" sorusuna da yanıt veren Işıkhan rakam vermekten kaçındı.

"İLKEMİZ ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEMEK"

Bakan Işıkhan, asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin, "Temmuz ayında yaptığımız gibi hızlı bir şekilde inşallah başlayıp, taraflarla bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatacağız, komisyonlarla bürokratlarımız çalışıyor. Teknik çalışmalar yapılıyor. Biliyorsunuz bakanlıklardan temsilciler geliyor, erken bitirilmesi konusunda onların çalışmaları bize şekil verecek. Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti, 31 Aralık'a kadar Resmi Gazete'de yayımlamak zorundayız. Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor. Pazartesi, Türk-İş ve TİSK başkanlarımızla bir açılışımız olacak. Süreci Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. İlkemiz, her zamanki gibi siz de biliyorsunuz; çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek" diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRET 17.500 TL OLUR MU?"

Işıkhan, Merkez Bankası'nın eski ekonomisti Hakan Kara'nın asgari ücretin 17 bin 500 lira olması gerektiği yorumuna ilişkin, "Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız" dedi.

İşveren desteği ile ilgili çalışma olup olmadığı sorulan Bakan Işıkhan, "Bu konuların hepsini değerlendireceğiz" yanıtını verdi.

"TEK ZAM OLACAK"

Işıkhan, temmuz ayında ara zam yapılmayacağını belirterek, "Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle. Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yılda 1 kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete 2'nci zammı yaptık" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Vedat Işıkhan Asgari Ücret Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

5 Mart 2024 Günlük Burç Yorumları: 5 Mart Salı burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Cevat Öncü kimdir? CHP Samsun Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü kaç yaşında, nereli? İsmet Yıldırım kimdir? AK Parti Ümraniye Belediye Başkan adayı İsmet Yıldırım kaç yaşında, nereli? Azize Çeroğlu kimdir? CHP Sakarya Belediye Başkan Adayı Azize Çeroğlu kaç yaşında, nereli? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 4 Mart GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! Serkan Karayiğit kimdir? CHP Osmaniye Belediye Başkan Adayı Serkan Karayiğit kaç yaşında, nereli? Bedii Onan kimdir? Zafer Partisi Çorum Belediye Başkan adayı Bedii Onan kaç yaşında, nereli? Ulaş Tepe kimdir? CHP Ordu Belediye Başkan Adayı Ulaş Tepe kaç yaşında, nereli? Hulusi Özen kimdir? CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Hulusi Özen kaç yaşında, nereli? Mehmet Bilgin kimdir? CHP Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bilgin kaç yaşında, nereli? Kemal Karlı kimdir? Zafer Partisi Burdur Belediye Başkan adayı Kemal Karlı kaç yaşında, nereli? Bayram Kazancı kimdir? Zafer Partisi Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Bayram Kazancı kaç yaşında, nereli? Simurg Sarsılmaz kimdir, kaç yaşında? Muhtar adayı Simurg Sarsılmaz nereli? Ahmet Aras kimdir? CHP Muğla Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras kaç yaşında, nereli? Vahap Seçer kimdir? CHP Mersin Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer kaç yaşında, nereli?
500

Yorumlar (8)

ŞAŞKIN:

17500 olur mu, diye soru soranlar 17500 e geçinebiliyor mu? Bu soruyu da onlara sormak lazım. Ülkemizde üretim olsun istiyorsak emekçinin karnı doymalıdır. 17500 liraya kira, fatura, giyim karşılanır. Gıda ne olacak, borçlanarak ne zamana kadar yaşayabilir bu insanlar. İnsaf, insaf!

127
3
yanıtYanıtla
muhammet arıç:

2017 yılından ev kiram 300 TL , Asgari ücret ise net 1404 TL. Asgari ücret kiramın 4,5 katıydı. Şimdi aynı ev kira 8000 TL, asgari ücret ise 11400 TL. Enflasyona ezdirmeyeceğiz diyorsunuz o zaman bu hesaplama ile en az 2017 yıllı seviyesini yakalamak için 4,5x8000=36.000 TL asgari ücret olması gerekir. Bunu yapmayacağınıza göre halk enflasyona ezilecek, o kesin. Ama bu fahiş kira artışları için bir önlem alınırsa belki bir nebze çok ezilen az ezilecek.

112
5
yanıtYanıtla
Erkan Can :

bir ata sözü vardır, sen eşek olursan semer vuran çok olur.. verin oylarınızı aferin

89
5
yanıtYanıtla
beyoglu beyoglu:

2017 yılından ev kiram 300 TL , Asgari ücret ise net 1404 TL. Asgari ücret kiramın 4,5 katıydı. Şimdi aynı ev kira 8000 TL, asgari ücret ise 11400 TL. Enflasyona ezdirmeyeceğiz diyorsunuz o zaman bu hesaplama ile en az 2017 yıllı seviyesini yakalamak için 4,5x8000=36.000 TL asgari ücret olması gerekir. Bunu yapmayacağınıza göre halk enflasyona ezilecek, o kesin. Ama bu fahiş kira artışları için bir önlem alınırsa belki bir nebze çok ezilen az ezilecek.

87
2
yanıtYanıtla
Suat Doğrul:

EMEKLİ için yapılan sıkı çalışmalardan sonra yaptığınız büyük HİÇ zammından sonra size güven kalmamıştır. Emekliye verilen ve tutulmayan sözünüzü yerine getirin

76
6
yanıtYanıtla
masteng aston:

Padisah bilirde gec geveleme

62
6
yanıtYanıtla
Adem Örnek:

Herkes asgari ücreti konuşuyor, yıllarca aynı üretim aşamasının içinden geçen emekçiler bugün emekli oldular diye kimse emeklileri konuşmuyor, asgari ücretli 17500 ile geçinemiyor ama emekli 7500 ile geçinebiliyor öyle mi, adaletin batsın dünya

23
43
yanıtYanıtla
tahir soysal:

bakanlar lütfen kendi ailenizin cocuklarınızın giderlerini hesaplayıp aylık masraflarınızı hesaplayıp bu kararı verin çünki hepimiz bu vatanın evlatlarıyız sizin evinize giren yeme içme bizimde evimize girsin yaşam tarzımız aynı olsun.

8
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title