Bakanlık'tan zincir marketlere öneri: Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri indirimli satın - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Bakanlık'tan zincir marketlere öneri: Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri indirimli satın

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda israfını engellemek için marketlere çeşitli önerilerde bulundu. İsrafın önüne geçmek için reyon indirimlerinin önemine vurgu yapılırken, reyon indirimleri ile satılmayan tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bağışlanması istendi. Marketlere yapılan bir diğer öneri ise son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin vatandaşa indirimli satılması oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda israfının önüne geçmek için "Gıda Satış Noktalarında Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu" yayınladı. Bakanlık, küresel olarak değerlendirildiğinde, gıda tedarik zincirleri boyunca oluşan toplam kayıp ve israfın %54'ü üretim ve hasat sonrası, %46'sı da işleme, dağıtım ve tüketim aşamalarında oluştuğuna dikkat çekti. Sadece tarımsal üretim safhasının tek başına %33'lük dilim ile gıda israfında en büyük paya sahip olduğu belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda israfının önüne geçmek için marketlere de çeşitli önerilerde bulundu. Kılavuzda israfın önüne geçmek için reyon indirimlerinin önemine dikkat çekilerek, "Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı gıdalarda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebze ürünlerinde uygulanan reyon indirimleri de, gıdanın israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır." denildi.

İsrafın önüne geçmek için gıda bağışının da önemli olduğu belirtilen kılavuzda, reyon indirimleri ile satılmayan ürünlerin bağış yapılması istendi. Yenilebilir durumunu kaybetmemiş, tüketime uygun ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz olarak verilmesi önerildi.

Marketlere yapılan bir diğer öneri ise son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması oldu. Kılavuzda, "Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını arttırma için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın." ifadelerine yer verildi.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Market, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (7)
Hikmet Sezer:zaten öyle yapıyorlar Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
bekir yapici:avrupanin bir cok ülkesinde son kullanma tarihi yakinlasmis bozulmamis mamuler ya ucuzlatilir yada kiliselerin yardim kuruluslarina verilir onlarda alim gücü olmayan insanlara ulastirirlar nadir olarak cöpe atilir. Cevap Yaz 2 19 Yayından Kaldır
eymen yesim:bimin ustunde oturuyorum sabah cope bi meyve sebze atiyolar gormelisiniz 15li yumurtda 2 3 kirikmi war cope atiyolar biri alir diye copun yanina koymuyolar direk icine atiyolar ki kimse almasin indirimli verin gariban alsin yazik gunah be goruyorum copun icine giripte topluyolar bim 101 sok hepsi aynisini yapiyor millet yemesin cöp olsun diyorlar Cevap Yaz 0 32 Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title