94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu

94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu

16.11.2019 13:47 | Son Güncelleme: 16.11.2019 16:38

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde yaşayan 94 yaşındaki Ahmet Topkaya yıllardır kurduğu hayalini gerçekleştirerek sendikalı oldu. 94 yaşında emekliler sendikasına üye olarak Türkiye'de bir sendikaya üye olan en yaşlı kişilerden biri olan Topkaya "1980'den beri emekliyim. Geçinemiyoruz. Sendikaya girerek hak kazanabilirim diye sendikalı oldum" dedi

Lüleburgaz'da yaşayan 94 yaşındaki Ahmet Topkaya, yaklaşık 40 yıllık hayalini gerçekleştirerek bir ilke neden oldu. 1980 yılında 65 yaşındayken emekli olan Topkaya, DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi'ne müracaat ederek sendikalı olmak istediğini belirtti. Topkaya'nın bu isteği üzerine sevinen DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Kemal Andoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Topkaya'nın yanına giderek onu sendikalı yapan imzaları attırdı.

"SENDİKAYA GİREREK HAK KAZANABİLİRİM"

Esas mesleğinin torna tefsiye ustalığı olduğunu ancak uzun yol şoförlüğü yaptığını belirten Topkaya 1980 yılında emekli olduğunu söyledi. Henüz çalışırken sendikalı olduğunu ve işverenleri tarafından sendikadan çıkması yönünde kendisine baskı yapıldığını söyleyen Topkaya, "Demirel zamanında 'Sendikadan çık' dediler. Çıkmadım, istifa ettim. Sendikanın faydalarını gördüğüm için çıkmadım. Şimdi de ben emekliyim. Geçinemiyoruz. Sendikaya girerek belki bir hak kazanabilirim. O bakımdan da sendikalı olmak istiyorum" diye konuştu.

"DİNÇLİĞİMİ ÇALIŞMAYA BORÇLUYUM"

94'lük çınar, "Dinçliğimi çalışmaya borçluyum. Sabah bu güneş üstüme doğmamıştı. Hastalık hariç. Her sabah 06.30'da kahvedeyim. Evde kendime tost yapıyorum, burada yiyorum. Gençliğimde hep uzun yol şoförlüğü yaptım. İstanbul, Adana ve Mersin 950 kilometre mesafeydi. Oraya giderdim. 2 saat uyuyup geri gelirdim. Sürekli çalıştım. Benim esas sanatım torna ve tefsiyedir. Gençliğimde dokumacılık, oto tamirciliği, uzun yol şoförlüğü yaptım. Bütün Türkiye'yi gezdim. En sonunda buradayım" dedi.

"NE BULURSAM YERİM"

Sağlıklı olmasının ise yemek ayırmamak olması olduğunu belirten Topkaya, "Monoton bir hayatım var. Evden buraya, buradan eve gidiyorum. Ne bulursam onu yiyorum. İçki ve sigara hariç ne bulursam onu yerim" şeklinde konuştu.

GÜLDÜREN SÖZLER

Öte yandan Topkaya ile sendika üyeleri arasında güldüren bir konuşma gerçekleşti. Topkaya'nın birçok gençten daha dinç olmasını söyleyen sendika üyelerine Topkaya, "Hayatta kalmak istiyorsan, sağlıklı olmak istiyorsan içkiyi sigarayı ve hanımı bırakacaksın. 4 defa evlendim" dedi. Topkaya'nın bu sözleri gülüşmelere neden oldu.

94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu
94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu
94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu
94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu
94 yaşındaki Ahmet Topkaya sendikalı oldu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title