Yaygın Haberleri

Yaygın haber, Yaygın son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yaygın - Bugün
Koronavirüs Sürecinde; Her 10 Bireyden 7'si; Kendisine" daha fazla değer veriyor
Salgınla beraber toplumsal ruh halinin daha da olumsuz bir yöne evirildiğini izliyoruz. Vatandaşlar günlük hayatlarında endişeli, yorgun ve bıkkın hissediyor. Gerek ekonominin gidişatı, gerekse salgının ne zaman sona ereceğine dair var olan belirsizlik durumu olumsuz ruh halini daha çok tetikliyor. Bireylere son 1 hafta içinde salgının ülkemiz için etkileri konusunda daha iyimser mi kötümser mi hissettiklerini sorulduğunda yarıya yakını (%46) hislerinde herhangi bir değişim olmadığını belirtiyor. Salgının ülkeye etkisi konusunda daha kötümser hissedenlerin oranı (%33) ise daha iyimser hissedenlere (%21) kıyasla yüksek görünüyor. Kötümserliğin üst ve orta sosyo-ekonomik sınıfta (SES) daha yaygın olduğu görülüyor.
Yaygın - Bugün
"İçi boşalmış kemik" hastalığı Osteoporoz 50 yaş üzeri için risk taşıyor
Prof. Dr. Ayhan, kemiklerin 20-30 yaş civarında en yüksek kemik mineral yoğunluk ve kalitesine ulaştığını ve sonrasında bir plato ile birlikte 50 yaş civarındaki menapozla beraber hızlı bir kemik kaybı yaşanmakta olduğunun altını çizdi. Erken menapoza girmenin osteoporoz için çok önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Ayhan, "Bunun yanı sıra daha önce kırık geçirmiş olmak, anne-babada kalça kırığı öyküsünün olması, tip 1 diyabet hastalığı, erişkinlerde osteogenezis imperfekta, tedavi edilmemiş hipertiroidi gibi bazı hormon hastalıkları, kortizon tedavileri, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar, kronik beslenme veya emilim bozuklukları, kronik karaciğer hastalığı gibi kronik hastalıklar, sigara içmek ve günde 3 birimden fazla alkol tüketmek de osteoporoz için önemli risk faktörleridir." değerlendirmesinde bulundu. Ayhan, osteoporozun kelime anlamının "içi boşalmış kemik" olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Mikromimarisi bozulmuş olan bu osteoporotik kemikler mineral yoğunluğu azalmış, incelmiş ve gücünü kaybetmiştir, böylece daha az yoğun ve düşük kaliteli hale gelmiştir. Bu durum yolda yürürken kayıp düşerek veya ufak bir darbeyle bile kemik kırıklarına yol açabilir. Bu risk yaşla beraber artmaktadır ve tüm dünyada 50 yaş üzerindeki her 3 kadından birisi ve her 5 erkekten birisinin osteoporoza bağlı kemik kırığı yaşayacağı tahmin edilmektedir. Osteoporoz kemiklerimizi daha içi boş ve kırılgan olmasına neden olarak ağrılı ve sıklıkla sakatlayıcı kemik kırık riskini büyük ölçüde artırmaktadır." Sessiz bir hastalık "Osteoporoz" Çoğu insanın normalde kırık oluşturmayacak minimal bir düşme veya çarpma ile kemiği kırılana kadar osteoporozu olduğunu fark etmediği için osteoporozun "sessiz hastalık" olarak tanımlandığını anımsatan Prof. Dr. Ayhan, "Gerçekte kırık oluştuktan sonra bile hastaların yüzde 80 kadarı kırığa neden olan osteoporozun tanısı ve tedavisi almamaktadır. Osteoporozun ve hangi faktörlerin sizi riske atabileceğinin farkında olarak, mümkün olduğunca erken tanı alabilir ve tedavi edilebilirsiniz." ifadelerini kullandı. Ayhan, osteoporozla en sık ilişki gösteren kırıkların kalça, omurga ve el bilek kırıkları olduğuna işaret ederek, "Bu kırıklardan omurga kırıkları en yaygın olanıdır, hala pek çok insan sırt ağrısını yanlış bir şekilde yaşlılık belirtisi olduğunu sanmakta ve osteoporoz tanısı almamaktadır.
Yaygın - Bugün
Fed/Bostic: Yaygın iş kayıpları ekonomi için risk
ABD Merkez Bankası (Fed) Atlanta Başkanı Raphael Bostic, "yaygın ve kalıcı" iş kayıplarının, Covid-19 pandemisinin yarattığı krizin içindeki ülke ekonomisine önemli ölçüde risk oluşturduğunu vurguladı ve önceki piyasa koşullarına 2021 sonundan önce dönülemeyeceğine dikkat çekti.
Yaygın - Dün
HDP'li Tiryaki: "Öğrencilerin sağlığı güvenceye alınmadan eğitim hakkı güvencede olmaz"
Tiryaki, uzaktan eğitimin, öğretmenlerin yaygın biçimde daha önce deneyimlediği bir eğitim biçimi olmadığını, bunun da eğitimde sorunlara yol açtığını savundu.
Yaygın - Dün
2020 ABD Başkanlık Seçimleri: Ufukta Biden görünüyor
Trump'ın görevden alınma davasının yerini pandemi krizine bıraktığı, bunlara bir de ırkçılık ve polis şiddetine karşı yaygın protestoların eklendiği ve böylece geride bıraktığımız son bir yılda iyice bıçak sırtı bir hal alan ABD'nin iç siyasi atmosferinde, Trump'ın sergilediği bu tavır mevcut gerilimi körüklüyor.
Yaygın - Dün
Kuzey Kore'de gözaltı sisteminde insanlık dışı muamele iddiaları
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uzak Doğu ülkesi Kuzey Kore'de adli soruşturma ve gözaltı sürecinde yaygın ve sistematik insan hakları ihlallerinin yaşandığı uyarısında bulundu.
Yaygın - Dün
Siber dolandırıcıların KOBİ'leri tuzağa düşürme girişimleri devam ediyor
Dolandırıcılar genellikle tembel olduğundan çoğu durumda denenmiş ve doğrulanmış yollara yöneliyor. Bunların en yaygın olanları şöyle: "Yemleme türleri: Siber suçlular sadece gönderdikleri mesajları okumakla kalmayıp onlara tepki vermenizi bekler.
Yaygın - Dün
Kestiği Kelle Elinde!
Bakıyoruz, kadına şiddet, sanatçısından politikacısına, yöneticisinden işverenine kadar toplumun her katmanında yaygın.
Yaygın - Dün
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nden çiftçilere anız yakmayın önerisi
Anız yakmanın, topraktaki organik maddelerin azalmasına neden olduğunu ifade eden Eren, şunları kaydetti: "Çeltik anızı dışındaki hububatların günümüzde tarlada kalan kısımları çiftçilerimiz tarafından çeşitli biçimlerde kullanıldığı için zaten yakılmamaktadır. Sorunun yaygın olarak çeltik anızlarında yaşandığı görülüyor.
Yaygın - Dün
Gilead: Türkiye'ye haziran ayından itibaren partiler halinde "Remdesivir" bağışı yapıldı
Gilead'in, Kovid-19'un dünyaya getirdiği bu önemli yükü hafifletmek için Remdesivir'e hızlı ve yaygın erişim sağlamak amacıyla küresel sağlık otoriteleriyle birlikte çalıştığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Sorumluluğumuzun bilinciyle ve Remdesivir'i tüm dünyaya erişilebilir kılmak için tüm gücümüzle çalıştık.
Yaygın - Dün
Bakan Kurum: "Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için TBMM'ye sunulan yasa teklifi Çevre Komisyonu'nda kabul edildi"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması, Sıfır Atık'ın ve çevre dostu bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için AK Partili milletvekillerimizce TBMM'ye sunulan yasa teklifi, Çevre Komisyonu'nda kabul edildi" dedi.
Yaygın - 18.10.2020
Almanya'dan Türkiye'nin Otomobili'ne övgü
"Türk Tesla'sı" olarak nitelendirilen TOGG'un bir "Gigafactory"sinin olmadığına yer verilen haberde, şu ifadelere yer verildi: "Sadece İstanbul'un eteklerinde bir ofis kompleksi var. Türkiye'nin elektrikli otomobil üretiminin de birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis bu ofiste çalışıyor. Proje için ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar avronun üzerinde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş'ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 yıldır Bosch'ta kariyer yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak 'Kimse Türkiye'den elektrikli otomobil beklemiyor' diyor. Fakat Karakaş, beklentilerinin üstünde de kalmaya kararlı. Handelsblatt ile yaptığı röportajda 'Başından beri küresel boyutta rekabetçi olmak istiyoruz' dedi." Elektrikli araçların Türkiye'de de giderek daha yaygın hale geldiğine işaret edilen haberde, bu yılın ocak-eylül döneminde satışların yüzde 104 arttığı bildirildi.
Yaygın - 18.10.2020
Japonya'dan yeni Covid-19 test yöntemi
Japonya'daki Tohoku Üniversitesi ve tıbbi ekipman üreticisi Shimadzu Corp. korona virüs enfeksiyonlarını tespit etmek için yeni bir test metodu geliştirdi. Potansiyel virüs taşıyıcılarının nefesindeki su buharını analiz ederek içerdiği proteinler üzerinden enfekte olup olmadıklarını belirleyen sistemin verdiği sonucun doğruluğunun ise yaygın olarak kullanılan polimeraz zincir reaksiyon (PCR) testleriyle neredeyse aynı olduğu açıklandı.
Yaygın - 16.10.2020
Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Koca, 8 ilin sağlık müdürleri ve saha koordinatörleriyle görüştü: (2)
İspanya ve Hollanda da sosyal hayatta çok yaygın olan bazı eğlence yerlerinin kapatıldığına işaret eden Koca, şunları kaydetti: "Almanya dahil bazı ülkelerde katı tedbirler tekrar konuşulmaya başlandı.
Yaygın - 16.10.2020
Son dakika haberleri: Sağlık Bakanı Koca: Son bir haftada ülke genelinde artış eğilimi var (3)
'SÖZLERİMİ TEDBİRLERE DE DİKKAT EDEREK DİNLEYİN' Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gün boyu katıldığı değerlendirme toplantılarının ardından Erzurum Şehir Hastanesi'nde basın toplantısı düzenledi. 8 il için değerlendirme toplantısı yapmak üzere Erzurum'a geldiğini belirten Bakan Koca, şunları söyledi: "Bildiğiniz gibi son haftalarda salgının seyrine karşı bölgesel müdahalede bulunmak, sorunları yerinde değerlendirmek ek tedbirler almak insanlara uyarılarımızı yerinde yapmak üzere ziyaret ve çalışma toplantıları düzenliyoruz. Bugün Erzurum'un misafiri olarak 8 il için değerlendirme yapmak üzere buradayız. Bu ziyaretlerle çalışma toplantıları yapmanın amacı birden fazladır. İlki salgınla mücadelede problemi yerinde almak, bölgeye özgü ek tedbirleri devreye sokmaktır. İkincisi sağlık hizmetleri kalitesi, hastane ve sağlık çalışanları ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak hastalarımızla doğrudan görüşmek, üçüncüsü şehirlerde devam eden sağlık yatırımlarını kontrol etmek yenilerinin yakın olduğunu haber vermektir. Size şehir şehir yaptığımız ziyaretlerin 3 sebebini saydım. Bunlara dördüncüsünü ekleyeyim. Bu ziyaretlerin dördüncü sebebi salgına karşı alınması elzem tedbirleri size hatırlatmak, gidişatı ele alma ihtiyacı duymamızdır. Maske, mesafe ve temizlik kuralının yaygınlaşmasıdır.
Yaygın - 16.10.2020
Şi'nin "Çin rüyası" ve küresel etkileri
Beşinci olarak, milli teknoloji hamlesi ile sadece diğer gelişmiş ülkelerin patentli ürünlerini üretmek yerine yüzde 100 "made in China" ürünleri ile rekabetçi sistemde kendine yer edinmeye çalışan Çin, uzay teknolojisinden telekomünikasyona, otomotiv endüstrisinden yenilenebilir enerjiye kadar her sektörde dünyada öncü markalar oluşturmayı başarmıştır. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarında da görüldüğü üzere son yıllarda yetkin öğrenciler yetiştiren Çin, rekabetçi sistemde Çin patentli markalarıyla dünyada yeni bir çekim gücü olmayı başarmış ve bir zamanlar yaygın olan "uyduruk Çin malı" algısını kırmıştır.
Yaygın - 16.10.2020
Bakanlıktan "Solunum Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sağlık Kuruluşlarında Gebe Takibi" rehberi
Sağlık Bakanlığı, "solunum sistemi hastalıklarının yaygın olduğu dönemde gebelerin yönetimi"ne yönelik rehber hazırladı.
Yaygın - 16.10.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 11
SON BİR HAFTADA ARTIŞ YAŞANIYOR Mart ayından beri özellikle son bir ayda salgını önemli oranda baskıladıklarını söyleyen Bakan Koca, açıklamasında şunları ifade etti: "Birkaç haftadır ülke genelinde belirgin bir düşüş yaşadık. Bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz. Yani, özellikle son 4-5 haftalık zaman diliminde, belirgin bir azalışı yaşadık ama bir haftadan buyana da artan ve birçok ilimizde de gözlemlediğimiz İstanbul, Bursa olmak üzere artış eğilimi içinde olduğumuzu söyleyebilirim. Vatandaşlardan istirhamım düşüşe güvenerek tedbiri elden bırakmayalım, rehavete kapılmayalım, kalabalıktan, yakın temastan uzak duralım. Maskelerimizi çıkarmayalım, ellerimizi yıkamayı ihmal etmeyelim. Bu tedbir bizi yalnız koronavirüsten değil, grip ve diğer üst solunum yolu hastalıklardan da koruyor. Bu tedbirlere uyan illerimizde rakamların düzeldiğini, tekrar yükselmediğini görüyoruz. Sağlık çalışanlarımız yılmadan mücadele ediyor. 'Tükendi' denilen hekimlerimiz, hemşirelerimiz tüm diğer branşlardaki sağlık personelim destek hizmet personelimiz, canla başla görevini yapıyor. Lütfen onların bu fedakarlığı sizin için kurallara uyma noktasında motivasyon sebebi olsun. Bizler tedbirimizi alalım ki sağlık çalışanlarımız nefes alabilsin." ERZURUM'DA VAKA SAYISI YÜZDE 60 DÜŞTÜ Erzurum ve civar illerde özellikle geçen ay yaşanan vaka artışlarının gündemlerinde olduğunu anlatan Bakan Koca, valiler, il sağlık müdürleri, başhekimler ve sağlık ordusuyla yaptıkları sıkı koordinasyonla mücadeleye ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Bakan Koca, "Ağustos sonu ve eylül ortasına kadar pik yaşayan Erzurum'da yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışı kontrol altına almaya başladık. Erzurum'da 1 ay öncesine göre vaka sayımızda yaklaşık yüzde 60 oranında düşüş söz konusu. Hastane yükümüz yatak doluluk oranlarımız Türkiye ortalamasının altında seyrediyor. Etkin ve yaygın tedaviye zatürre oranımızda son bir ayda yarı yarıya düştü.
Yaygın - 16.10.2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum Valiliğinde konuştu (2) Açıklaması
Tedbirlere uyan illerde görülen vaka sayılarının azaldığına ve tekrar yükselmediğine dikkati çeken Koca, şöyle konuştu: "Sağlık çalışanlarımız yılmadan mücadele ediyor. 'Tükendi' denilen hekimlerimiz, hemşirelerimiz tüm diğer branşlardaki sağlık personelimiz destek hizmet personelimiz canla başla görevini yapıyor. Lütfen onların bu fedakarlığı sizin için kurallara uyma noktasında motivasvon sebebi olsun. Bizler tedbirimizi alalım ki sağlık çalışanlarımız nefes alabilsin. Erzurum ve civar iller özellikle geçen ay yaşanan vaka artışlarıyla gündemimize aldığımız merkezlerden biri olmuştur. Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadeleye ara vermedik." Koca, ağustos sonu ve eylül ortasına kadar pik yaşanan Erzurum'da, yapılan hızlı ve etkili müdahalelerle artışın kontrol altına alındığını söyledi. Erzurum'daki vaka sayısında düşüş yaşandığını ifade eden Koca, "Erzurum'da bir ay öncesine göre vaka sayımızda yaklaşık yüzde 60 oranında düşüş söz konusu. Hastane yükümüz, yatak doluluk oranlarımız Türkiye ortalamasının altında seyrediyor. Etkin ve yaygın tedavide zatürre oranımız da son bir ayda yarı yarıya düştü.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yaygın Haberleri | Yaygın Haber - Haberler - Yaygın haberleri, son dakika yaygın haber ve gelişmeleri burada. Kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı nasıl geçer? Sağ ve sol kasık ağrısı neden olur? Nasıl geçer?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 18:38:05. #1.14#
title