Uçak motoru üreticisi Rolls Royce, 9 bin kişinin işine son verecek

Uçak motoru üreticisi Rolls Royce, 9 bin kişinin işine son verecek

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Toplam 52 bin çalışanı bulunan dünyaca ünlü uçak motoru üreticisi Rolls Royce, koronavirüs nedeniyle 9 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs havacılık sektöründe yıllarca sürebilecek bir daralma yarattı. Financial Times'ta yer alan habere göre lüks otomobilleriyle bilinen aynı zamanda uçak motoru üreticisi de olan Rolls Royce 9 bin kişiyi işten çıkaracak. Toplam 52 bin kişinin istihdam edildiği Rolls-Royce bünyesinde, işten çıkartmaların büyük kısmının şirketin İngiltere'nin Derby kentindeki merkezinden yapılması planlanıyor.

"BİZİM YARATTIĞIMIZ BİR KRİZ DEĞİL"

Şirketin Üst Yönetcisi (CEO) Warren East, "Bu bizim yarattığımız bir kriz değil. Karşı karşıya gelmek zorunda olduğumuz ve başa çıkmamız gereken bir kriz" ifadelerini kullandı.

"UTANÇ VERİCİ BİR FIRSATÇILIK"

Konuya ilişkin olarak İngiltere'nin önde gelen sendikalarından Unite'ın Genel Sekreteri Steve Turner ise, "İşten çıkarma kararı utanç verici bir fırsatçılık. Bu şirket daha önce çalışanların izne çıkarılması ve maaşlarının ödenmesi için kamu yardımdan faydalandı." ifadelerini kullandı.

3.700 KİŞİYİ ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARMIŞTI

Rollys-Royce, koronavirüs salgınını nedeniyle geçtiğimiz ay 3 bin 700 çalışanı ücretli izne çıkarmış, bu çalışanların maaşlarının yüzde 80'inin devlet tarafından karşılanması için İngiliz hükümeti tarafından uygulanan destek programına başvurmuştu.

Uçak motoru üreticisi Rolls Royce, 9 bin kişinin işine son verecek

Manşet Haberler

title