Türk Tarih Kurumu Bilim Adamları ile Gençleri Buluşturdu

Türk Tarih Kurumu Bilim Adamları ile Gençleri Buluşturdu

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı tarafından organize edilen 'Sosyal Bilimler Seminerleri' bugün başladı.

Türk Tarih Kurumu Bilim Adamları ile Gençleri Buluşturdu

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı tarafından organize edilen 'Sosyal Bilimler Seminerleri' bugün başladı. Alanında uzman 30 bilim adamının katılımıyla TTK Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlik 4 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden başarılı öğrenciler arasından seçilen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin takip ettiği TTK Konferans Salonu'ndaki seminerde, alanında uzman 30 profesör ve doçent bilim adamı sunum yapacak. 4 Temmuz 2013 tarihine kadar devam edecek olan seminerin açılış konuşmasını TTK Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü yaptı. TTK'nın kütüphanesinde bin 800 yazma, 50 adet koleksiyon bulunduğunu belirten Hülagü, bu değerli eserlerin web vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

"TARİH BOYUNCA PROPAGANDA"

Propagandaların tarih boyunca yaşandığını kaydeden TTK Başkanı, toplumların tarihlerini iyi bilmelerinin öneminin altını çizdi. Hülagü, "Osmanlı padişahları çok iyi bilinmiyor. Abdülhamid'ten Kızıl Sultan diye bahsedilir. Oysaki imparatorluğunu 30 yıl ayakta tutmuş bir padişahtır. Örneğin Yavuz Sultan Selim de Alevileri katletti diye anlatılıyor. Bu, tarihte yanlı ve tek kaynakta iddia ediliyor. Bu durum, bizim, tarihimizi batılı kaynaklardan takip etmemizin bir sonucudur. Bu sonucu, gerçek belgeler ışığında yazılacak tarih kitaplarıyla değiştirmek için çalışıyoruz. TTK olarak, tematik konu ve alanlarda bu tip seminerler düzenlemeye devam edeceğiz. Değişik projeler üreteceğiz. AVES yani Akademik Veri Sistemi'ni yaşama geçiriyoruz. Bu sayede tüm çalışmaları kim nasıl yapmış takip edebileceksiniz. Her şey siz gençlerimiz için." dedi.

Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs de 2 hafta sürecek olan seminerlerde birbirinden değerli akademisyenlerin bilgi sunacağını belirterek, "Tarihin doğru bilgi ve belgelerle tespit edilmesi gerekir. Bu bilgi ve belgeler 100 yıllar sonrasına ışık tutacak çünkü. Sizler bilim insanları olacaksınız. Gelecekte çok önemli mevkilerde hizmet vereceksiniz. Değerli hocalarımızın sizlere göstereceği yolda bilgilerinizi daha da geliştireceksiniz. Böyle bir seminere ön ayak olan TTK'ya, hocalarımıza ve katılımlarınızdan ötürü siz değerli öğrencilere teşekkür ederim." diye konuştu.

"DİPLOMATİK ÜSLUP ÖNEMLİ"

Sosyal bilimlerin 6-7 yıl öncesine kadar gereken özeni görmediğini belirten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen de bu bilim dalının, değişimi tetikleyen çalışmalar inşa ettiğini kaydetti. "Yaşadığımız çağ dışa açılmayı mecbur kılıyor" diyen Mustafa İsen, "Neyi yapıyorsak, 'dünya bunu nasıl yapıyor?' sorusunu sormamız lazım. Doğru cevapları bulmak zorundayız. Bunu başarmanın yolu da birkaç iyi dil bilmekten geçer. Sizlerin yaşı müsait, bu anlamda kendinizi geliştirmelisiniz. TTK'nın da dil öğrenimi konusunda çalışmaları var ve devam edecek. Eskiden bilgi 300 yılda ikiye katlanırdı. Şimdi bu oran aylara düştü. Bizi gelecekte nelerin beklediğini kestirmek daha kolay artık." şeklinde konuştu.

Sosyal bilimci olan kişinin, bilimin temel alanında bulunan bir çok dala hakim olmasının önem taşıdığını da belirten İsen, "Ölümün rengini siyah olarak biliriz. Oysa Türker'de ölümün rengi mavidir. Dizilerde Hürrem Sultan Şehzade Mustafa'nın katline sebep oldu diye gösteriliyor. 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe' denir. Kısaca ya tahta oturacaksın ya da toprağa gideceksin. O zaman Hürrem oğlunun tahta çıkması için mi yoksa yaşaması için mi mücadele etti sorusunu sormak lazım. Sanatı, edebiyatı kısaca sosyal bilimlerde disiplinler arası ilişkileri iyi bilmeniz gerekir." diye konuştu.

ERMENİ MESELESİ HAZIRLIKLARI

Prof. Dr. Mustafa İsen, 2015 yılında Ermeni meselesi ile ilgili hazırlıkların bulunduğuna işaret etti. Prof. İsen, şöyle devam etti: "Bilimsel üslupla diplomatik üslup arasında fark var. Maalesef çok az tarihçi diplomatik üslup kullanabiliyor. Bilgilerimizi kamuoyu ile paylaşmak için yoruma dayalı bir çalışmaya süratle geçmemiz lazım. Bu önemli bir konu. Sizlerin iyi tez seçmeleri lazım. Yapacağınız doktora çalışmaları Türkiye'nin önemli bir ihtiyacını karşılayacaktır. Bilim adamı olmak 24 saat yaşayacağınız keyifli bir iştir. Sanayi devrimini kaçırdık, bilgi devrimini kaçırmayalım. Bu siz gençlerimizin sorumluluğudur."

Seminerin açılış dersi, TTK Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü'nün, katılımından ötürü Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ve Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Derya Örs'e verdiği hediyelerle son buldu.

Kaynak: CHA