Memur ve memur emeklisinin zammı için iki farklı senaryo masada! 15 Ocak'ta maaşlara yansıtılacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Memur ve memur emeklisinin zammı için iki farklı senaryo masada! 15 Ocak'ta maaşlara yansıtılacak

Haberler.com - Ekonomi
 - Güncelleme:

Milyonlarca memur ve memur emeklilerine ocak ayında sosyal refah düzenlemesi yapılacak. Ek zamla ilgili masada iki ihtimal bulunuyor. Bu ihtimallerden ilki seyyanen zam, diğeri ise sözleşme zammının artırılması olacak. Memurlar için yapılacak düzenleme 15 Ocak'ta maaşlara yansıyacak.

Memur ve memur emeklilerinin gözü ocak ayında yapılacak zamma çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada memurlara sosyal refah düzenlemesi yapılacağını duyurdu. Memurlar için yapılacak düzenleme 15 Ocak'ta maaşlara yansıyacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Peki memur maaşlarında ne kadar artış bekleniyor? Kulislerde konuşulanlara göre, bu konuda iki ihtimal öne çıkıyor. Memur ve memur emeklileri sözleşme gereği temmuz ayında yüzde 3 zam aldı. Temmuz-ocak arasında oluşacak enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. 5 ayda yüzde 10,48'lik TÜFE artışı oldu. Maaşlara yaklaşık 7,5 puanlık ek zam imkanı şimdiden doğdu. Sözleşme gereği memurlara ocak ayında yapılacak zam oranı yüzde 5.

Konuşulan ihtimallerden ilki memurlara ve memur emeklilerine seyyanen zam yapılması. Bu durumda maaşlarda belli bir tutarda artış sağlanarak düzeltme yapılacak.

İkinci senaryoda ise sözleşmedeki yüzde 5'lik zammın daha yukarı çıkarılması ve üstüne de enflasyon farkı eklenmesi. Böylece zam ocakta yansıtılarak kayıplar azaltılmış olacak.

Haberler.com - Ekonomi

Memur, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Mehmet Saçkesen:

Ssk emeklisi neden ayriliyor yetersiz maaşlar zaten calismak zorunda kaluyoruz ya calisamiyan emekliler eskiden emekli olunca rahat ederiz diyorduk yatariz diyorduk sanirim mezarda yatacaz bu haksizliklar yuzunden adalet dilegim

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title