Volkswagen'in kamyon üreticisi MAN, Almanya'da 3 bin 500 çalışanı işten çıkaracak

Volkswagen'in kamyon üreticisi MAN, Almanya'da 3 bin 500 çalışanı işten çıkaracak

26.01.2021 18:13 | Son Güncelleme: 27.01.2021 12:41

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'ye ait kamyon üreticisi MAN, Almanya'da 2022'nin sonuna kadar 3 bin 500 çalışanının işine son verecek.

MAN tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun şirketin sürdürebilir olarak yeniden yapılanması için İş Konseyi ve IG Metall sendikasıyla işten çıkarmalar dahil kilit konular konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. Anlaşmaya göre, 2022'nin sonunda, Almanya'da sosyal haklar mümkün olduğunca korunarak 3 bin 500 kişinin işine son verilecek.

BAZI FABRİKALAR KAPATILACAK

Açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların kapatılacağına işaret edilerek, bu kapsamda Avusturya'nın Steyr kentindeki fabrikanın yanı sıra Almanya'daki Plauen fabrikasının da tartışmaya açık olduğu vurgulandı.

1,7 MİLYAR EURO TASARRUF YAPACAKLAR

Yeniden yapılanmanın, şirketin faaliyet bilançosuna 1,7 milyar euro olumlu katkı yapmasının beklendiği açıklamada yer aldı. Avrupa Birliği'nin iklimi korumaya yönelik yeni düzenlemelerinin baskısı altında kalan MAN, daha önce Almanya ve Avusturya başta olmak üzere dünya çapındaki 36 bin olan iş gücünü 9 bin 500 azaltmayı planlıyordu.

Volkswagen'in kamyon üreticisi MAN, Almanya'da 3 bin 500 çalışanı işten çıkaracak

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bahattin Gönültaş

Haber Yorumları (21)
İSİMSİZ: Giden geri gelmek istemiyor yaşayın da görün diyen kişiler. Ancak oradan emekli olduklarında Türkiyeye geliyorlar o da tüm gurbetçiler değil. Orada yatan euro emekli maaşlarını Türkiyede harcamak daha cazip geliyor. Bunun için Almanyadan sınır dışı edilen bir Türk aile vardı güya reisci olan. Onlar bile Türkiyeye geldikleri için o kadar mutsuzlardı ki bu mutsuzluk fotoğraflara ve haberdeki röportajlara dahi yansımıştı. Almanya gel dese arkalarına bakmadan gideceklerdi. Artık kafanıza sokun şunu
GULTEKİN: Arkadaslar alamanya devleti yardim ediyor Amma kime diye sordunuzmu elbette büyük sirketlere vatandas simdiye kadar talep ettigi ucreti hala alamadi basbakan piskin piskin yakinda yatiracagiz diye vatandasdan oy bekliyor bizim ulkede aninda yardimlar odendi bu boyle biline
AYNEN: Ya bak Almanyada yasiyorum, sirf issizlik doneminde devletin bize sagladi yardimlar bile ailemize yetiyor.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title