İngiltere, 90 adetlik F-35 savaş uçağı alımını iptal etti

İngiltere, 90 adetlik F-35 savaş uçağı alımını iptal etti

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Daha önce Türkiye'nin çıkarıldığı F-35 programına İngiltere'den kötü haber geldi. Savunma bütçesinde kısıtlamaya giden İngiltere, planlanan 138 adet F-35 siparişini, 90 adet azaltarak 48 adet F-35B savaş uçağı satın alacak.

İngiltere merkezli Sunday Times gazetesi, F-35 programıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Gazete, İngiltere'nin F-35 savaş uçağı alımında ciddi oranda azalmaya gideceğini yazdı.

İngiltere, son dönemde askeri teçhizatlarında çeşitli kısıtlamalara gidiyor. Söz konusu haberde de bazı askeri kısıtlamaların olacağı belirtilirken, 90 adet F-35 savaş uçağı siparişinin iptal edileceği aktarıldı.

NİHAİ AÇIKLAMA 16 MART'TA

16 Mart'ta konuyla ilgili nihai bir açıklama yapılacağı belirtilirken, İngiltere Savunma Bakanlığı'nın duyurusuna göre:

"General Nick Carter, gelecekteki silahlı kuvvetlerimiz için vizyonu belirlemede merkez olmuştur. Başbakan, geçen yıl açıklanan 24,1 milyar sterlinlik savunma anlaşmasının ardından entegre gözden geçirmenin sonuçları uygulanırken, General Carter'dan süreklilik ve istikrarı sağlamak için görevde kalmasını istedi. Entegre inceleme 16 Mart'ta yayınlanacaktır."

Savunma bütçesinden kısıtlamaya gidilen askeri teçhizatlar:

  • 80 bin olan Asker sayısı 2024 de 72, 2030 da 70 bin olacak.
  • 24 Adet Typhoon savaş uçağını erken emekli edilecek.
  • F-35 alımı 138'den 48'e düşürüldü.
  • 5 adet planlanan E-7 uçağı 3 adet olarak revize edildi.
  • 600 adet Warrior zırhlı muharebe aracının modernizasyonu iptal edildi.
  • 14 adet C-130J emekliye sevk edilecek.
  • Lojistik helikopter filosunda 45 adet azaltma yapılacak.
  • Eski model bazı obüs ve top sistemleri emekli edilecek.
İngiltere, 90 adetlik F-35 savaş uçağı alımını iptal etti
Haber Yorumları (43)
SELİM: Selçuk Bayraktar insansız uçak yapımına başlıyor. Kalem kılıçtan keskindir Hz Ali. Artık burda doğduğumuz toprakları kötülemek yerine birlik olup güçlenme zamanı f35 iyi olabilir ama biz kendi ustalarımıza sahip çıkmalıyız ki daha iyisini yapsınlar.
BİLGİSİ OLMADAN FİKRİ OLAN ADAM: F35 kerim atesleme bujulerinde problem var, ben lockhead Martin e mail atmıştım 16 valf yapın diye dinlemediler iyi oldu.
HAYATİ: Amerikanın şuanda en iyisi F18 alınabiliyorsa o alınmalı. Rusya''nın Su35''i F35''den daha iyi. Türkiye''de bunu bildiği için ölü yatırım yerine ABD''nin S400 yaptırımı bahanesiyle bu uçaklardan kurtuldu. Amerika''nın meşhur 1975 yaptırımları vardır. Kıbrıs savaşı sonrası uygulamak istediği ama yemedi. Şimdi aynısını tekrar deniyor. BU topraklar bizim, dik durursak ABD eğilir. Ama eğilirsek bizi . . . . . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title