Y ve Z kuşakları part time çalışmak istiyor - Haberler
Haberi Paylaş

Y ve Z kuşakları part time çalışmak istiyor

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Y ve Z kuşakları part time çalışmak istiyor

Türkiye'nin part time, freelance ve dönemsel çalışmaya odaklanan ilk insan kaynakları platformu, üye verileri üzerinden yaptığı inceleme sonucunda, Türkiye'de part time çalışmaya dair çarpıcı verileri ortaya koydu.

Avrupa Birliği ülkelerinde part time çalışma oranı %20 iken, Türkiye'de bu oran henüz %9.9 seviyesinde. Araştırmaya göre, Türkiye'de işverenlerin İngilizceden sonra en çok tercih ettikleri ikinci yabancı dil Arapça. İngilizce bilen çalışan arayanların oranı %16,66 iken, Arapça bilen çalışan arayanların oranı %5,58 ile ikinci sırada yer alıyor.

PART TİME İSTİHDAM ORANI AVRUPA'DA %20, TÜRKİYE'DE İSE %9.9

Türkiye'de toplamda yılda yaklaşık 3 milyon pozisyon için iş ilanı yayınlanıyor ve bunların 755.000'i part time, dönemsel ve freelance işleri kapsıyor. Part time çalışma oranı Avrupa Birliği ülkelerinde %20, hatta Hollanda ve İsveç gibi ülkelerde %30 iken, kadınlarda bu oran %60'a yaklaşıyor. Türkiye'de ise part time çalışma oranı %9,9 seviyesinde kalıyor.

Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) 1.3 milyon işletmeye yönelik yaptığı 2018 tarihli araştırmaya göre 100 bin işyerinde part time çalışan istihdamı sağlandığı görülüyor. Hizmet sektöründe yaklaşık her 4 işyerinden 1 tanesinin yarı zamanlı çalışanı bulunuyor. Ancak hâlâ part time çalışmada %20'nin üzerinde olan AB ülkelerinin gerisindeyiz.

İŞVERENLERİN EN ÇOK ARADIĞI İKİNCİ YABANCI DİL: ARAPÇA

Güneydoğu Asya'dan Kuzeybatı Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyada kullanılan Arapça, Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ekonomik açıdan güçlü ülkelerle iş yapabilmek için işverenler tarafından ikinci yabancı dil olarak tercih edilmeye başladı.

İşverenlerin İngilizceden sonra en fazla tercih ettikleri ikinci yabancı dil Arapça. Part time çalışan arayan işverenlerde İngilizce bilen çalışan arayanların oranı %16,66 iken, Arapça bilen çalışan arayanların oranı %5,58 ile ikinci sırada yer alıyor.

İş arayanların ise sadece %21,86'sı İngilizce bilirken; %4,6'sı Arapça, %1,7'si Almanca, %0,6'sı Çince bildiğini belirtiyor.

'HER İŞİ YAPARIM' DİYENLERİN ORANI YÜKSEK

Part time, dönemsel ve freelance iş arayan açık öğretim, lise, meslek yüksek okulu, lisans ve yüksek lisans öğrencisi üye sayısı %67,91 seviyesinde bulunuyor. Başta öğrenciler olmak üzere part time çalışmak isteyenlerin %31,3'ü "Her işi yaparım" kategorisini seçiyor.

Her işi yaparım diyenlerde ise özellikle garsonluk, tanıtım ve stand hostesliği, anketörlük, satış temsilciliği, veri girişi elemanı, oyun ablası/abisi, depo sorumlusu, nakliye ve kurye görevlisi kategorileri öne çıkıyor. Bu oranlar, son yıllarda işsizlik oranında görülen yükseliş nedeniyle iş seçiminden çok, kazanç sağlamanın ön plana çıktığını gösteriyor.

Y VE Z KUŞAKLARI PART TİME ÇALIŞMAK İSTİYOR

Y ve Z kuşakları part time çalışmak istiyorKaynak : Pariyer.com Veri Tabanı Haziran 2019

Part time çalışmayı öğrenciler eğitim süreçleri ve mezuniyetlerini takip eden iş arayışı dönemlerinde düşünürlerken, ek iş arayanlar, kadınlar ve emekliler bu çalışma biçimini daimi çalışma şekli olarak düşünüyorlar.

Platform kullanıcılarının %99,8'i hizmet sektöründe çalışmak isterken, part time, dönemsel veya freelance iş arayanların %48'ini erkekler, % 52'sini ise kadınlar oluşturuyor.

İnceleme aynı zamanda, Y (1980-1999 arası doğanlar) ve Z (2000 yılından sonra doğanlar) kuşağının part time ve freelance işlerde çalışmaya yatkın olduklarını ortaya koyuyor.

GENÇLERİN YENİ KAZANÇ KAPISI: ÇOCUK VE HAYVAN SEVGİSİ

Platformdaki%20.8 üye çocuklarla arasının iyi olduğunu, oyun abisi/ablası ve çocuk bakıcısı olarak çalışabileceğini belirtirken, %11,95 üye hayvanları sevdiklerini ve evcil hayvanlarla ilgilenebileceklerini belirterek iş talebi oluşturuyorlar.

HİZMET SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAK İSTEYENLERİN ORANI %99.8

İŞKUR'un verilerine göre en çok part time çalışan istihdam eden sektör 17 bin 320 işyeri ile "toptan ve perakende ticaret"sektörü.Pariyer.com'unişveren üyeleri arasında hizmet sektöründeki oran %99,8. Bu sektörde restoran, otel, perakende ticaret, bilişim, organizasyon ve etkinlik firmaları, anket ve araştırma şirketleri, temizlik şirketleri öne çıkarken, bireysel çalışan arayanlarda ise hasta/ yaşlı ve çocuk bakıcılığı, özel ders, temizlik, aşçılık, çeviri ilanları öne çıkıyor.

KADINLAR EVLERİNDE, ÖĞRENCİLER VE EK İŞ ARAYANLAR İŞ YERLERİNDE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Kadınlar daha çok evden yapabilecekleri paketleme, dikiş nakış, veri girişi, çağrı merkezi müşteri temsilciliği, evden yemek yapma, teknik çizim, kendi evlerinde çocuk bakımı, telefonda satış gibi işleri tercih ederken; ek iş arayanlar ve öğrenciler daha çok iş yerinde bulunabilecekleri işleri tercih ediyorlar.

GENÇLER DÖNEMSEL ÇALIŞMADA EGE VE AKDENİZ'İ TERCİH EDİYOR

Yapılan incelemede, tarım ve inşaat sektörlerinde iş bulma platformlarının henüz yeterince kullanılmadığı dikkat çekiyor. Tarım sektöründe TÜİK 2019 Mart verilerine göre 4.818 kişi ve yine TÜİK Hane Halkı İstatistikleri'ne göre inşaat sektöründe 1.943 bin kişi istihdam ediliyor.

Özellikle yaz aylarında hem tatil yapıp hem çalışmak isteyen gençlerin ise turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerini tercih ettikleri görülüyor.

Bültenler / Güncel

Avrupa Birliği Türkiye Arapça Ekonomi Güncel Haberler

title