Haber : Memur maaşlarına gelen yüzde 41,69'luk zam, bedelli askerlik ücretine de yansıyacak! İşte konuşulan rakam - Haberler

Haberi Paylaş

Memur maaşlarına gelen yüzde 41,69'luk zam, bedelli askerlik ücretine de yansıyacak! İşte konuşulan rakam

 - Güncelleme:

Bedelli askerlik ücreti, bir asteğmenin 6 aylık maaşına denk tutuluyor. Bugün de memur maaşına gelen yüzde 41,69'luk zam oranı ile asteğmen maaşı, 13 bin 277 liraya çıktı. Buna göre en son 56 bin lira olan bedelli askerlik ücretinin 79 bin 660 TL olması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah saat 10.00'da haziran ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre emekli, memur emeklisi ve memurların zam oranları da belli oldu. Bu kapsamda memurlara yüzde 41,69 zam yapıldı. En düşük memur maaşı 9 bin TL olurken, emekli memur maaşı ise 6 bin TL'ye yükseldi. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 42,35 zam alacak. Zamlarla birlikte en düşük memur emeklisi maaşı 3500 TL oldu.

Bu gelişmeler sonrası bedelli askerlik ücretleri de yeniden belirlenecek. Bedelli ücreti 6 aylık asteğmen maaşına eşit oluyor. Asteğmen maaşı yüzde 41'lik zamla beraber 9 bin 417 TL'den 13 bin 277'ye çıktı. Buna göre bedelli ücretinin 79 bin 660 TL civarı bir tutara ulaşması bekleniyor.

2021 yılı ikinci 6 ayı için 43 bin 150 lira ödenen bedelli askerlik ücreti, 2022 yılının ilk yarısı için 56 bin 500 lira olarak belirlenmişti.

Bu güncellemelerle 2022 yılının ikinci yarısına ilişkin bedelli askerlik ücretinin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Bedelli askerlik 2022 Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Hek Tor:

Askerlik ''Vatan Borcu''dur... Bedel ödeyen bu vatan borcunu satmış olur ki, ondan bir düğme iliği bile olmaz. Babalarımız 3 yıl 4 yıl askerlik yapmışlar beeee.

oturan:

Bedelli askerlik parasını bastırana verilmemeli gerçekten manisi olana bu hak verilmelidir.

Burak Ergül:

Bedelli askerlik kaç lira olursa olsun önemli olan 4 haftalık eğitimin kaldırılmasıdır .Yurtdışında yaşayanlar sadece para öderken yurt içinde yaşayanlar para artı eğitim şeklinde terhis olmaktadır . Bu adaletsiz yaklaşım sona ermelidir

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title