Haberler

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

Abone Ol

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, merakla beklenen yerli otomobil için en net tarihi verdi. Karakaş, "Önümüzdeki senenin ortasına kadar tesislerin ekipmanları tamamlandıktan sonra bant bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız" dedi.

Türkiye'nin merakla takip ettiği yerli otomobil çalışmalarında geri sayım sürüyor. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ( Togg ) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş da yerli otomobilin banttan inme sürecine ilişkin en net tarihi verdi. Karakaş, "Önümüzdeki senenin ortasına kadar tesislerin ekipmanları tamamlandıktan sonra bant bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız" dedi.

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

AÇILIŞ KONUŞMASINI REKTÖR YAPTI

Bursa Uludağ Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı açılış töreni Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletvekilleri, belediye başkanları, TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş ve akademisyenler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, "Üniversitelerin topluma sırtını dönen değil, topluma buyurgan tavırla yaklaşan değil, toplumun bir ferdi olan, toplumun ortak aklı görevini ifa eden bir üniversite hedefliyoruz" diyerek yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni etti.

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

"SİBER GÜVENLİK KONUSUNDA UZMAN BULMAK ZOR"

TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş akademik yılın açılışında ilk dersi verdi. Siber güvenlik konusuna değinen Karakaş, "Bu dijital dünyada siber güvenlik uzmanı şu anda kıt. Konuda uzman bulmak zor, ciddi bir boşluk var. Buraya odaklanmanızı tavsiye ederim. Eğer nesnelerin internetine, bulut bilişimine, siber güvenliğe hakimseniz geriye bir tane konu kalıyor; o da enerji. Temiz enerji çözümü" diye konuştu.

Entegre batarya üretim sisteminde elektrik ve elektronikle birleştiği her noktada dünyada ciddi potansiyellerin olduğunu ifade eden Karakaş, "Şöyle bir örnek vereyim. Avrupa'da 3 sene önce lityum batarya kapasitesi 50 megawatt (MW) saatin altındaydı. Şimdi 600'ün üzerinde ve bine doğru gidiyor" dedi.

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

"DOĞRU YATIRIM YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ"

Dünyada araç üretiminde çip krizi yaşandığını aktaran Karakaş, "Eğer kapasite açıkları yeterince hızlı kapatılmazsa yakın zamanda hücre krizi de çıkar. Çünkü elektrikli araçlara o kadar hızlı dönüşüm oluyor ki bunun altını doldurmak şu an zor gözüküyor. Biz o nedenle doğru zamanda doğru bir yatırım yaptığımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"TESTLER ŞUBAT SONUNA KADAR SÜRECEK"

"Biz pandemi sürecinde her türlü matematiksel modelleme, simülasyon ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullanarak aracımızı teknik tasarımlarına, ortak paydaşlarımızla beraber, geliştirdik" diyen Karakaş, "Numune ve portatif çalışmalar da devam ediyor. Hatta önceki günlerde çarpışma testleri dahil çalışmalar sürüyor ve bu sürecin şubat sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz. Her testten sonra aldığımız raporlar sonunda aracımızı gerekirse optimize edeceğiz. Şu ana kadar buna ihtiyacımız olmadı. O anlamda da oldukça keyifliyiz" dedi.

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

"OTOMOBİL FABRİKADAN FAZLASINI GEREKTİRİR"

TOGG tesislerinde sadece üretimin olmadığını sözlerine ekleyen Karakaş, "Tesisimizde sadece üretim yok. Bunun altını çizmek istiyorum. 'Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir' demiştik. O yüzden bu tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapıldığı bir merkez olduğunu düşünüyoruz. Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız alan planlanıyor. Burada drone ile çektiğimiz fotoğrafta da görüldüğü gibi boyahanenin çatısının ve yan paletlerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz. Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içerisine ekipmanlar yerleşmeye başlanacak. Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin ortasına kadar da ekipmanlar tamamlandıktan sonra istasyon, bant bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız" şeklinde konuştu.

Karakaş, şu an üniversitelerden yeni mezun almadıklarını ama önümüzdeki süreçlerde yeni mezun ve stajyer konusunda da alımların olabileceğinin mesajını verdi. İlk dersin ardından plaket töreni ile program sona erdi.

TOGG CEO'su Karakaş, yerli araçta en net tarihi verdi: Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Tragger Bursa TOGG CEO Ekonomi Haberler

Yorumlar (3)

The Yazgın Official:

Ne kadar vergi sokaca.. ekliyecekler onu neden söylemiyorlar tog mog banane arkadaş!

Cevap Yaz41Yayından Kaldır
Theo:

Şipariş vermek istiyorum nasıl verebilirim

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Çınar Saraç:

Bundan ötv almıyoruz derler ama fiyatları 400 binden başlatırlar

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title