Haberler

Doğan: "GMO FREE Turkish Cotton markamız AB standartlarında"

Güncelleme:

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Fatih Doğan, 4'üncü Akdeniz Pamuk Yolu etkinliğinde GMO FREE Turkish Cotton markasıyla GDO'suz pamuktan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin Avrupa Birliği'nde kabul gören EU GMO FREE markasına dahil edilmesi...

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Fatih Doğan, 4'üncü Akdeniz Pamuk Yolu etkinliğinde GMO FREE Turkish Cotton markasıyla GDO'suz pamuktan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin Avrupa Birliği'nde kabul gören EU GMO FREE markasına dahil edilmesi talebinin karşılanmadığını belirterek, "GMO FREE Turkish Cotton markamız Avrupa Birliği standartlarındadır. Markamızın EU GMO FREE'ye dahil edilmesi için görüşmelerimiz devam etmelidir" dedi.

İzmir Ticaret Borsası, Yunan Pamuk Birliği ve İspanya Ulusal Pamuk Merkezi'nin birlikte organize ettiği 4. Akdeniz Pamuk Yolu etkinliği İspanya'nın Barcelona kentinde pamuk sektörünün paydaşlarını bir araya getirdi. İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Yunan Pamuk Birliği Başkanı Vasileios Markou ve İspanya Ulusal Pamuk Merkezi Başkanı Josep Barderi Torm'un açılış konuşmaları yaptığı etkinlikte Akdeniz'in farklı ülkelerinden sektör temsilcileri tarafından pamuk piyasaları, lojistik, tekstil sanayindeki gelişmeler ve sürdürülebilirlik gibi konular ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye'nin Barcelona Başkonsolosu Güçlü Kalafat ve Ticaret Ataşesi Elif Berrak Taşyürek de katıldı.

"GDO'suz pamuk ürünlerini bütünlük içinde pazarlama önerisi"

Türkiye heyetinde yer alan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Fatih Doğan, gün boyu süren etkinlikte GDO'suz Türk pamuğunun GMO FREE Turkish Cotton ismi yerine, Avrupa'daki pamuk üreticileri ile birlikte hareket ederek "EU GMO FREE" logosu altında bir bütünlük içinde pazarlanması önerisinde bulundu.

Fatih Doğan, 2011'den beri GDO'suz Türk pamuğundan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin GMO FREE Turkish Cotton markasıyla pazara sunulduğunu kaydedip, "GMO FREE Turkish Cotton markamızın EU GMO FREE markasına dahil edilmesini talep ettik. Ancak bu talebimiz karşılanmadı. Gerekçe olarak Türkiye'nin EU Cotton üyeliğinden ayrılmış olması, Yunanistan ve İspanya pamuk üreticilerinin işletme kayıtlarının Avrupa kayıtlarına dahil olması gösterildi" diye konuştu.

"AB'nin katı tutumuna rağmen görüşmelerimiz devam etmelidir"

GDO'suz Türk pamuğuna karşı Avrupa Birliği'nin katı tutumu karşısında karamsarlığa kapılmadıklarını dile getiren Başkan Fatih Doğan, "Ürettiğimiz pamuğumuz ve bu pamuktan elde ettiğimiz ürünlerimiz de EU GMO FREE markasının standartlarını karşılayacak kalitedir. GMO FREE Turkish Cotton markamızın EU GMO FREE markasına dahil edilmesi için görüşmelerimiz devam etmelidir. Ancak Avrupa Birliği'nin bu katı tutumu karşısında bu konuda kendi markamızı oluşturmada daha fazla gecikmeden gerekli adımları da süratle atmamız gerektiği kanaati oluşmuştur" değerlendirmesini yaptı. - MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Avrupa Birliği Fatih Doğan Akdeniz Ekonomi Haberler

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi?
Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title