Haber : Bakan Nebati "Samsun İş Dünyası ile Buluşma" Programı'nda konuştu: (2) - Haberler

Haberi Paylaş

Bakan Nebati "Samsun İş Dünyası ile Buluşma" Programı'nda konuştu: (2)

 - Güncelleme:
Bakan Nebati 'Samsun İş Dünyası ile Buluşma' Programı'nda konuştu: (2)

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Göreceksiniz, hızlı şekilde tek rakamlı işsizliğe doğru gidiyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Göreceksiniz, hızlı şekilde tek rakamlı işsizliğe doğru gidiyoruz. Çarklar dönüyor, işler iyi elhamdülillah." dedi.

Bakan Nebati, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Samsun İş Dünyası ile Buluşma" programında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sorunlara çözüm üreten, üstesinden gelen Türkiye'nin enflasyonun da üstesinden geleceğini söyledi.

Güvenlerinin tam olduğunu vurgulayan Nebati, "Borsa İstanbul rekor kırıyor, rekorları da her gün egale ediyor. Borsada da işler iyi. Büyüme, öncü göstergede birinci çeyrekte de aynı performansla yoluna devam ettiğini gösteriyor. Siz zaten şirketlerinizde ve işletmelerinizde, bu işin nasıl olduğunu çok daha iyi hissediyorsunuz. İşsizliği inşallah tek haneli seviyelere de getirmiş olacağız." diye konuştu.

Nebati, Türkiye'ye geçen yıl 30 milyon turist geldiğini ve 24 milyar dolarlık gelir elde edildiğini anlatarak, "Bu yıl inşallah hem turist sayısı hem de gelirimiz artarak devam edecek. Rusya'dan turizm ile ilgili sıkıntımız var ama hemen alternatif pazarlara Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde yöneldik. Alternatif pazarlarla inşallah oradaki eksikliği gidererek önemli bir turizm gelirini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün esnafla yaptığı toplantıda çok önemli müjde açıkladığını hatırlatan Nebati, "Her gittiğimiz toplantıya mutlak suretle tüm topluma fayda sağlayacak müjdelerle gidiyoruz. Samsun'daki müjdemiz, dünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği yüzde 9'a kadar faiz oranı ile enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin modeline uygun şekilde üretim, ihracat, turizm, teknolojik alanlarda yatırım yapacak, tarım da dahil olmak üzere kim varsa önlerine bunları sunuyoruz, 150 milyar. En son KGF desteğini açıklamıştık, 60 milyar lira. Yüzde 70'i KOBİ'lere gitmek üzere ciddi şekilde, şu ana kadar 45 milyar lirası kullandırılmış. İyi bir performansla gidiyoruz. Şimdi 150 milyar liranın 100 milyar liralık kısmı ihracat ve ithalata dönük yatırımlara verilecek. Lütfen yatırım yapın. Ben biliyorum, şu anda yatırım için kendi aranızda ciddi yarış ortaya koyuyorsunuz. Yatırımlara devam. Ucuz kredi veriyoruz, çok ucuz." dedi.

Bu kredileri Türkiye Kalkınma Bankası ve kamu bankaları aracılığıyla kullandıracaklarını belirten Nebati, şöyle devam etti:

"50 milyar lirası da turizm sektörü ve döviz kazandırıcı firmalara yönelik kullandırılacak. Bu kredilerle amacımız belli, Türkiye lirasına güven. Türk lirası ile işlem yapın. Yüksek oranlı enflasyonda iş dünyasına net olarak sesleniyorum. Bugüne kadar enflasyonun kat ve kat altında esnafımızdan KOBİ'lerimize, KOBİ'lerden büyük işletmelere kadar bu oranlarla yatırım yapabilir misiniz? Yüzde 9'dan bahsediyorum. Kim yapacak bu yatırımları? Siz yapacaksınız. Yaptığınız yatırımlarla işsizlik 10,7'ye düştü. Göreceksiniz, hızlı şekilde tek rakamlı işsizliğe doğru gidiyoruz. Çarklar dönüyor, işler iyi elhamdülillah. Verdiğimiz kredileri sıkı şekilde takip ediyoruz. Öyle al parayı, dövize git, yatak altına değil, istihdam yapacağınız yerlere götüreceksiniz. Sıkı şekilde takip ediyoruz. Şikayetler geliyor krediyi kullanamıyoruz diye. Kusura bakma, üretim yapacaksan, ülkeye ve kendine katma değer sağlayacaksan emrindeyiz. Yoksa şikayet et."

"Bu ülke, Türk Lirası'na olan güveni yakalayan bir sürece girdi"

Bakan Nebati, Türk Lirası'na güvenilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Bu ülke, Türk Lirası'na olan değeri, Türk Lirası'na olan güveni yakalayan bir sürece girdi. Bütün iş dünyasına sesleniyorum; dövizle işlem yapmaktan vazgeçin, ülkenize güvenin, paranıza güvenin, paranız üzerine işlem yapın. Hem finansal alanı düzenlemiş olun hem de Türk Lirası'nı daha kuvvetli şekilde kullanır hale getirin. Bizim yatırım yapacak imkanlarımız sınırsız. 2023'e farklı bir hava ile gireceğiz. 2023, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı. Bizim için çok önemli bir yıl. Verdiğimiz kredilerin hızlı şekilde döndüğünü, işlerin açıldığını zaten biliyoruz ama 2023'te Karadeniz gazının ilk vanasını çekeceğiz. TOGG'un denemesini yaptık. Yollarımızda göreceksiniz inşallah. Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini açmış olacağız inşallah." dedi.

"Kulaklarınızı, 'yandım, bittim, öldüm'lere değil, istikametinizi Türkiye'nin geleceğine bağlayın" diyen Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Göreceksiniz ki aldığınız istikamet en doğru istikamet olacak. Yaşayacağız, yaşıyoruz ve her sancılı geçişin sonu hep berekettir. Yolumuza devam edeceğiz. Küresel enerji fiyatları artmış. Böylesi bir durumda olumsuz etkisini azaltacak önlemler alıyoruz, işte yatırımlarla, ihracatımızı artırarak. Enflasyon, kuraklık ve ardından savaşın patlak vermesiyle adeta dünyanın en önemli problemlerinden biri haline geldi. Bunları aşa aşa yolumuza devam edeceğiz. Enflasyon ile ilgili, bu işi kalıcı olarak ortadan kaldıracağız. Lütfen beklentilerinizi buna göre oluşturun. Hesabınızı kitabınızı buna göre yapın. Bakın, kur korumalı programla nasıl döviz kurları üzerindeki oynaklığı kaldırdık ve TL cinsi varlıklara ciddi şekilde eğilimi artırdıysak, bundan sonra alacağımız tedbirlerle de döviz kurlarında önemli oranda artışın olmadığını savaşta da görerek kanıtlamış olduk. Altın yatırım sistemi kurduk biliyorsunuz. Çok iyi gidiyor, verileri paylaşacağız. Bir rafineri bu işi yapıyordu. Şimdi 4 rafineri ve darphane de dahil 5 tanesi çok ciddi şekilde bankacılık sektörü ve kuyumculuk sektörü ile uyumlu çalışarak her ay katlamalı şekilde giden sistemi yakalamış durumdayız. Altının da tasarruf sistemi olarak inşallah ekosistemini artık kurmuş durumdayız. Önümüzdeki süreçte gerek fiyat komitesi, gerek finansal istikrar komitesi, gerek gıda komitesi ve gerekse EKK ile bu toplantılarda sürekli halde güncelleme yaparak her türlü sorunun üstesinden gelecek adımları atıyoruz."

Bakan Nebati, ürün takibinin anlık olarak yapılmasına imkan sağlayan yeni bir dijital sistem kurulmasına karar verdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kurduğumuz dijital sistem sayesinde fiyatların aşırı şekilde şişirilmesi, beklentiler oluşturulması, stokçuluk gibi her türlü eylemin ortadan kaldırılmasını sağlayacak, paydaşlarla birlikte bütüncül bakış açısıyla adımlarımızı atıyoruz. En son Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarımızla toplantılar yaptık. Tarımsal üretimin arttırılması, arz güvenliğinin sağlanması ve olası problemlerin izole edilmesi noktasında birtakım kararlar aldık. Enerji giderlerini azaltmaya yönelik destekleri belirlemeye de devam ediyoruz. Bazı bakliyat ürünlerine, yemlik ürünlere, karkas et, yağlık bitkilere yönelik ihracat kısıtlaması getirdik. Bitkisel yağlara 30 Haziran'a kadar gümrük vergisini de sıfırladık. Attığımız ve atacağımız adımlarla enflasyonu makul seviyeye getireceğiz. Terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, fiyatlardaki yükselişin belini de aynı anlayışla ama ekonomik anlayışla ve paydaşlarımızla iş birliği yaparak kıracağız. Demokrasimizin ve milli irademizin üstünlüğünü nasıl kökleştirdiysek, ekonomiyi de aynı şekilde güçlendireceğiz. Kuru nasıl kontrol altına aldıysak, inşallah enflasyonun da üstesinden yine biz geleceğiz. Böylesi bir dönemde felaket çığırtkanlığı yapanlara asla prim vermeyeceğiz."

Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile ilçe belediye başkanları ile iş insanları katıldı.

(Bitti)

Türk Lirası İş Dünyası Yatırım Samsun Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title