Haberi Paylaş

7 bin 500 TL veren var! Bankaların emeklilere yönelik promosyonlarıyla ilgili emsal karar

Ekonomi Haberleri

Bankaların emeklilere yönelik promosyon yarışı iyi hızlandı. Hatta bir banka, promosyon miktarını 7 bin 500 TL'ye kadar çıkardı. Ancak bazı emekliler, daha önce aldıkları promosyonlar nedeniyle bankaların hesaplarına bloke uygulamaları yüzünden yeni promosyonlarını alamadı. Yargıtay'dan ise bu durumun yasal olmadığı yönünde emsal bir karar çıktı.

Türkiye'de emekli maaşlarının yükselmesinin ardından bankalar arasındaki promosyon yarışı da hızlandı. Emeklilerin kendi bankalarından maaş almasını isteyen banka yöneticileri, promosyon miktarını 7 bin 500 TL'ye kadar çıkardı. Herkesin merakla takip ettiği bu yarışla ilgili dikkat çeken yeni gelişmeler yaşandı.

Emeklilerin maaşlarını başka bankaya taşımak istediklerinde daha önce aldıkları promosyon nedeniyle hesaplarına banka tarafından bloke konulduğu ve bu nedenle taşıyamadıkları tespit edilmişti.

Sadece 2 bankanın yaptığı bu blokenin yasal olmadığı ortaya çıktı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK), milyonlarca emekliyi ilgilendiren çok kritik bir karara imza attı. Yargıtay, emekli maaşlarına bloke konulamayacağına karar verdi.

Kararda, emekli maaş ve ödeneklerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtildi.

Haberler.com - Ekonomi

Türkiye Banka Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Mehmet Kahraman:

Maymun ettiler insanları digital ortama dökün başvuruyu da bı şeye benzesin. Tam koronanin hortlamaya çalıştığı günlerde olur mu bu şekilde

Hamit Gündoğdu:

Bir emekli arkadaşım maaş aldığı bankadan ayrılacağını başka bankaya geçeceğini ifade etmiş. Sözleşmeli olan banka iptal halinde belirli oranda bir ödeme yapması halinde sorun çıkmayacağını ifade etmiş.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title