Son Dakika! Türkiye ve ABD savunma bakanlığı heyetleri, F-35'lerle ilgili ikinci toplantıyı birkaç ay içinde Washington'da yapacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika! Türkiye ve ABD savunma bakanlığı heyetleri, F-35'lerle ilgili ikinci toplantıyı birkaç ay içinde Washington'da yapacak

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Ekonomi

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın Roma'daki görüşmesinin ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Türkiye ve ABD savunma bakanlığı heyetlerinin, F-35'lerle ilgili ikinci toplantıyı birkaç ay içinde Washington'da yapacağı açıklandı.

G20 Liderler Zirvesi için hafta sonu Roma'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü. Hem liderler hem de heyetler, iki ülke arasındaki birçok konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Roma'daki görüşmeler sonrasında bugün Milli Savunma Bakanlığındaki Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Merkezi'nde basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bilgilendirme toplantısında gazetecilerin soruları da yanıtlandı.

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, görüşmelere ilişkin yaptıkları açıklamada, "F-35 konusunda ilk toplantı yapıldı. Her iki taraf bakış açılarını ve kendi pozisyonlarını ortaya koydular. Birkaç ay içinde de ikinci toplantının Washington'da yapılması planlanıyor." ifadelerine yer verdi.

Güvenlik kaynakları, Suriye'ye olası operasyon hakkında ise şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın da defalarca ifade ettiği gibi halkımızın ve sınırlarımızın güvenliğini için ihtiyaç olan yer ve zamanda gerekenler yapıldı, yapılır. Dönem dönem bu bölgelerde teröristlerin saldırı ve sızma girişimleri oluyor. Buna karşı da her türlü tedbir şu anda alınıyor. Bu kapsamda da TSK, nerede ihtiyaç varsa oraya birlik kaydırmak suretiyle gerekli tedbirleri alıyor."

Açıklamada, geçtiğimiz hafta TBMM'den geçen Suriye tezkeresine ilişkin de "Buradaki mücadele bir süreklilik gerektiriyor. Bu sürekliliğin, devamlılığın sağlanması için süre iki yıl olarak belirlendi. Aynı zamanda mücadeledeki kararlılığımızın dosta, düşmana gösterilmesi için bu şekilde çıkarıldı." ifadeleri yer aldı.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Joe Biden, ABD, Dünya, Ekonomi, Güncel, Haber

title