Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti

Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti

İhlas Haber Ajansı / İsmet Hüseyin Uğur - Haberler | Ekonomi

- Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti Malatya'nın Darende İlçesi'nde binlerce ailenin geçim kaynağı kayısıları yine don vurdu.

- Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti

MALATYA - Malatya'nın Darende İlçesi'nde binlerce ailenin geçim kaynağı kayısıları yine don vurdu. Don'dan badem ve ceviz de zarar gördü.

Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca, ilçede ısının gece sıfırın altına inmesiyle kayısı çağalalarını don vurduğunu belirterek, " İki gündür ilçemizin mahallelerini taradım. Böyle bir affet görmedim. İki gündür çiftçilerimizi ziyaret ediyoruz bahçelerde inceleme yapıyoruz. Şu anda Yeniköy Mahallemizdeyiz. Ürün kaybımız yüzde 100. Badem, ceviz ve kayısıda ciddi hasar oluştu. Çiftçimiz mağdur duruma düştü. Aynı sorun bu bölgede birçok bahçede görülüyor" ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için devletin bu bölgeyi afet kapsamına alması gerektiğini belirten Karaca, "Çiftçilerimizin borçları faizsiz yapılandırılmalı. Darende acilen afet kapsamına alınmalı. Özellikle Sayın Cumhur başkanımızın geçen yıl manolya hastalığı için Malatya'ya gösterdiği sağ duyuyu bu yıl da Darende çiftçisine göstermesini rica ediyoruz. Çiftçilerimizin rahat nefes almaları için Darende'nin afet kapsamına alınması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Yeniköy Mahallesi'nde çiftçilik yapan Ercan Pekcan ise yıllardır çiftçilik yaptığını ve böyle bir afet görmediğini dile getirerek, " 150 ceviz ağacım dondan zarar gördü. Bırakın ceviz ürünü almayı ağaçlarımız kurumadan kurtulursa iyi. 200 kök kayısı ağacım da öyle" şeklinde konuştu. Pekcan, tüm mahalledeki çiftçilerin ağaçlarının don olayında etkilendiğini ileri sürüp, "Bölgemiz don afet kapsamına alınmalıdır. İnşallah Devlet büyüklerimiz bu afeti görür ve bölge halkının çiftçiliği sürdürülür hale gelir" diye konuştu.

(İHU-NA-LO-Y)

Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti
Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti
Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti
Darende'de çiftçilerin don mağduriyeti

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İsmet Hüseyin Uğur

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title