Volkswagen ve Ford İttifak Yaptı: Transporter Türkiye'de Üretilebilir

Volkswagen ve Ford İttifak Yaptı: Transporter Türkiye'de Üretilebilir

Volkswagen'in hafif ticari modeli Transporter'ın Ford Otosan Gölcük fabrikasında üretilmesinin önünü açacak dev işbirliği Detroit otomobil fuarında gerçekleşti. Alman otomotiv üreticisi Volkswagen ve ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motors küresel alanda ittifak yapacaklarını resmen açıkladı.

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen ve ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motors küresel alanda yapacakları işbirliğini resmen duyurdu. Elektrikli ve otomatik sürüş teknolojisinin ortak geliştirerek büyütmeyi planlayan iki şirket Detroit otomobil fuarında bir mutabakat zaptı imzaladı. Atılan imzalarla Transporter'ı Ford Otosan'ın Gölcük fabrikasında üretilmesinin de önü açılmış oldu.

2022'DE ÜRETİME BAŞLAYACAKLAR

Milyarlarca dolar tasarrufunda önünü açacak küresel işbirliğine ilişkin konuşan Volkswagen CEO'su Dr. Herbert Diess ve Ford CEO'su Jim Hackett, şirketlerin 2022 gibi erken bir tarihte başlayarak küresel pazarlar için ticari araçlar ve orta ölçekli pikaplar geliştirmek niyetinde olduklarını söyledi.

İHTİYAÇLARI KARŞILAMAYA YARDIMCI OLACAK

İmza töreninde konuşan Ford CEO'su Jim Hackett, "Zaman içinde bu ittifak her iki şirketin de değer yaratmasına ve müşterilerimizin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak." dedi.

İTTİFAK REKABETÇİLİĞİN TEMEL TAŞI OLACAK

Volkswagen CEO'su Dr. Herbert Diess ise "Volkswagen ve Ford, dünyadaki milyonlarca müşteriye daha iyi hizmet verebilmek için ortak kaynaklarımızı, inovasyon kapasitemizi ve tamamlayıcı piyasa konumlarımızı kullanacak. Aynı zamanda, ittifak, rekabetçiliğin artırılması yönündeki çabamızın temel taşı olacaktır'' diye konuştu.

İki şirket arasında karşılıklı sahipliği gerektirmeyen ittifak ortak bir komite tarafından yönetilecek. Bu komite Hackett ve Diess tarafından yönetilecek ve her iki şirketin de üst düzey yöneticilerini içerecek.

TİCARİ MİNİBÜS VE KAMYONET İŞBİRLİĞİ

Ford ve Volkswagen, Ford Transit ailesi ve Ranger'ın yanı sıra Volkswagen Transporter, Caddy ve Amarok gibi popüler modeller ile dünya genelinde güçlü ticari minibüs ve pikap hacmine sahip.

1,2 MİLYON ARAÇLIK PAZARA SAHİPLER

Şirketlerin 2018'deki toplu hafif ticari araç hacimleri dünya çapında yaklaşık 1,2 milyon adede ulaştı ve bu, endüstrinin üretim ölçekleri olarak en yüksek işbirliğini temsil ediyor.

Önümüzdeki beş yılda, hem orta hem de ticari kamyonetler için talebin küresel olarak artması bekleniyor. İttifak, şirketlerin, geliştirme maliyetlerini paylaşmalarını, kendi üretim kapasitelerini artırmalarını, araçlarının yeteneklerini ve rekabetçiliğini artırmalarını ve farklı marka özelliklerini korurken, maliyet verimliliği sağlamalarını sağlayacak.

İttifak aracılığıyla Ford, 2022 gibi erken bir zamanda piyasaya çıkması beklenen her iki şirket için de orta büyüklükte pikaplar yapacak ve inşa edecek. Ford her iki taraf için de Avrupalı müşteriler için daha büyük ticari vanlar üretmeyi ve inşa etmeyi hedefliyor.

TRANSPORTER TÜRKİYE'DE ÜRETİLEBİLİR

Alman otomobil devi Volkswagen'in Hannover fabrikasında üretilen ticari aracı Transporter'ı Ford Otosan'ın Gölcük fabrikasında üretmek istediği belirtilmiş gözler bugün gerçekleşen işbirliğine çevrilmişti. Bugün atılan imzalarla Transporter'ı Ford Otosan'ın Gölcük fabrikasında üretilmesinin de önü açılmış oldu. (Yeni Şafak)