Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı

Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı

30.09.2013 18:25 | Son Güncelleme: 30.09.2013 18:25
Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı

Cumhuriyet'in 90.yılında Aydın'ın Milli Mücadele kahramanları anılıyor.

Cumhuriyet'in 90. yılında Aydın'ın Milli Mücadele kahramanları anılıyor. Milli Mücadele kahramanlarını tanımak ve tanıtmak için başlatılan projede ilk olarak Aydınlı Mestan Efe anıldı. Merkez Mesutlu köyündeki mezarı başında, Kur'an-ı Kerim okunan ve dualarla anılan Mestan Efe, Kurtuluş Savaşı'nda Yörük Ali Efe ile birlikte düşmana karşı mücadele eden efelerin başında geliyor.

Milli Mücadele kahramanlarını tanımak ve gelecek nesillere tanıtmak için yapılan projenin önemine değinen Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, "Hayatta iken birçok kahramanın kıymetini bilmiyoruz. Öldükten sonra bari bunların kıymetlerini bilelim. Hayatını öğrenip, gelecek nesillere aktaralım, unutturmayalım. Kurtuluş Savaşı öyle kolay kazanılmadı. Bu savaşta Mestan Efe gibi nice kahramanlarımız mücadele etti. Kahramanlarımızla gurur duymalıyız. Onlara layık olmaya çalışmalıyız." dedi.

Mestan Efe'nin evini de ziyaret eden Vali Yardımcısı Aslan, burada çocukları, akrabaları ve köylülerle Mestan Efe hakkında bilgi aldı. Mestan Efe'nin seyisliğini de yapan oğlu İrfan Özkan, Aydın işgal edildikten sonra babasının ferman çıkararak 500 kişilik milis oluşturduğunu ve düşmana karşı savaştığını söyledi. Proje kapsamında Aydın'ın kahramanlarını tanıyıp tanıtacaklarını belirten İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Necati Doru, projenin amacının Aydın'da tarihi şahsiyet kazanmış kahramanların gelecek kuşaklara tanıtılması ve anlatılması için yapıldığını söyledi.

Mestan Efe'yi anma törenine Orman İşletme Müdürü Hasan Kalmaz, İl Dernekler Müdürü Sefa Altıntaş, Jandarma Binbaşı Şahin Erdoğan, Mestan Efe'nin hayatını araştıran ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Ayten Can Tunalı, köy muhtarı Ahmet Çakıroğlu, köylüler ve Mestan Efe'nin akrabaları katıldılar.

Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı
Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı
Milli Kahraman Mestan Efe Dualarla Anıldı

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title