Kuzgun Acar'ın 'Kuşlar'ı Yeniden Hayat Buldu

Kuzgun Acar'ın 'Kuşlar'ı Yeniden Hayat Buldu

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Kültür Sanat
Kuzgun Acar'ın 'Kuşlar'ı Yeniden Hayat Buldu

Türkiye'deki heykel sanatının önemli isimlerinden Kuzgun Acar'ın, 1967 yılında İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'na yerleştirilen "Kuşlar - Soyut Kompozisyon" isimli eserinin restorasyonu tamamlandı.

Türkiye'deki heykel sanatının önemli isimlerinden Kuzgun Acar'ın, 1967 yılında İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'na yerleştirilen "Kuşlar - Soyut Kompozisyon" isimli eserinin restorasyonu tamamlandı. Eser, 24 Haziran'dan itibaren Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Zaman içinde gördüğü doğal tahribat sebebiyle 2013 yılında Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından izinle yerinden çıkarılıp restorasyon amacıyla korumaya alınan eser, 3 yıllık bir restorasyon çalışması sonrası ilk kez bir müze ortamında sergilenecek.

İstanbul'da modern mimarinin öncü yapılarından olan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın (İMÇ) maddi katkıları ve Fatih Belediyesi'nin lojistik desteğiyle Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü tarafından restore edilen eser, daha sonra İMÇ'deki asıl yerine yerleştirilecek.

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı yapılırken mimarların yapının dönemin plastik sanatlarından da örnekler taşıması için "Çarşı Yönetimi"ne yaptığı öneri olumlu karşılanmış; iki aşamalı bir yarışma sonrasında Kuzgun Acar'ın eskizlerinin uygulanmasına karar verilmişti.

Kuzgun Acar, o sıralarda taşındığı Kanlıca'da ki yalısının müştemilat bahçesinde bu eseri ortaya koymuştu. Sanatçı tarafından 1967 yılında üretilen ve İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nın 1. Blok cephesine yerleştirilen heykel, İstanbul'un önemli modern sanat eserlerinden biri olma onurunu taşıyor.

Sanatın kamusal alanda, ticari bir yapı çerçevesinde varlık göstermesi konusunda özel ve öncü bir nitelik taşıyan "Kuşlar – Soyut Kompozisyon" eseri, Kuzgun Acar'ın ölümünün 40. yılında Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşecek özel projeyle sergilenecek.

Heykel sanatının kitlelerle iletişim kurmasını sağlayan önemli açılımlardan biri olan eserin sergilenmesi kapsamında 24 Haziran Cuma günü saat 14.30'da Sakıp Sabancı Müzesi'nde, Prof. Ali Teoman Germaner (Aloş), Doğan Tekeli, Metin Deniz, Murat Ural ve Dr. Nazan Ölçer'in katılımıyla bir konferans gerçekleştirilecek.

Kuzgun Acar'ın 'Kuşlar'ı Yeniden Hayat Buldu
Kuzgun Acar'ın 'Kuşlar'ı Yeniden Hayat Buldu

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title