BBC

Johnson & Johnson, "İlaçlar memelerimi büyüttü" diyen erkeğe 8 milyar dolar tazminat ödeyecek

Aldığı ilaçların memelerini büyüttüğünü ileri sürerek Johnson & Johnson'a dava açan 26 yaşındaki Nicholas Murray, 8 milyar dolar tazminat kazandı.

Johnson & Johnson,

Amerikan ilaç firması Johnson & Johnson, aldığı anti-psikotik ilaçların memelerini büyüttüğü ve ilacın üzerinde bu konuda bir uyarının yer almadığını söyleyerek dava açan bir kişiye 8 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

ABD'nin Philadelphia kentinde görülen davada jüri, şirketin iştiraki Janssen tarafından üretilen Risperdal adlı ilacı kullanan 26 yaşındaki Nicholas Murray'i haklı buldu. Kararın aynı gerekçeyle eyalette şirkete dava açan binlerce kişi için emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

Murray'nin avukatları, Janssen'in Risperdal'ı pazarlarken "karı, hastaların sağlığından önde tuttuğunu" savundu.

ŞİRKET TEMYİZE GİDECEK

Johnson & Johnson, "muazzam derecede orantısız" dediği kararı temyize götüreceğini açıkladı.

Amerikan ilaç devi vajina ameliyatlarında kullanılan ağlar (mesh) ve asbestli olduğu öne sürülen bebek pudraları nedeniyle de davalarla karşı karşıya.

Şirket Ağustos'ta da Oklahoma'da bağımlılık yapan ağrı kesicilerle kamu zararına yol açtığı gerekçesiyle 572 milyon dolar ceza almıştı.

Risperdal davasında 2003'te otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulan Murray'nin bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra memelerinin büyüdüğü belirtildi. Risperdal, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde kullanılıyor.

Şirket yetkilileri, kararın temyizde bozulacağından emin olduklarını, mahkemenin avukatların ilacın etiketiyle ilgili "ana kanıtlarını" göstermesine izin vermediğini savundu.

2015'te Murray, şirketin ilacın riskleri konusunda kullanıcıları uyarmadığı gerekçesiyle 1,75 milyon dolar tazminata hak kazanmış, temyiz mahkemesi geçen yıl tazminat miktarını 680 bin dolara indirmişti.


BBC
YORUMLAR (10)

 • İLGİNÇ:
  türkiyede olsa ilaç satan firma dava açıp meme büyütme parasını da hastadan alırdı
 • KÖTÜ ADAM:
  Bizde şöyle olurdu; bırak meme büyümesini adam Doğum yapsa İki tane daha doğur bir kereden birşey olmaz derlerdi:)
 • AHMET:
  Megadosya sirketinin ABD üzerinde vermiş olduğu ilaçlar resmen büyütüyor megadosya ilaçlarını almayınız.
 • ERCAN:
  Heyecan yapmaya gerek yok , üst mahkemede karar ya iptal edilecek yada 5 - 10 milyon dolara kapatilacak , Amerika da bu tür abarti cezalar normal , ama üst mahkeme sonradan normal seviyeye cekiyor cezayi .
 • ADİNİZİ YAZİNİZ:
  Ama ceza geliyor sonunda iste bu bizim pekte alisik olmadigimiz birsey
 • İYİ BAK:
  İYİ DİNLE adlı şahış, kulaklık bir olay yok gözleriyle gördüğü yazıdan bahsediyor translate
 • İYİ DİNLE:
  million demiyor, billion diyor, git kulaklarını temizlet.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.