Futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın, kendini yakarak hayatına son verdi

Futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın, kendini yakarak hayatına son verdi

10.09.2019 16:59 | Son Güncelleme: 10.09.2019 19:44

İran'da erkek kılığına girerek futbol maçına gittiği için yargılanan ve geçtiğimiz hafta kendini ateşe veren Mavi Kız lakaplı Seher Khodayari, hayatını kaybetti.

İran'da erkek kılığına girerek futbol stadyumuna girdiği için yargılanan Mavi Kız lakaplı Seher Khodayari, geçtiğimiz hafta ertelenen duruşması sonrasında kendini ateşe vermişti. Khodayari, bugün hayatını kaybetti.

"KEFALETLE SERBEST BIRAKILMIŞTI"

Tuttuğu takım İstiklali'nin renklerine vurgu yapan 'Mavi Kız' etiketiyle paylaştığı hikayelerle dünya çapındaki çok sayıda İranlı tarafından beğenilerek takip edilen Seher, mart ayında bir futbol maçı için stadyuma girmeye çalıştığı için gözaltına alınmıştı. Üç gün gözaltında tutulan Seher, kefalet ile serbest bırakılmış ve 6 ay mahkeme gününü beklemişti. Mahkemeye giden Seher Khodayari, davanın, yargıcın acil bir işi yüzünden ertelendiğini öğrendi. Daha sonra İranlı kadın taraftar, çıkışta mahkeme binasının önünde kendini ateşe verdi. Seher'in mahkum olması durumunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini duymuş olabileceği rapor edildi.

1981'DEN BERİ KADINLAR MAÇA ALINMIYOR

İran'daki yetkililer, kadınların stadyumlara girmesini düzenli olarak engelliyor. İran'daki kadınlar, 1981'den bu yana erkeklerin spor etkinliklerini izlemek için stadyumlara alınmıyor. Bu engelleme, kadınların geçtiğimiz yıl Tahran'daki bir stadyumda Dünya Kupası'nı izlemesi için geçici olarak kaldırılmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, İran'da spor yasağının yasada olmadığı halde acımasızca uygulanmakta olduğunu belirtirken, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), İran'a kadınların stadyumlara girmesine izin vermesi için 31 Ağustos'a kadar süre vermişti.

"SEHER'İN ÖLÜMÜ BOŞA OLMAMALIDIR"

Durumu çok üzücü olarak karşılayan Uluslararası Af Örgütünden Philip Luther, Seher'in ölümünün İran'ın kadın hakları konusuna verdiği değeri gösterdiğini söyleyerek, "Seher'in ölümü boşuna olmamalıdır. Gelecekte daha fazla trajediden kaçınılması için İran'da değişimi teşvik etmesi gerekir" dedi.

Futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın, kendini yakarak hayatına son verdi
Futbol maçına gittiği için yargılanan genç kadın, kendini yakarak hayatına son verdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (61)
YORGUN DEMOKRAT: 10 sene sonra türkiye
MUHAFAZAKAR VATANDAS: ne lakası var boş boş konuşuyorsunuz bi bitmediniz bee. . . amma biteceksiniz az kaldı. . . bu nedir ya. . 20 sene önce bugünden çok daha baskıcıydı. bugün isteyen kafasına göre takılabiliyor mu ? evet. her ne kadar istemesemde durum böyle. akp nin gerçekten islamı şeriatı falan getireceğini sananlar var hala yazık bu kafada insanlara ya bide demokrat yazmış Allahım yardım et. .
RAMİZ DAYI: Doğru söz kardeş ama eksik Kadınlarımız rejim korkusundan değil ama can ve ırz düşmanları korkusuna sokağa bile çıkamayacak kardeş
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title