GAP, DTP'yi Gerdi!

26.05.2008 13:50 | Son Güncelleme: 26.05.2008 13:50
GAP, DTP'yi Gerdi!

Tamamlanmak İstenmeyen Gap'ı Her Hükümetin Bölgeyi Kandırmak İçin Kullandığını İfade Eden DTP'li Atalay, Erdoğan'ın Bölge Halkını Artık Kandıramayacağını İddia Etti.

Tamamlanmak istenmeyen GAP'ı her hükümetin bölgeyi kandırmak için kullandığını ifade eden DTP Diyarbakır İl Başkanı Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge halkını artık kandıramayacağını söyledi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Diyarbakır'a yapacağı ziyaret ile açıklama yaptı. Açıklama öncesi DTP il binası önünde toplanan kalabalık, seslenen müzik eşliğinde halay çekti. Açıklamayı yapan DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, GAP'ın 50 yıldır bütün hükümetlerin seçim malzemesi haline geldiğini belirtti. AK Parti hükümetinin bölge halkının oyunu almak için son çare olarak GAP'a umut bağladığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu: "Tamamlanmayan ve tamamlanmak istenmeyen bu proje yıllardır bölge halkının kandırılması aracı olarak gündemleştirilmektedir. Tarımsal bir proje olmasına karşın enerjideki gerçekleşmesi yüzde 90 iken tarım ve sulamadaki gerçekleşme yüzde 14'lerdedir. Çünkü elektrik enerjisi taşınabilirdir. Fakat sulama ve tarımsal yatırımlar bölgede kalacaktır. Bu projede dahi bölgeye ayrımcılık uygulanmaktadır."

Cumhuriyet kurulduğundan bu yana bölgenin sistematik bir şekilde yoksullaştırıldığını öne süren Atalay, AK Parti iktidarında Karadeniz 14 kat zenginleşirken, Doğu-Güneydoğu'nun yoksullaştığını savundu. Bölgedeki kuraklığa da değinen DTP İl Başkanı Atalay, "Bölge afet alanı ilan edilmeli, çiftçinin hasarları tespit edilmeli, girdi masrafı karşılanmalı. Önümüzdeki yıl ekin yapabilsin diye mazot, gübre, tohum desteği verilmelidir" diye konuştu. Kürt sorunun ekonomik değil, aynı zamanda kimlik, dil ve özgürlük sorunu olduğunu savunan Atalay, askeri yaklaşımlarla sorunun çözülemeyeceğini kaydetti.

GAP, DTP'yi Gerdi!

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener'i ziyaret etti - HaberSağlık Komisyonu Başkanı Akdağ, Mecliste Kovid-19'a karşı alınabilecek tedbirlere ilişkin rapor hazırladıklarını bildirdi Açıklaması - HaberKritik toplantı öncesi konuşan Bilim Kurulu üyesi yeni tedbirlerin işaretini verdi: Başarılı olamazsak sıkı tedbirler gelebilir - HaberlerMHP'li Bulut: "Sakarat ve Boğalı yaylaları altın madenciliği için kesinlikle yanlış yer" - HaberTBMM Başkanı Şentop'tan Katar Şura Meclisi seçimlerine ilişkin açıklama Açıklaması - HaberTBMM Genel Kurulu - HaberSon dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı başladı. - HaberSon dakika haberleri! 6-8 Ekim olayları mağduru Mehmet Gökgöz: "6-8 Ekimde Bülent Arınç'ın oğlu şehit olsaydı, Demirtaş için böyle konuşabilir miydi" - HaberSon dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı'da yükselen İslam düşmanlığına dikkat çekti - HaberSon dakika haber! Nazarbayev'den Batılı ülkelere "çifte standart" eleştirisi - HaberSon dakika! Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (5) - HaberCumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa 'Varlık Barışı' çağrısı: Paranızı ve altınlarınızı sisteme dahil edin - EkonomiErdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz - HaberSon Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli korona aşısı için tarih verdi: Nisan ayında uygulama seviyesine getirmeyi planlıyoruz - Haber
title