Haberi Paylaş

Dünya ilk seferine çıkan Abdülhamid Han'ı konuşuyor! Amerikan gazetesi ismine takıldı

Ekonomi Haberleri

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Akdeniz'deki faaliyetlerine başladı. Türkiye tarihi bir gün yaşarken dünya medyası da bu gelişmeye manşetlerinde yer verdi. ABD merkezli ABC News ise Türkiye'nin diğer sondaj gemileri Fatih, Kanuni ve Yavuz'u hatırlatıp bütün gemilere padişah ismi verilmesine dikkat çekti.

Türkiye enerji alanında yaptığı ataklara dün bir yenisini daha ekledi. 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle dün Mersin'den ilk seferine uğurlandı. Gemi hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle "Mavi Vatan"daki filonun en güçlüsü olarak görev yapacak Abdülhamid Han; Fatih, Kanuni ve Yavuz'un ardından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi oldu.

7 EKİM'E KADAR DOĞU AKDENİZ'DE OLACAK

Abdülhamid Han sondaj gemisi 7 Ekim'e kadar Doğu Akdeniz'de olacak ve hidrokarbon arama çalışmalarını, Gazipaşa'nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda yürütecek. Türkiye için tarihi bir gün yaşanırken dünya medyasında ise bu güzel gelişme bazı rahatsızlıklar yarattı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

DÜNYA MANŞETLERİNDE

  • Hemen hemen her ülkenin manşetlerinde yer verdiği Abdülhamit Han gemisi için Yunan Kathimerini gazetesi, "Türkiye, yıkıcı uluslararası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor" ifadelerini kullandı.
  • ABD merkezli ABC News ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Salı günü ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisini göreve çıkardı. Türkiye'nin diğer sondaj gemileri Fatih, Kanuni ve Yavuz Türkiye'nin doğal gaz rezervi keşfettiği Karadeniz'de faaliyet gösteriyor. Dört gemiye de Osmanlı padişahlarının isimleri verildi" ifadeleriyle duyurdu.
  • Al Jazeera ise "Türkiye, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerine yeniden başladı. Doğu Akdeniz'de yaklaşık iki yıl sonra, bir Türk sondaj gemisi bölgede gaz aramak için Mersin limanından hareket etti." ifadeleriyle gelişmeyi takipçilerine aktardı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

  • Deutsche Welle ise Abdülhamid Han gemisinin göreve başlaması haberini Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden gördü. Söz konusu metinde, "Türkiye'yi, kendi alanlarında yasa dışı gaz yatakları aramakla suçladılar." ifadesi kullanıldı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

  • Dubai merkezli Al Arabiya, Abdülhamit Han gemisinin ilk seferine çıkmasını, "Türkiye, iki yıllık bir aradan sonra Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon sondaj faaliyetlerine yeniden başladı." ifadeleriyle duyurdu.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

  • Reuters ise haberinde şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin yeni sondaj gemisi, Akdeniz'deki tartışmalı suların dışında görev yapacak"

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

Yunanistan Dünya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

umudum var:

HÜKÜMETLER GELİP GEÇİCİ, YAPILAN İŞLER KALICI AMA BU PENCEREDEN BAKMALIYIZ. BUNA GÖRE YA BÖLÜNÜR KAYBOLURUZ YA DA BİR OLUR DÜNYAYI DİZE GETİRİRİZ.

Nurullah Ak:

Akdeniz de artık söz de emir de bizde ALLAH seni başımızdan eksik etmesin Recep Tayyip Erdoğan

OYUNCU İZLE:

Amin

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title