DTP'nin Kapatılmasını Mum ve Fenerlerle Protesto Ettiler

DTP'nin Kapatılmasını Mum ve Fenerlerle Protesto Ettiler

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi Kararıyla Kapatılmasını Protesto Eden Yaklaşık 100 Kişilik Grup Taksim Meydanı'nda Eylem Yaptı. Türkiye'nin Aydınlık Geleceği İçin Mum ve Fener Yakan Grup, Taksim Meydanı'na Mumlarla 'Barış' Yazdı. Grup Açıklamanın Ardından Olaysız Dağıldı.

DTP'nin Kapatılmasını Mum ve Fenerlerle Protesto Ettiler
17.12.2009 21:47 | Son Güncelleme: 17.12.2009 21:47

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasını protesto eden yaklaşık 100 kişilik grup Taksim Meydanı'nda eylem yaptı. Türkiye'nin aydınlık geleceği için mum ve fener yakan grup, Taksim Meydanı'na mumlarla 'BARIŞ' yazdı. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

DTP'nin kapatılmasını protesto eden aralarında Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emeğin Partisi (EMEP) ve Halk Evleri'nin başkanları ve temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi Taksim Meydanı'nda eylem yaptı. Grup, mum ve fenerlerle DTP'nin kapatılmasını protesto etti. Ellerindeki fenerlerle eyleme destek veren grup üyeleri Taksim Meydanı'na mumlarla 'BARIŞ' yazdılar. 'Eşit özgür bir ülkede bir arada yaşayacağız', 'Barış kazanacak, halklar kardeş kalacak' yazılı pankart ve döviz taşıyan eylemciler 'Halklar kazanacak barış kalacak', Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, eylemde yakılan mumların ve fenerlerin anlamlarının çok büyük olduğunu söyledi. Işıkların, savaş ve ölümlerin yarattığı umutsuzluğu ve karamsarılğı söndüreceğini belirten Taş, "Bu ışıklar umudu büyütecek, karanlık sokaklarda gizlenen provokatörleri suçüstü yakalayacaktır. Bu ışık kapalı kapılar ardında savaş ve tasfiye kararı alanları teşhir edecektir." dedi. Türkiye'nin karanlık bir dönemden geçtiğini belirten Taş, "Bu topraklar üzerinde kin ve düşmanlık tohumları ekilmek isteniyor. DTP'nin kapatılması bu süreci hızlandırdı. Elimizdeki ışıklar barış nöbeti tutmaya hazır olduğumuzun, karanlık dosyaları aydınlatma kararlılığımızın ve kardeşçe bir arada yaşama isteğimizin bir işareti olacaktır." diye konuştu.

Ellerindeki ışıkların Türkiye'nin aydınlanması için bir simge olduğunu ifade eden EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel de DTP'nin kapatılmaması gerektiğini ve bunun barışa darbe vurduğunu söyledi.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: DTP'nin Kapatılmasını Mum ve Fenerlerle Protesto Ettiler - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 18:05:13. #1.14#
title