Aşık Veysel, Türküleriyle Çankaya'da Anıldı

Aşık Veysel, Türküleriyle Çankaya'da Anıldı

Çankaya Belediyesi ile Aşık Veysel Kültür Derneği'nin birlikte düzenlediği gecede, büyük Halk Ozanı Aşık Veysel türküleriyle hatırlandı.

Aşık Veysel, Türküleriyle Çankaya'da Anıldı

Çankaya Belediyesi ile Aşık Veysel Kültür Derneği'nin birlikte düzenlediği gecede, büyük Halk Ozanı Aşık Veysel türküleriyle hatırlandı.

Şinasi Sahnesi'nde düzenlenen etkinliğe, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ile Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Gündüz Şatıroğlu Çetin'in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Alper Taşdelen yaptığı konuşmada "Aşık Veysel'i yani sevgiyi, hoşgörüyü, barışı, adaleti anmak için bir aradayız. Bizi biz yapan değerleri, insanı insan olmaktan dolayı sevmeyi anmak için bir aradayız" dedi. Anadolu'nun büyük bir medeniyet olmasında Aşık Veysel gibi değerlerin taşıdığı önemden de söz eden Taşdelen, "Hacı Bektaş gibi, Mevlana gibi, Yunus Emre gibi, Pir Sultan gibi, Mustafa Kemal gibi bizi biz yapan değerlerden biridir Aşık Veysel" ifadeleri salondan büyük alkış aldı. Taşdelen konuşmasını; "Bu yolun yolu, yolcusu insanı sever ve hiç kimseyi ayırt etmez. Bu yolun bütün yolcularına selam olsun" şeklinde tamamladı.

TÜRKÜLERLE ŞÖLEN HAVASI

Bilal Tekcan'ın sunumuyla ve "Dostlar Beni Hatırlasın" adıyla düzenlenen etkinlik iki bölümden oluştu. İlk bölümde halk ozanları Ali Kızıltuğ, Ali Güç, Ali Baştuğ, Mehmet Ali Eröksüz, Mustafa Sayılır ve Kenan Şahbudak Aşık Veysel'in ölümsüz eserlerini sazları ve sesleriyle icra ettiler.

İkinci bölüm de ise, Alessandro Cebrone şefliğinde solistler Gül Seçkin, Nuray Çeviker, Kamil Kaplan Aşık Veysel'in, "Genç Yaşımda Felek Vurdu Başıma", "Derdim Gizli Kapağını Kaldırma", "Güzelliğin On Para Etmez, Bu Bendeki Aşk Olmasa", "Dünyada Tükenmez Murad Var İmiş", "Kara Toprak", "Bir Ulu Ağaçtan Bir Yaprak Düşse", "Uzun İnce Bir Yoldayım", "Dostlar Beni Hatırlasın" ve "Gelmez Yola Gidiyorum" eserlerini seslendirdi. Halk Ozanı İhsan Öztürk'ün de seslendirdiği Veysel türküleriyle son bulan türkü şöleninin ardından emeği geçenlere teşekkür plaketi sunuldu.

Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Gündüz Şatıroğlu Çetin'in katkılarından dolayı plaket takdim ettiği Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Aşık Veysel'in kızı Menekşe Süzer'e plaket sundu.