2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı

2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı

22.11.2019 10:44 | Son Güncelleme: 22.11.2019 11:57

Antalya'da çalıştığı kurumda hakarete maruz kaldığı iddiasıyla istifa dilekçesini veren 2 çocuk annesi Hanife Kara, işverenin işten çıkış nedenini 'Yüz kızartıcı suçlar' olarak bilinen 29'uncu madde göstermesiyle neye uğradığını şaşırdı.

Antalya'da 2 çocuk annesi Hanife Kara, asgari ücretle çalıştığı iş yerinden, maaşını gecikmeli almasının yanı sıra, hakarete maruz kaldığı iddiasıyla istifa dilekçesini verdi. Kara, kadın işverenin işten çıkış nedenini 'Yüz kızartıcı suçlar ' olarak bilinen 29'uncu madde gösterince neye uğradığını şaşırdı. 29'uncu madde sebebiyle kalan 2 bin lirasını da alamayan ve tazminatsız çıkışı verilen kadın başka iş başvurusu da yapamadı. Emekli kadın hem hakarete maruz kalıp mobbing uygulandığı, hem de yüz kızartıcı suçtan tazminatsız çıkışı verilmesi sebebiyle konuyu yargıya taşıdı.

Antalya'da eşinden ayrı yaşayan 47 yaşındaki 2 çocuk annesi Hanife Kara, bir kaç yıl önce emekli oldu. Muhasebecilik yapan Kara, emekli maaşı geçinebilmesi için yetersiz kalınca iş aramaya başladı. Mesleğiyle ilgili iş bulamayan Kara, internetteki bir iş ilanı sitesi üzerinden gayrimenkul danışmanlığı ofisine mutfak personeli olarak asgari ücretle işe başladı. 10 gün bu bölümde çalışan Hanife Kara, daha sonra asistanlık bölümüne geçti.

"SEN KİMSİN, KAÇ KURUŞLUK ADAMSIN?"

2 ay burada çalışan, maaşını gecikmeli alan Kara, kadın iş verenin "Sen kimsin, kaç kuruşluk adamsın, ben seni buraya niye oturttum ki" gibi hakaretlerine de maruz kalınca işi bırakacağını bir dilekçe ile günler öncesinden iletti. İçeride 2 bin lira maaşı kalan Kara, SGK'ya gittiğinde aldığı bir belgede işten çıkarılış nedeni olarak 29'uncu maddeyi gördü. Kara, araştırmalarında o maddenin alt maddelerinde ise iş yerinde ahlaksızlık, insanlara cinsel tacizde bulunma, hoş olmayan ahlaki hareketler gibi anlamlar içerdiğini gördü. Haklarını alamayan Kara, birde işten çıkarılma nedeni olarak yüz kızartıcı neden gösterilince neye uğradığını şaşırdı. 2 bin liralık alacağını bir kenara bırakan Hanife Kara, uğradığı haksızlık karşısında konuyu yargıya taşıdı.

"AİLEMİ GEÇİNDİRMEK ZORUNDAYIM"

2 çocuk annesi 47 yaşındaki Hanife Kara, ailesinin geçimini kendi imkanlarıyla sağlamaya çalışan bir anne olduğunu dile getirdi. Aldığı bin 300 lira emekli maaşıyla geçinemediğini ve ek işlerde çalışmak zorunda kaldığını anlatan Kara, " Bir iş ilanı sitesi üzerinden yapılan işe mutfak elemanı olarak girdim. 10 gün boyunca mutfak bölümünde çalıştım. Asistanlardan biri ayrılınca, muhasebeci olduğumu ve o görevde çalışabileceğimi söyledim. Onlarda bu önerimi kabul etti. Masa başı asistan olarak işime devam ettim." dedi.

Ancak kısa süre sonra kadın işvereninin kendisine kötü davranmaya başladığını söyleyen Hanife Kara," Beni aşağılamaya, hor görmeye başladı, mobbing uyguladı. İşe başladığım günden bu yana doğru dürüst maaş alamayınca, işten ayrılmak zorunda kaldım. İki çocuğum var be onlara bakmak için gelire ihtiyacım var. İstifa dilekçemi günler önceden iş yerime teslim ettim" diye konuştu.

"HAKARETE MARUZ KALDIM"

Kadın iş yeri sahibinin, "Sen kimsin, kaç kuruşluk adamsın, ben seni buraya niye oturttum ki,' gibi hakaretlerine maruz kaldığını ileri süren Kara, yanlış yapsa da yapmasa da hep bir hakarete maruz kaldığını iddia etti.

Müşterilerin önünde dahi kadının, personeline hakaret ettiğini iddia eden Kara, " Sürekli aşağılanıyoruz. Bu hakaretleri yapan benim hemcinsim. Kadınlara düzgün davranılmasını kendisinin daha iyi bilmesi gerekir. Bu saldırılar karşısında psikolojim bozuldu. Yaşadıklarımdan dolayı işten çıktım. Yazılı verdiğim dilekçe kabul görmemiş. Benim hiçbir hakkımın olmadığını 29'uncu maddeden çıkarıldığımı SGK'ya gidip evrakımı aldığımda öğrendim."diye konuştu.

"ÖĞRENDİĞİME ŞOK OLDUM"

29'uncu maddenin içeriğini okuduğunda büyük şok yaşadığının altını çizen Kara, " O maddede, O iş yerinde ahlaksızlık yaptığımı, insanlara cinsel tacizde bulunduğumu, hoş olmayan ahlaki hareketler yaptığımı dair çıkarıldığımı öğrendim. Zaten geçimimi sağlayamazken, birde bu şekilde ahlaksızlıkla işten çıkarıldığımı ve hak iddia edemediğimi öğrendim." dedi.

"İŞ ÇIKIŞ SEBEBİMİ İSPAT ETSİN"

Kara, yaşadıklarının ardından savcılığa gidip suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. Yüz kızartıcı bir suçla ithaf edildiği için hiçbir işverenin kendisine iş vermeyeceğini dile getiren Kara, "Alacağım 2 bin liradan vazgeçtim, bu 29'uncu maddeden mağduriyetim var. İş çıkış sebebimi ispat etsin. Maneviyatımızı bozmasına hakkı yoktu. Alt maddeleri yazabilirdi. Bütün haklarımı aldığı gibi yeni işlere girmemin önünde de engel var. Hangi işte çalışabilirim. Mahkemede 29'uncu maddeye göre işten çıkardığını ispatlasınlar."ifadelerine yer verdi.

Hanife Kara, dosyanın halen arabulucuda olduğunu, anlaşma sağlanamaması durumunda hakkını mahkemede arayacağını ve mahkeme sürecinde kadın avukatlardan, kadın derneklerinden kendisine destek vermelerini, mağduriyetinin giderilmesini istedi.

2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı
2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı
2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı
2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı
2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (19)
AMEDSPOR: Hükümetimiz çoh çoh eyi ehonomi dört dörtlük
ÖMER TURAN: artık özel sektör sömürü yeri oldu,
INŞAAT İŞÇİSİ: Bende inşaatta çalışan bir tesisat ustasıyım aylığım 3.500 tl ama beni asgari ücretten gösteriyor devlete ve sigortamı asgari ücretten yatırıyor ve devlet bunu biliyor çünkü tüm işçiler böyle Türkiye de
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title