Veli Küçük 'Halkı İsyana Teşvik'ten Tutuklandı

Veli Küçük 'Halkı İsyana Teşvik'ten Tutuklandı

Ergenekon Operasyonu Kapsamında Mahkemeye Sevk Edilen Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Beraberindeki 6 Kişi Tutuklandı.

Veli Küçük 'Halkı İsyana Teşvik'ten Tutuklandı

Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen el bombaları ile ilgili başlatılan Ergenekon operasyonu kapsamında dün gece mahkemeye sevkedilen 9 zanlıdan 8'i 'Halkı hükümete karşı silahlı isyana teşvik etmek' suçlamasıyla tutuklandı, 1 kişi serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 13'e yükseldi.

Tutuklanmasına karar verilen kişiler arasında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Albay Fikri Karadağ, Avukat Kemal Kerinçsiz ve Sami Hoştan da bulunuyor. Sanıklar, henüz adliyeden çıkarılmadı.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayi Milliye Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Fikri Karadağ, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol, 'Arnavut Sami' lakabıyla tanınan Sami Hoştan, Kuvayi Milliye Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir, Hüseyin Gazi Oğuz tutuklandı. Gazeteci Güler Kömürcü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıkların, 'Halkı hükümete karşı silahlı isyana teşvik' suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi. Sanıklar, henüz Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nden çıkarılmadı.

Ergenekon operasyonu çerçevesinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne şu ana kadar 27 kişi sevk edildi.

Savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen ve nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi''ne çıkarılan zanlılardan Kahraman Şahin, Erkut Ersoy, Muhammet Yüce ve Erol Ölmez tutuklandı. Böylece daha önce tutuklanan Mehmet Zekeriya Öztürk ile birlikte operasyon kapsamında tutuklananların sayısı 5'e yükselmişti. Savcılık sorguları dün gece ilerleyen saatlerde tamamlanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ, avukat Kemal Kerinçsiz, 'Susurluk Davası' hükümlüsü Sami Hoştan, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol, gazeteci Güler Kömürcü, Hüseyin Görüm, Hüseyin Gazi Oğuz ve Oğuz Alparslan Abdülkadir de savcılık sorgusunun ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan aralarında 'Drej Ali' lakaplı Ali Yasak'ın da bulunduğu 5 kişi savcılık sorgusunun ardından, daha erken saatlerde mahkemeye çıkarılan 8 zanlı ise mahkemece serbest bırakılmıştı.

Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklananların sayısı 13'e yükseldi.