Haberler » Ekonomi » Türkiye'nin koronavirüsün tedavisi için geliştirdiği tanı kiti yurt dışına satılacak - Ekonomi

Türkiye'nin koronavirüsün tedavisi için geliştirdiği tanı kiti yurt dışına satılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün tedavisine ilişkin Türkiye'nin geliştirdiği ve tanı süresini 90 dakikaya kadar indiren kitin yurt dışına satılacağını söyledi. Mevcutta bulunan kitler 4-24 saat atasında sonuç veriyor.

Türkiye'nin koronavirüsün tedavisi için geliştirdiği tanı kiti yurt dışına satılacak

Türkiye'nin koronavirüs tanısı için geliştirdiği yerli kit için önemli bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, test sonucunu 90 dakikaya kadar indiren kitin yurt dışına da satılacağını açıkladı.

MEVCUT KİT 4-24 SAAT ARASINDA SONUÇ VERİYOR

Bakan Koca, dün yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs için mevcutta kullanılan testlerin 4-24 saat arasında sonuç verebildiğini hatırlatarak bu konuyla ilgili bakanlığın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce daha hızlı sonuç veren yerli bir kit üzerinde çalışmaya başlandığını vurgulamıştı.

Türkiye'nin ürettiği kitin tanı süresini düşürdüğünü belirten Bakan Koca, şunları söylemişti:

"Bu kit, geçen hafta tamamlandı. Bu kitin ortalama test sonucunu verdiği süre 90 ila 120 dakikaya kadar düşebildi. Yani 4-24 saat arasında sonuç veren daha önce PCR yöntemiyle referans laboratuvarımızın çalıştığı kit yerine, yerli bir kit geliştirilerek bu süre 90-120 dakika arasına çekilebildi ve geçen hafta perşembe günü laboratuvarımızda bu kit kullanılmaya başlandı, doğruluğu yüzde 100'e yakın, yüzde 995 oranında olan bir teknik olduğunu özellikle söylemek istiyorum.

"MALİYETİ DÖRTTE BİRE İNDİRDİ"

Daha önceki kitin maliyeti dörtte bir oranına indi. İngiltere, Fransa ve Almanya'da benzer bir şekilde kit geliştirdiklerini ifade etmişlerdi ama o geliştirilen kitin süresi 90 dakikaya kadar inebilmiş değil. Önümüzdeki haftalarda bu süreyi daha da kısaltma noktasında arkadaşlarımız gayret ve çaba içindeler."


Haber Videosu

: Türkiye'nin koronavirüsün tedavisi için geliştirdiği tanı kiti yurt dışına satılacak
HABER YORUMLARI (14)

 • HOCAM:
  Bence yurtici stoklari yaptiktan sonra satmak daha mantikli.suan piyasada maske bulamayan bir cok ulke var.once can sonra canan...
 • MERT:
  Virüsü nerede buldu diyenler İngiltere, Fransa ve Almanya neren bulduysa oradan almışlardır. Tabiki Çinden. Virüsün mahiyeti devlet sırrı değilki, bu yeni virüs Kronavirüsün bir çeşidi. Bu ülkeler gibi teşhis kiti üretmemiz neden birilerini rahatsız ediyor?. Bizim doktorların o ülkelerin doktorlarından ne eksiği var. Hükümet düşmanlığı yaparken ayarı kaçırıp ülkene ait herşeye düşmanlık beslemek kadar ucuz bir duruş olamaz. Kiti üreten bilim insanlarımıza sevgi ve saygıyla teşekkürler.
 • KONYALI:
  Çok doğru söyledin üstad hükümeti sevmeyen herkes herşeye çamur atıyor
 • DİNLE:
  Beni Türk hekimlerine emanet ediniz. . . Gazi Mustafa Kemal Atatürkbilmem anlatabildim mi ?
 • DOKTOR:
  Ufak atın arkadaşlar bazıları sazan hemen inanmış olabilir ama bizim gibileri asla inandıramazsınız son çırpınışlarınızzz
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler