TBMM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU HABERLERİ

Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu Haberleri

Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu haber, Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 27.05.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar…(1)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 ülkelerinin birçoğunun başkanlık sistemiyle yönetildiğine işaret ederek, "Bu ülkeler başkanlık sistemine bu denli önem verdiklerine göre, bu değişimi biz neden düşünmeyelim. Türkiye yakın siyasi tarihine baktığımız zaman liderlerin büyük birçoğunun başkanlık sisteminin savunduğunu görüyoruz" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 11.05.2015
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin, "AK Parti'den kimse cenazeye katılmayacak, hükümetten de kimse cenazeye katılmayacak ama bir devlet töreni yapılacak" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 08.05.2015
Başkanlık Sistemi Bu Memlekete Lazım Olan Bir Model"
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Başkanlık sistemi bu memlekete lazım olan bir model. Yani eğer Türkiye'yi yöneteceksek, bunun başka da çaresi yok" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 20.04.2015
Eski Başbakan Yardımcısı İşler: "Başkanlık ile Koalisyon Dönemi Kapanacak"
Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, başkanlık sisteminin Türkiye için zorunluluk haline geldiğini belirterek, “12 yıldır yakalanan istikrarın devam etmesi için başkanlık sistemine geçmemiz gerekiyor.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 17.04.2015
TBMM Başkanı Çiçek: (5)
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyaset hayatı boyunca kendisiyle ilgili çok ağır yazılar yazıldığını, iftira edildiğini belirterek, "13-14 sene benim ve ailemin hayatını karartan meslektaşlarınız oldu.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 15.04.2015
AK Parti'nin Seçim Beyannamesi Açıklandı
YÖNETİM MODELİ VE BAŞKANLIK SİSTEMİ Yeni anayasa ile Türkiye'nin katılımcılığı ve çoğulculuğu esas alan ve etkili işleyen bir hükümet modeline kavuşmasının elzem görüldüğüne dikkat çekilen beyannamede şöyle denildi: "Yeni Anayasa çalışmaları, Türkiye'nin 2023 ve sonrasına yönelik kalkınma hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak etkin ve sağlıklı bir yönetim modeli arayışını da içerecektir. 1960 askeri darbesi sonrasında, bürokrasinin siyaset üzerinde vesayet kurmasını kurumsallaştırmak üzere kurgulanan mevcut sistem, parlamenter sistem olarak takdim edilse de, parlamenter sistemin asgari demokratik gereklerini karşılamaktan uzaktır. Bu sistem, siyasetin sorun çözme kapasitesini zaafa uğratarak Türkiye'yi on yıllarca koalisyon hükümetlerine mahkum etmiş, zayıf ve istikrarsız yönetimlere mecbur kılmış, pek çok köklü siyasi ve ekonomik sorunun derinleşmesine yol açmıştır. Parlamenter sistemin normatif ilkelerine aykırı olarak mevcut sistem, Cumhurbaşkanlığı makamına, vesayetçi aktörler adına hükümeti denetleme misyonu biçmiş, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki ilişkiyi etkin ve eşgüdümlü bir yönetime imkan sağlayacak hukuki ve kurumsal dayanaklardan yoksun bırakmıştır. Hükümetlerimiz döneminde, hayata geçirilen demokratik reformlar, vesayete karşı mücadelede elde edilen kazanımlar ve mecliste sağlanan güçlü temsil sayesinde, mevcut sistemin zaafları dönemsel olarak aşılarak istikrarlı ve etkin bir yönetim imkanı yakalanmıştır. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya çıkarılan anayasal kriz sonrasında öncülük ettiğimiz anayasal düzenlemelerle, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sağlanarak, Cumhurbaşkanlığı makamı vesayetçi misyondan arındırılmıştır. Ancak, doğrudan halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı ile Başbakanın siyasal sistem içindeki yetki ve görev paylaşımı, yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Son sekiz yıl boyunca, AK Parti siyasi vizyonunun öngördüğü birlikte çalışma ahlakı ve millete hizmet şuuru sayesinde, Cumhurbaşkanları ile Başbakanlar arasında uyumlu bir çalışma sağlanarak, mevcut sistemin kriz üretme potansiyeli kontrol altında tutulmuş ve eski dönemlerde rastlanan siyasi veya ekonomik krizlerin yaşanmasına izin verilmemiştir. Ancak mevcut sistem, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın farklı siyasi geleneklerden gelmeleri durumunda, kriz üretme potansiyelini taşımaya devam etmektedir. AK Parti olarak, mevcut sistemin siyasi tarihimizdeki vesayetçi kurgusunu da göz önünde bulundurarak, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağına inanıyoruz. Nitekim uzunca bir süredir, savunduğumuz başkanlık sistemini, 2011 yılında kurulan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na partimizin önerisi olarak da sunmuş bulunuyoruz.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 15.04.2015
AK Parti Seçim Beyannamesi (3)
Mevcut sistemin, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın farklı siyasi geleneklerden gelmeleri durumunda, kriz üretme potansiyelini taşımaya devam ettiği belirtilen beyannamede, şu görüşlere yer verildi: "AK Parti olarak, mevcut sistemin siyasi tarihimizdeki vesayetçi kurgusunu da göz önünde bulundurarak, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağına inanıyoruz. Nitekim uzunca bir süredir, savunduğumuz başkanlık sistemini, 2011 yılında kurulan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na partimizin önerisi olarak da sunmuş bulunuyoruz.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 09.04.2015
Başbakan Davutoğlu: (5)
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Asyatik tarzda bir başkanlık modelinin Türk demokrasisinin ulaştığı düzey bakımından doğru olmadığını söyledi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 09.04.2015
Başbakan Davutoğlu'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim beyannamesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızla da istişare ettik, herhangi böyle bir rötuş veya böyle bir şey için için istişare değil. Zaten ayrışan fikirler üzerinde tartışılır, herhangi bir tartışma olmadı.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 08.04.2015
Cumhurbaşkanlığında Muhtarlar Toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu gerçeği görmek ve kabul etmek mecburiyetindeyiz.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 03.04.2015
Diyarbakır'da "Yeni Anayasa Arayışı" Konferansı
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "Kürt meselesine kalıcı barışçıl çözüm arayışı ile yeni anayasanın yapım sürecinin paralel bir şekilde gelişmesi toplumumuza tarihi bir fırsat sunmaktadır" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 28.03.2015
Başbakan Davutoğlu'dan Gündeme İlişkin Açıklamalar (2)
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başkanlık sisteminin seçim beyannamesinde yer alacağını belirterek, "Başkanlık sondan başa doğru giderek olmaz şöyle diyeyim bir sistem tasavvur edelim sonra ona göre anayasa yazalım. Maalesef, muhalefet meseleyi kişiselleştirdi" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 10.03.2015
Cumhurbaşkanlığında Muhtarlar Toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini, yeni vizyonlar, hedefler doğrultusunda büyüyen, güçlenen Türkiye'nin buna uygun bir yenilenmeye, yapılanmaya ihtiyacının her geçen gün daha iyi ortaya çıktığını belirterek, "Eski Türkiye'nin alışkanlıklarıyla, kurallarıyla, kurumlarıyla bu dönüşümü tamamlayamayız, hedefe ulaşamayız. Bunun için köklü bir değişime ihtiyacımız var. 7 Haziran seçimlerinin bunun için bir fırsat olduğuna inanıyorum.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 10.03.2015
MHP Grup Başkanvekili Vural Açıklaması
MHP Grup Başkanvkeili Oktay Vural, "Siyasi tercihini belirleyerek ayrılmış birisinin tekrar buraya dönmesini sağlamak, MİT'in bundan önce yaptıkları ve bundan sonra yapacaklarının hepsinin, muhalefete ve millete karşı bu kurumu kullanmak amacı taşındığını ortaya koyuyor" dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 26.01.2015
CHP İzmir Milletvekili Güler, Partisinden İstifa Etti
Güler: "Halka güven vermeyen, seçmeni ve parti üyelerini umutsuzluğa sürükleyen CHP yabancısı bu yapı, 2015 seçimlerinde ve sonrasında halkımız ve seçmenimiz için değil, mevcut iktidar için güvencedir"
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 25.10.2014
"2015 Seçiminin En Önemli Belirleyicisi Anayasa Değiştirmek Olacak"
AK Parti Genel Başkan Yardımcı Ekrem Erdem, "Ben inanıyorum ki 2015 seçiminin en önemli belirleyicisi Anayasa değiştirmek olacak." dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 04.09.2014
Hükumet Programı TBMM'de
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "2002 yılında asgari ücretle çalışan bir işçi 181 kilo ekmek alabilirken, 2013 yılında 277 kilo ekmek alabilecek duruma geldi." dedi.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 01.09.2014
62.hükümet Programı TBMM'de
Hükümet programından (2): "Yargı alanındaki temel sorunumuz, bazı yargı mensupla­rının siyasi ideolojik bir misyon üstlenmesi ve hakem olma vasfını yitirerek taraf haline gelmesidir" "Bugüne kadar nasıl toplumdaki her bir ferdin yaşam tarzına saygı gösterdiysek, bundan sonra da farklı yaşam tarzlarına.
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu - 16.08.2014
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin Açıklaması
"(AK Parti Genel Başkanlığı) Bir arkadaşımız bu görevi üstlenmiş olacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu Haberleri | Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu Haber - Haberler - Sayfa 9 - Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu haberleri, son dakika tbmm anayasa uzlaşma komisyonu haber ve gelişmeleri burada. Ruhsar Demirel: MHP'nin Tercihi Muhalefette Kalmak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.11.2021 17:42:10. #1.15#

title