Özer 'Adana Gelişmiyor' İddiası

Özer 'Adana Gelişmiyor' İddiası
CHA - Haberler | Yerel

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin nisan ayı üçüncü birleşimi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın yönetiminde yapıldı.

Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Bekir Sıtkı Özer, Adana'nın bütün konularda geri kaldığını iddia etti. Gaziantep, Bursa, Eskişehir gibi büyükşehirlerde yapılan çalışmalardan örnekler veren Özer, Adana'da ciddi paralar kazanan firmaların neden buradaki hizmetlere katkı vermediğini sordu.

Restorasyonu yapılan Tepebağ Mahallesi'ndeki Gazipaşa İlköğretim Okulu'nun 'Kent Müzesi' olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, "Ama duyuyorum ki; bu yapı Milli Eğitim Bakanlığı'na verilmiş. Adana'nın böyle bir kent müzesine ihtiyacı yok mu? İşte yanı başımızdaki Osmaniye böyle bir müze kurdu. Tarihi Bakırcılar Çarşısı yeniden düzenlenemez mi?" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in Adana için önemli bir şans olduğuna işaret eden Bekir Sıtkı Özer, "Büyük umutla beklediğimiz bir bakanlık şehrimize verildi. Hangi partiden olursa olsun, gidip kapısını çalalım. Adana için yapılması gerekenler için mücadele verelim." diye konuştu. İldeki 5 Ocak Stadı'nın yerine bir alışveriş merkezinin yapılacağına dair tartışmalara dikkat çeken Özer, bu alanın altının otopark, üstünün ise yeşillendirilmesini önerdi. Tarihi Şakirpaşa Konağı'nın da restore edilmesini isteyen Özer, "Sadece belediye kaynaklarıyla değil, sivil toplum kuruluşları da bunlara sahip çıkamaz mı? Çok büyük bütçeleri mevcut. Bu paraları ne yapacaksınız. Öbür dünyaya götürme şansınız da yok. Adana'nın gelişmesi için destek verin." şeklinde konuştu.

AK Parti Meclis üyesi Abdullah Doğru ise 25 yıldır şehri yöneten kültür sorgulanmadan bir şey yapılamayacağını savundu. ile yapılan kamu yatırımlarının yetersizliği üzerinde duran MHP Meclis üyesi Fethi Coşkuntuncel ise Adana'ya daha fazla yatırımın gelebilmesi için merkezi hükümete yakın davranılması gerektiğini ifade etti.

CHP Meclis Üyesi Necmettin Atay'da ilde aynı partideki belediye başkanlarının bile 'uzlaşamadığını' ve gelişmenin önündeki en büyük hastalığın da bu tablonun olduğunu anlattı. Atay, "Beş yıl sonra birbirinin koltuğuna göz dikme anlayışı hakim olduğu için 'biz' yerine 'ben' davasıyla bu sıkıntıları yaşıyoruz. Vali, merkez ilçe belediye başkanları ve 14 milletvekili kentin sorunları için 4 yıldır kaç kez bir araya geldi? Gelmediyse, bu sorunları nasıl çözeceğiz? Bu uyum sağlanmadıkça meselelerin çözümü zordur."ifadelerini kullandı.

Meclis üyelerine cevap veren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, internet sitesinin ne kadar etkili olduğunu göstermek isteyen bir kişinin İstasyon Meydanı'ndaki çiçekli kule üzerindeki Türk bayrağını gündeme getirdiğini söyledi. Hiç kimsenin kendilerinin bayrak sevgisini sorgulayamayacağını dile getiren Aldırmaz, şöyle devam etti: "Sadece belediyemizin önünde 25 bayrak asılı. 100 binlerce eve bayrak dağıttık. Türk bayrağı rozeti her zaman yakamda durur. Sözü edilen kulenin üzerindeki bayrak, günün anlamına göre değişebiliyor. Kanunda bayrağın devamlı asılacağı kurallar beli. Buna rağmen talimat verdim: Şu an gidilirse orada Türk bayrağı görülür. Şakirpaşa Konağı proje çalışmaları bitmek üzere. Ali Münif Sokak sağlıklaştırmasını başlattık. Müze sayısını 16 ya çıkardık. Hazırladığımız raporu randevu talep ettiğimiz Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e sunacağız."

Mecliste ayrıca gönüllü itfaiyecilik yönergesi, şehit polis memurları İbrahim Engin, Metin Badak ile Fatma Esma Nayman, Mücahit Gani Önder Girici'nin isimlerinin verilmesine ilişkin komisyon raporları oylandı.

Özer 'Adana Gelişmiyor' İddiası
Özer 'Adana Gelişmiyor' İddiası

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title