Ordulu Çiftçiden Zirai Dona Karşı Damacanalı Önlem

Ordulu Çiftçiden Zirai Dona Karşı Damacanalı Önlem

Ordu'da bir çiftçi tarlasına ektiği tohumların soğuktan etkilenmemesi için plastik damacanayla önlem aldı. İnternetten görüp uyguladığı sistem sayesinde çiftçi, tohumlarını zirai dondan korudu.

Ordulu zeki çiftçi tarlasındaki tohumlarını plastik damacanalarla soğuklara karşı pratik bir yöntemle koruyor. Kabadüz ilçesinde yaşayan Güven Şimşek, tarlasına ektiği fasulye tohumlarının soğuktan ve zirai dondan etkilenmemesi için her birisinin üzerini plastik damacanalarla kapatarak koruma altına aldı.

Yaylalarının rakımının yüksek olduğuna dikkat çeken Şimşek, ilk defa denediği damacana yöntemiyle tohumlarının şu ana kadar zirai dondan korumayı başardığını söyledi.

"HERKESTEN ÖNCE FASULYELERİMİ TOPLAYACAĞIM"

Bölgesinde kimsenin tarlasını henüz ekmeye başlamadığının altını çizen Şimşek, şunları aktardı:

"Bu yöntemi internette gördüm. Kendi tarlamda uygulamaya karar verdim. Bilindiği gibi burası rakım olarak oldukça yüksek bir yer. Geceleri çok soğuk oluyor. Onun için henüz hiç kimse tarlasına ekim yapmadı. Ben ise bu yöntemle fasulye tohumlarımı tarlama ekimini yaptım. Şu an sonuç çok iyi görünüyor. Damacanalar tohumlarımı hem soğuktan hem de zirai dondan koruyor. Tohumlar hızla büyüyor. Bu yöntem sayesinde herkesten önce fasulyelerimi tarlamdan toplayacağım."

Ordulu Çiftçiden Zirai Dona Karşı Damacanalı Önlem