İş yerinde cinsel içerikli sitelere girenler tazminatsız kovulacak

İş yerinde cinsel içerikli sitelere girenler tazminatsız kovulacak

İş yerindeki bilgisayardan cinsel içerikli internet sitesine giren işçi, tazminat bile ödenmeden işten kovuldu. Patrona karşı dava açan işçiye Yargıtay'dan kötü haber geldi.

İş yerinde cinsel içerikli sitelere girenler tazminatsız kovulacak

İş yerindeki bilgisayardan cinsel içerikli sitelere giren işçi, tazminat bile ödenmeden kovulunca patrona dava açtı. Yüksek mahkeme, emsal nitelikteki kararıyla; iş yerinde cinsellik içeren sitelere giriş yapan işçilerin işten atılmasına yeşil ışık yaktı.

"TAZMİNATIM ÖDENMEDİ" DEYİP DAVA AÇTI

Üç yıldır çalıştığı iş yerinde, işverene ait bilgisayardan cinsel içerikli internet sitesine girdiği iddia edilen işçi tazminatsız olarak işten atıldı. Şok kararla sarsılan işçi, 6. İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Üç yıldır çalıştığı iş yerinde iş akdinin davalı işveren tarafından haksız olarak feshedildiğini, tazminatlarının, yıpranma yapı ücretinin, yıllık ücretli izin ücretinin kendisine ödenmediğini öne sürdü.

Mahkemede savunma yapan işveren avukatı ise bilgi işlem müdürlüğünce yapılan inceleme sonucunda davacının kullandığı bilgisayarda işi ile ilgisi olmayan yasaklı sitelere girdiğinin tespit edilmesi üzerine haklı olarak feshedildiğini iddia etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı davalı avukatı temyiz etti.

"MAHKEMENİN, DAVANIN KABULÜ YÖNÜNDEKİ KARARI BOZULMUŞTUR"

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Davacının, davalı iş yerinde idari bölümde (muhasebe) çalıştığına dikkat çekilen kararda; "Davacıya tahsis edilen bir bilgisayar bulunduğu, davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği anlaşılmaktadır. Bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır. Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. Mahkemenin davanın kabulü yönündeki kararı oy birliği ile bozulmuştur"' ifadeleri yer aldı.

İş yerinde cinsel içerikli sitelere girenler tazminatsız kovulacak
Kaynak: İHA
YORUMLAR (16)

 • SAKALLI:
  COCUGU COCUGU OLAN O SITELERDE NE ISI VAR CALISIN CALISIN HADI HERKES ISINI YAPACAK ISTE BIR ELI ISTE OBUR ELI OYNASTA OLAN BIZDEN DEYILDIR KARMA BOZMA DIR KOVUN
 • GÖÇÇÜ:
  Ceza çok ağır. O adamında bakmak zorunda olduğu çocukları var. Uyarı cezası verirsin olur biter. Mantıklı ve eşit bir ceza verilmesi gerekirdi. Ceza suça nazaran ağır olmuş.
 • VİRÜS:
  Belki virüs bulaştı açtı. Yada belkide adam birşey araştırırken birden karşısına çıktı hiç başınıza gelmedimi böyle şeyler ?
 • AKIN:
  lan virüs rumuzlu denyo, virüs bulaşsa bile ki hadi senin dediğin olsun peki virüs bulaştığında bunu yetkililere acilen haber vermesi gerekmezmi? sen bunu akıl edemedinmi?
 • TAYYAR DURDEN:
  Neyi araştırıyormuş acaba araştırdığı şeylere bağlı tabii. Araştırma mühim. . .
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.